Thriller

Čtvrtý detektivní případ z pera Adlera-Olsena

22. ledna 2014 v 22:32 | Swallow

Čtvrtý případ Carla Mørcka z oddělení Q. Tentokrát se jedná o zneužívání a týrání žen. V Dánsku byl zřízen ostrov Sprogø, kam byly deportované ženy, které byly shledány jako podřazené a nedostatečně inteligentní. Místní chovanky byly naprosto odkázány na ženské vedoucí, které s nimi neměly žádné slitování. Kniha začíná příběhem jedné z žen, která na ostrově zažila nepopsatelné utrpení. Nete Hermansenová našla způsob, jak se dostat z ostrova a začít nový život. Alespoň si myslela, že své minulosti může utéct.

"Všimla si, že manžel znechuceně potřásl hlavou. Ucítila, jak ji uchopil za ruku a táhne ji za sebou pryč. Na chvíli nemohla popadnout dech. Jejich kroky pleskaly o zem jako asynchronní ozvěna sebe samých. Pospěšme si, ať už jsme pryč, říkaly. Podařilo se jim dojít až do šatny, ale vtom se za nimi hlas ozval znovu. "Pane Rosene! Možná tedy netušíte, že vaše žena je děvka. Chovanka z ostrova Sprogø, které je úplně jedno, před kým roztáhne nohy. Asi ani nevíte, že její debilní mozek nepozná rozdíl mezi pravdou a lží a…" Manžel se náhle prudce otočil, až ji zabolelo v zápěstí ruky, za kterou ji držel. Několik hostů se pokoušelo vysokého muže, který narušil slavnostní večer, zklidnit. Dva mladí lékaři, kteří se na místě také objevili, před něj výhrůžně předstoupili, aby mu dali jasně najevo, že jeho další přítomnost je nežádoucí."
Carl Mørck je vedoucím oddělení Q, které má na starosti staré nevyřešené případy. Asistentka Rose svého šéfa přiměje, aby se znovu podíval na starý případ několika zmizelých osob. Tento běžný případ se ale časem mění jenom v malou součást něčeho mnohem většího a nebezpečnějšího.
Příběh se neustále posouvá v čase do minulosti, odkrývá střípky celého příběhu a tomu všemu se oddělení Q postupně dostává na kloub.

Současně s tím řeší komisař i své osobní problémy. Rozvádí se, bydlí s ním jeho bývalý kolega, který byl při přestřelce postřelen a nyní je ochrnutý. Jeho alkoholický bratranec, který začne roznášet zvěsti, že mu Carl pomohl s vraždou strýce. Všechno se dostává do souvislostí a odkrývá se děsivé spiknutí, které sahá až na nejvlivnější politická místa. Příběhy lidí z minulosti se prolínají a odkrývají děsivou skutečnost. Jussi Adler-Olsen napsal čtveřici románů o komisaři Carlu Mørckovi: Žena v kleci(2011), Zabijáci(2012), Vzkaz v láhvi (2012) a poslední román Složka 64(2013).
Autor napsal poutavý a děsivý příběh, který se drží několika dějových linií a s každou přibývající stránkou odhaluje tajemství, která měla zůstat ukrytá.

Porušování ženských práv je jen jedním z témat, která se v knize objevují. Odhaluje i proces, který probíhá při vyšetřování dávno odložených případů, nebezpečí radikálních politických stran i brutálnost vražd. Další úspěšný detektivní příběh dánského autora.

Swallow
Článek zveřejněn oficiálně také ZDE pod mým jménem samozřejmě :)

Kniha, u které nepotřebujete záložku

20. srpna 2013 v 14:44 | Swallow
Článek jsem publikovala na blogu Martinus.cz :))

Sedmnáctiletý Finn Maquire se jednoho dne vrátí z práce domů a najde tam svého zavražděného otce.Finn pracuje jako prodavač v rychlém občerstvení, má pouze základní vzdělání, záznam v trestním rejstříku a je dyslektik. Nemá příliš radostné vyhlídky do budoucnosti, a navíc se stává hlavním podezřelým ze smrti svého nevlastního otce. Proto se rozhodne, že najde vraha sám.

Mladý boxer se vydává po stopách nevlastního otce, s kterým žil v malém domku, a snaží se přijít na důvod, proč byl brutálně zavražděn. Jeho otec neměl stálé zaměstnání a neměl žádné peníze. Matka je opustila, když byl ještě malý kluk. Nemá už nikoho, na kom by mu záleželo. Proto se chce pomstít a zjistit pravdu. Finn prohledává hospody, mluví s otcovými známými a zjišťuje, že svého otce začíná lépe poznávat až po jeho smrti. Možná jeho otec, neúspěšný spisovatel, přeci jenom pracoval na něčem, kvůli čemu ho stálo za to zabít.

"Nahmatal jsem vypínač a všiml si, že je v domě nějaké zvláštní ticho. Bylo příliš hluboké, jako kdyby byl dům prázdný, ale zároveň jsem měl pocit, že prázdný není. Měli jsme malý dům - dveře se otvíraly přímo do obývacího pokoje. Světlo se tlumeně rozsvítilo, a jak se žárovka zahřívala, začínalo svítit stále jasněji. Nyní pokoj zaplavilo světlo, které by se mu určitě nelíbilo - studené a tvrdé - a dopadlo přímo na něj."

Mladý Finn je sympatickou postavou hlavně proto, že není jako ostatní hrdinové detektivních příběhů, kteří jsou chytří a všechno hned prokouknou. Několikrát se vydá po špatné stopě, věří nesprávným lidem a nejčastěji jsou to jeho pěsti, které ho dostanou z průšvihu. Naprosto bez plánu se vydá za bossem londýnské mafie a riskuje svůj vlastní život, aby odhalil vraha. Pere se s osudem i s kýmkoliv, kdo mu přijde do cesty.
V příběhu nikdy netušíte, kdo by mohl být vrahem, protože po něm pátráte stejně jako Finn a nevíte nic víc než on. Můžete jenom hádat. Policie už považuje případ za téměř uzavřený, ale on se vrhá do mafiánského podsvětí, aby zjistil, jestli se tam skrývá otcův vrah. Protože důkazy, které zatím stihl najít, tomu nasvědčují. Ale občas věci nejsou tak jednoduché, jak se zdají. A když už je v ohrožení i jeho vlastní život, tak zjistí, že je možná jen krůček k nalezení skutečné pravdy.
Detektivní příběh, který vás vtáhne s první stranou a pustí až s poslední. Výhoda je v tom, že nebudete vůbec potřebovat záložku, protože knížku nepustíte z ruky! Autor Leonard Niall je manželem E. L. Jamesové, známé autorky bestselleru Padesát odstínů šedi. Rváč je jeho první román, ale můžeme se těšit na pokračování.

Swallow

Anotace:

Rváč - Niall Leonard

Sedmnáctiletý Londýňan Finn Maguire je dyslektik se záznamem v rejstříku trestů. Žije se svým nevlastním otcem, neúspěšným hercem a živí se jako prodavač v restauraci s rychlým občerstvením.

Finnovi se ve vteřině obrátí celý život naruby, když jednoho dne najde svého otce brutálně zavražděného. Najednou je na všechno sám. Policie ho považuje za hlavního podezřelého, a tak musí svést souboj s časem, aby očistil své jméno a zjistil, kdo a proč otce zabil. Odpovědi hledá v nemilosrdné džungli londýnského podsvětí, odhaluje temná tajemství a zjišťuje, že člověka dokážou nejvíce ranit ti, kterým věří…

Hlas nože (Trilogie Chaos) - Patrick Ness

28. dubna 2013 v 22:35 | Swallow

Hlas nožeZavřít okno

Hlas nože je další dystopický příběh, který se ale nepodobá ničemu, co jsem dříve četla. Je tak originální a poutavý a přitom se zdá být tak obyčejný. Příběh malého chlapce, který pomalu dospívá. Je to první kniha z trilogie Chaos.

Příběh se odehrává v Novém světa, takže cokoliv, co znáte z našeho světa tam neplatí. Ale přitom máte většinu času pocit, že je všechno stejná jako tady na Zemi. Když už začela být země pro lidi moc malá, rozhodli se objevovat i nové planety, na kterých by mohli žit.
Přesně tímto způsobem začeli žít v Novém světě. Od základů budovali svoje domovy a znovu se navrátili od vší techniky k přírodě. Ale na téhle planetě bylo i nebezpečí, které je zasáhlo. Virus, který napadl všechny muže a zvířata. A jejich myšlenky už nebyly pouze jejich. Každý muž slyšel ostatní muže, ale ženy byly tiché. Zvířata mohla mluvit. Zavládl chaos.

Ale tento příběh je spíše jen příběhem jednoho malého chlapce, který musel dospět. Žil se svými "adoptivními" rodiči na farmě a jenom čekal, kdy dosáhne třinácti let a stane se z něj muž. Ale věci dostanou nenadálý spád a on musí utéct. Spolu se svým uštěkaným psem Mancheem.

Jenom neví proč utíká, před kým ani kam. Jeho poklidný nezajímavý život se stane jednou velkou otázkou. A postupem času zjišťuje, že všechny jistoty, které doted měl, jsou pryč. Všechno, co mu pověděli, je lež. A on se musí odpovědí dopátrat sám. Jestli do té doby ale nezemře.

Jak se může malý kluk probojovat přes celou armádu a přitom přijít na všechny odpovědi, které hledá?

Dystopie, která vám nenabídne žádného hrdinu. Pouze příběh, který vám dá nahlédnout do toho, co by se mohlo stát, kdyby si muži mohli číst myšlenky. Předpokládáte správně, že nic pěkného to nebude. Ale přesto je to strhující příběh. První díl trilogie. A možná na konci ten chlapec dospěje. Protože Todda, který většinou nedělá správná rozhodnutí, ani není žádný génius, si svým způsobem oblíbíte. Být na jeho místě, nejspíš bysme to nezvládli o nic lépe.

Autor se v tomto příběhu totiž nebojí vůbec ničeho. Občas se budete divit, co všechno se může stát a nemusí. A určitě se v průběhu zamyslíte, co by se stalo vám, kdyby jste mohli slyšet cizí myšlenky. Hlas nože je skvělou antiutopií!

Swallow


Za knihu děkuji KNIHCENTRU!
Anotace:
Hlas nože je první knihou trilogie Chaos, která slaví obrovský úspěch ve Velké Británii. Její autor Patrick Ness vypráví o životě na planetě Nový svět, kde se usídlila skupina osadníků ze Starého světa.
Všechno působí jako že je v pořádku a lidé žijí své spokojené každodenní životy. Jednoho dne však dojde k dramatickému zvratu. Domorodci se vzbouří a ačkoliv doposud nedělali žádné větší problémy, zorganizují se a zaútočí. Jejich cílem jsou všechny ženy kolonizátorů Nového světa. Všechny je zabijí. Poté jsou muži a zvířata nakaženi neznámým virem a důsledky jsou pozoruhodné. Nákaza virem totiž umožňuje poslouchat a vidět myšlenky jiných.
Pouze tak trochu přihlouplý Todd unikne nákaze, sbalí si batoh, lovecký nůž, deník a spolu se svým psím kamarádem se vydává na cestu kamkoliv jinam. To se ovšem nelíbí domorodcům a ti ho v čele s fanatickým knězem pronásledují.
Osud Todda je nejistý a bude záležet jen na něm, jestli se mu povede přežít nebo ne.
Víc se dočtete v knize Hlas nože od Patricka Nesse.

Motýlí křídla - Veronica Bicker

16. března 2013 v 21:17 | Swallow

Motýlí křídla - Veronica Bicker

Čekala jsem strhující detektivní příběh. Ale místo toho na mě čekalo tajuplné vyprávění patnáctileté dívky, která se vypořádává se smrtí své starší sestry, která nešťastně zahynula. Motýlí křídla jsou podivuhodné a tajuplné vyprávění, které vás v jednom okamžiku navede na stopu vraha a v další vás zase úplně zmate. Každé kapitole předchází výňatek z deníku vraha.

Motýlí křídla
Motýl nás pronásleduje celý příběh. A nakonec nám poskytne i odpovědi, hledejte si za tou symbolikou co chcete. Mladičká Elena se poprvé vypořádává se zájmem staršího kluka Tristana, pro mě to bylo celkem vtipné vyprávění u kterého jsem nevěděla jestli se nemám smát za Elenu. Ale jinak se v příběhu dostáváme do malé vesničky.
Eleně před rokem umřela sestra při podivé nehodě a v lese je nalezené dálší tělo mrtvé dívky. Není to podivná náhoda? Eleně se vše začne vracet a začne přemýšlet, jestli to není až podivná shoda náhod. Začne se vzpírat mamce, randit se starším klukem a snaží se přijít na to, co dělala její sestra a proč zemřela.

Není to typické detektivní vyprávění. Ale objevují se zde momenty, kdy se budete bát, že vrahem může být kdokoliv. Nebo existuje tady vůbec vrah? Ale jinaj je to spíše o životě rozervané puberťačky, která se snaží zpracovat svůj podivný život a vyrovnat se sama se sebou. Není to strhují, ale je to zajímavé. Takže jestli hledáte nějakou útlou lehkou napínavou četbu, tak Motýlí křídla jsou přesně pro vás. Doporučuji spíše pro náctileté. Ale příjemná oddychovka po které se nebojím zhasnout světlo u postele. Ale možná zamknu vchodové dveře...

Swallow

Za knížku děkuji nakladatelství FRAGMENT!Anotace:
Elena se snaží zapomenout na nešťastnou smrt své sestry Laury. Jak přesně zemřela, to nikdo neví. Na stejném místě je o rok později nalezena další mrtvá dívka. Je to opravdu jen náhoda? Co způsobilo dopravní nehodu, při které zahynula Laura? Jaké tajemství v sobě nosí matka, která Elenu nechce spustit z očí? Náhlý zájem staršího pohledného Tristana, přicházející anonymní dopisy a potloukající se zakuklené postavy přimějí Elenu jednat. Bude hledat pravdu na vlastní pěst...

Čistá krev - Nancy Gideon

1. března 2013 v 13:00 | Swallow

Čistá krev

Nancy Gideon


Kniha vás může na první pohled zaujmout nejprve obálkou, která předpoví o čem se děj může točit. Ale také vás může nalákat na detektivní příběh a na lehkou dávku nadpřirozena, je jenom na vás, co si vyberete.

Hlavní hrdinkou je Charlotte Caissieová. Někdo, kdo miluje jehlové podpatky a přesto se dokáže tvářit jako ostrá policajtka, která řeší zločiny. Takhle kniha se ničeho nebojí. Autorka vám bez rozpaků popíše všechny scény, všechny vraždy i znásilnění. Je to krimi četba se vším všudy.

Až na to, že se zde objeví padouch, která nám do příběhu vnáší trochu více než jen napětí. A navíc nám přináší i jeden oblíbený prvek, napdřirozeno. Je to totiž lykantrop.
Celý dej se odehrává v New Orleans a hlavní hrdinka přezdívaná CéCé nás zavede na místo činu, kde jsou nalezené oběti, které vypadají jako po útoku divokého zvířete.

Navíc CéCé má jeden celoživotní cíl. Pomstít svého otce, které jako policista překazil mafiánskému bossovi hodně obchodů. Proto je její život jen honba za tím, abydostala Jimmyho Legera za mříže. A když se setká s Maxem Savoiem, katem a pravou rukou mafiánského šéfa, neváhá se s ním zaplést a vypsat, aby dostala to, co chce. Celá kniha je protchnutá dávkou erotiky, ale také vražd a násilí. Občas se můžete ztratit v zábleskách, které vás zavedou do minulosti.

Čistá krev je něco, co vám ani na chvilku nenaleje čistého příběhu, nikdy nebudete vědět na čem právě teď jste....

Swallow
Za knihy chci poděkovat nakladatelství FRAGMENT.

Anotace:

Detektiv Charlotte Caissieová si slíbila, že za každou cenu pomstí smrt svého otce a zničí bosse místního podsvětí. Jako "vstupenka" do zločineckého prostředí jí má posloužit jeho osobní strážce Max. Muž s pověstí nelítostného zabijáka ji ale začne přitahovat víc, než by sama chtěla. Může obstát vztah dvou lidí, kteří stojí na opačných stranách zákona? Jakou oběť bude muset Charlotte přinést?

Kendare Blake - Anna Dressed In Blood

1. února 2013 v 11:38 | Swallow

Anna krví oděná


Chtěla jsem si jí přečíst ze stejného důvodu, proč čtu 50% knížek. Protože na ní všude narážím a pořád o ní slyším někoho mluvit. Tak jsem byla zvědavá, co za tím vězí. A podobnou četbu si pamatuji naposled od Cabotové a její Mediátorky. Protože je to jedinečně popsaný příběh. Postavu Case si ihned oblíbíte. Protože je to přesně ten druh kluka, který ačkoliv se snaží být neviditelný, tak je svým způsobem milý a roztomilý. Neklepala jsem se přitom strachy, ale zjistila jsem, že celkově to na mě má jistý dopad. Protože když jsem si to četla, tak jsem pomalu uvažovala, jestli duchové vážně existují. A víte k jakému jsem došla závěru? Proč ne? Proč sakra by nemohli duchové taky existovat? A tohle zjištění mi přineslo nemalé problémy se spaním :)

Thesseus Casius Lowood. Kdo by dal svému synovy takové jméno? Ani Cas s ním není úplně spokojený. Jeho otec byl lovec duchů a nyní je i on. Jeho úkolem je vyhledat duchy, kteří zabíjejí a ubližují a poslat je někam. Sám ani neví kam. Jestli do nebe nebo pekla. Když byl malý chlapec, tak mu otce zavraždil jeden duch. A on se na něj připravuje. Jeho poslední zastávkou před zničením vraha jeho otce by měla být Anna. Anna Korlov, zavražděná dívka v roce 1958.
Cas své řemeslo zdědil po otci. A je to poměrně dobrý lovec duchů. I když mi občas přišlo, jako kdyby měl spíš víc štěstí, než svalů. Jeho postava je taková celá pozitivní a příjemná. Není to nějaký ufňukaný hrdina, co by si neustále na něco stěžoval. Je to spíš takový tichý hrdina, který má své vlastní problémy a nechce do nich nikoho zapojovat. Protože za celou knížku jsem nepřišla ani k jednomu momentu, kdy by mě Cas naštval. Ale další skvělou postavou je samotná Anna. Jelikož jí máme už v názvu, tak je jasné, že to nebude pouze tak, že Anna bude dalším zářezem na Casově duchařské kariéře. Ale že bude něco víc. Anna byla brutálně zavražděná a nyní má nasvědomí několik desítek vražd. Takových vražd, že vás z toho zamrazí. Ale není to jenom hlavní postava, je i jedna z oblíbených postav. Protože Annu prostě musíte mít rádi. Protože vám jí bude líto a taky vám přijde jako docela drsná holka/duch.

Cas cestuje spolu se svou matkou, která by se dala přiřadit k nějaké kouzelnici, která pracuje s bylinkami a podobnými věcmi, ale nečaruje. A navíc si sebou vozí kočku Tybalta, takový detektor duchů. Jen pro jistotu. Pokaždé někam přijedou, pobudou tam pár měsíců a mezitím Cas zničí nebezpečného ducha a můžou zase jet pryč.
Ale nějakým způsobem se tenhle úkol stane něčím jedinečným. Anna je pravděpodobně nejsilnější duch, jakého kdy Cas potkal. A on netuší proč. Jenže to není jediný problém, který se objeví.

Myslela jsem si, že to bude sice pěkná kniha, ale ničím zajímavá. Ale už jen uvedení do příběhu mě chytlo. A ke konci jsem prostě nemohla přestat číst. Už se těším na další díl Girl of Nightmares. Protože příběh je vyprávěný z pohledu Case. Ale nemusíte se bát, že by to byl nevycválaný pubertální výbleb. Je to spíš tak příjemně realisticky a bez nějakých vytáček. A navíc to slabším povahám lehce zamává s klidem. Protože mi to přijde jako temná duchařina. Kendara se snažila navodit nám strach a myslím, že aspoň malinko nám naší sebejistotu nahlodá. Ale to mi nebránilo si knížku v klidu shltnou uprostřed noci.

Duchařské příběhy jsou ty, které nám možná nedají spát, ale na druhou stranu jsou fascinují. A když se zve setkámi s různými bylinkami, voodoo věcmi a podobně, tak nám to představí úplně nový svět. Takže z téhle knížky nejsem vůbec zklamaná a jsem ráda, že jsem se chytila na ten obrovský boom ohledně Anny. Protože to stojí za to. Děsivé vyprávění, trošku střední školy, hromada krve a mrtvých lidí. Ale co byste čekali? :)

SwallowAnotace: Cas Lowood zdědil vzácné poslání: zabíjí mrtvé.
Před ním to dělal jeho otec, dokud nebyl hrůzně zavražděn duchem, kterého měl zabít. Vyzbrojen otcovým tajemným a smrtícím athame, Cas cestuje po zemi se svou čarodějnickou matkou a kocourem, který větří duchy. Společně se vydávají po stopách legend a místního folklóru a snaží se držet krok s mrtvými zabijáky. Otravné věci jako budoucnost neřeší a přátele si drží od těla.
Když přijedou do nového města, aby našli ducha, jemuž místní říkají Anna krví oděná, nečeká Cas nic než obvyklou rutinu: nastěhovat se, vypátrat a zabít. Místo toho ale najde běsnící prokletou dívku, přízrak, s jakým se dosud nesetkal. Stále nosí šaty, které měla na sobě v den své brutální vraždy roku 1958. Tehdy byly bílé, ale teď jsou rudě potřísněné a kape z nich krev. Od své smrti Anna zabíjí každého, kdo se opováží vstoupit do jejího opuštěného viktoriánského domu, kterému kdysi říkala domov.
Avšak z nějakého důvodu Casův život ušetří.

Lars Kepler - Svědkyně ohně

24. ledna 2013 v 13:34 | Swallow
Svědkyně ohně, od té se prostě neodtrhnete

Očekávání nezklamalo! Lars Kepler se zařadil do mých oblíbených autorem už s knihou Hypnotizér, poté si mě připoutal ještě více s Paganiniho smlouvou. A nyní jen potvrdil své významné místo v mé knihovně.

Svědkyně ohně je působivá knížka. Četla jsem na ní recenze, které slibovali, že začnu číst a už nepřestanu. Těšila jsem se na tu knížku, ale 500 stran jsem neplánovala přečíst na jeden zátah. Ale když jsem si ke knížce v noci sedla a začetla jsem, tak jsem zjistila, že jsem jí zavřela až v ranních hodinách na poslední stránce. Doopravdy nešlo přestat. Přišlo mi, že kdybych přestalo, bylo by to jako stopnout film v nejnapínavější scéně. Protože tahle knížka se četla jedním dechem. A já jsem se nenudila ani sekundu.

Znovu jsem se setkala s Joonou Linnem, podivuhodným detektivem, který nás donutí, abyste ho měli rádi. Ať už pro jeho postřeh a detektivní vlastnosti, tak pro jeho povahu a tajemství, které nám nikdy neodkryje celé. Příběh plynule přecházel mezi vyprávěči. Jednou jsme pozorovali, co se stane v dětském zařízení pro dívky, v další chvíli jsme s Joonou odhalovali kousíčky jeho minulosti a v další jsme se dostali úplně jinam. Skvěle propojené části příběhu, které na sebe navazují a plynule přecházejí. Ale nikdy vám nedají celé odpovědi, takže musíte číst dál, protože napětí je k nevydržení. Znovu se dostáváme do situace, kdy se vše odehrává v pár dnech, ale mi vidíme víc situací a lidí, ale nemůžeme příběh nijak popostrčit. Tohle mi přišlo skvělé u Paganiniho smlouvy, byli jste spolu s obětí pronásledování, zároveň jste viděli policisty, kteří se je snažili zachránit. A vy jste byli pouze přihlížejícími čtenáři a netušili, jak to dopadne.

Smrt dívky v dětském nápravném zařízení je záhadou. Našli jí na posteli mrtvou, po celém pokoji je hromada krve, ale na dívčině těle není ani kapka. Až na její roztříštěnou hlavu. Dívka má ruce položené přes oči jako kdyby hrála na slepou babu. A nikdo netuší, kdo může být vrah.
Joona Linna je nejlepším detektivem v celém Švědsku. A proto pomáhá místní policii s vyřešením této podivné vraždy. A jak jsme se naučili z předchozích dílů, tak nic není tak jednoduché jak se může zdát a vrahem není ten, kdo by vrahem měl být.

A naprosto mě odrovnal fakt, že v tomto dílu, mě autor zarazil i přidaným příběhem. Nešlo tu zde pouze o mrtvou dívku. Řešíme i minulost Joona. A posledními stránkami ve mě napnul strunu očekávání na další díl.
Možná bych neměla té knížce tolik blahořečit, ale mě přesto nadchne, když se mi do ruky dostan jednou za čas propracovaný a promyšlený příběh, který mě chytne a nepustí. Protože s touhle knížkou jsem netušila, co přijde v dalším okamžiku. Ani jsem nevěděla, co mám od postav očekávám. Mistrně zvládnutý další díl. Možná z toho důvodu jsou pro mě detektivní příběhy tak přitažlivé. Už od Arthura Doyla a jeho Sherlocka, Stieg Larsson, Agatha Christie, Laurel Hamilton a všechny další detektivy, kteří odkrývají vraždy. Obdivuji to, jak do příběhu dokážou zanést to nebezpečí, napětí i pocity. Protože to bych se taky chtěla naučit.

Tuhle knížku tedy doporučím číst pouze v případě, že máte času dost na to, abyste jí mohli co nejdřívě dočíst. Já jsem jí totiž z ruky nepustila. A už dlouho mě nic takhle moc nechytlo a nedonutilo číst. A navíc ta frustrace, když jsem dočetla poslední stranu a neměla pokračování hned po ruce, abych se dozvěděla, co dalšího se stane Joonovi. Až dočtete, tak pochopíte.
Ale vraha pochopitelně dopadnout, ale kdo to bude ani jaký motiv a důvod se za tím skrývá, to zjistíte až časem.

Napnutá a frustrovaná Swallow

Bílý kůň - Alex Adams

19. ledna 2013 v 15:47 | Swallow
Bílý kůň - Alex Adams
Dystopická budoucnost, kde lidství vyhynulo

První vánoční dárek byl hrdě poražen.
Zoey byla jenom uklízečka v obrovské zdravotnické firmě. Protože jediné, co chtěla, bylo znovu se srovnat se svým životem po smrti svého manžela Sama. Velice pragmatická a realistická Zoey jednoho dne objeví u sebe v bytě podivnou nádobu. A děsí se jí otevřít. A kdokoliv přijde s nádobou do styku, tak pomalu umírá. Nákaza se šíří celým světem a lidé umírají na něco, co je podobné chřipce. A ti, kteří neumřou se mění ve stvůry, které poslední žijící imuní hrstku lidí chtějí zabít.
Cestuje dálky, aby se znovu shledala s mužem, kterého miluje. Celá její rodina už na Bílého koně zemřela. Nemá nic k čemu by se mohla upnout. A jestli její milovaný už nežije, co jí zůstane? Čekání na smrt.
Zoey se zuby nechty snaží udržet si svou lidskout a proto se snaží pomáhat lidem, které na své cestě potká. Ale s rostoucími hrůzami je to stále těžší a těžší. Neztratí i ona to, co lidi dělalo lidmi? Nebude z ní jen další příšera, který se snaží přežít a nezáleží jí, jak se to stane?

V knize se prolíná minulost a budoucnost. Takže se vypravujete spolu se Zoey do Řecka, kam se vydává hledat její poslední naději. Přestože je imuní, tak si sebou nese tajemnství. Bojuje o život proti zmutovaným lidem a naráží na zbytky civilizace.
Děsivá a poutavá dystopie, kterou přečtete jedním dechem. V poslední době se s dystopií roztrhl pytel. Ale já proti tomu nic nenamítám. Mám je ráda. I když jsou trošku depresivní. A tahle knížka se vůbec nebojí být chvílemi děsivá, odporná a temná.
Dříve byl život jenom nudná samozřejmost...

Protože nejistota životem k dystopii prostě patří. Stejně jako v Hunger games, Stroj času, Divergence, Delirium, Across the Universe, Hostitel, Zahrada nesmrtelnosti. Nemusím tedy říkat, že teď je na trhu samá dystopie. Vše má stejný příběh. Budoucnost, která přináší hlavně nejistotu a smrt. Musím přiznat, že je mi to příjemnější než upíři a vlkodlaci, kteří tu byli předtím. A jsem doopravdy zvědává, co přijde potom.

Ale tento příběh mi přišel trochu jiný než ty ostatní. Jistým způsobem realističtější. Zoey to prožívá tak, jak by většina z nás mohla. Neschovává detaily a ukazuje vše tak, jak to bylo. Takže se nad tím nevznáší rouška nadpřirozená, ale spíš nebezpečí. Protože u každé dystopie si můžete říct, co kdyby se to doopravdy stalo?
Ale ještě lákavější mi příjde další díl. Rudý kůň.
Přeživší a imuní lidé si založila město, kde žijí odtrhnuti od zbytku světa. Bojí se jakékoliv nemoci a nákazy. Ale hlavně je v tomto města zakázáno pokládat otázky. Otázky by totiž mohli vést k tomu, jak nákaza vznikla. A to nikdo nemůže dopustit.

Takže další dystopická trilogie je na světě a bude nás všechny pronásledovat a strašit ve snech.

Snad přeživší jakékoliv tragédie, Swallow


Anotace:
Třicetiletá Zoe dobrovolně strávila posledních pět let v jakési osobní bublině - po tragické smrti manžela se pohybuje jen mezi svým prázdným bytem a výzkumným ústavem, kde pracuje jako uklízečka. Šeď plynoucích dní ji neubíjí, naopak jí pomáhá nalézt vnitřní klid, aby se mohla rozhodnout, co se svým životem provede dál. A pak se najednou všechno změní.

Lidé v jejím okolí začnou umírat na záhadný virus, pojmenovaný Bílý kůň. Smrtící nákaza se lavinovitě šíří po celém světě a během několika měsíců se lidstvo ocitá na pokraji vyhynutí. Přežije jen hrstka imunních jedinců, a někteří z nich jako by pozbyli veškeré lidství. Vypuká válka a apokalypsu dovrší ničivé zvraty počasí.

Možná Zoe dříve považovala holý život za jedinou jistotu, kterou ještě má. To už teď ale neplatí. Odkázána pouze sama na sebe putuje postapokalyptickým světem a snaží se přežít. Nebezpečí číhá na každém kroku, neboť z lidské podstaty už zbylo jen velmi málo. Zoe dál míří k jedinému místu, které by jí mohlo poskytnout potřebnou ochranu - nejen kvůli sobě, ale i kvůli tajemství, které nese s sebou…

Laurell K. Hamilton - Modrý měsíc 8 (Blue moon)

17. října 2012 v 12:03 | Swallow
Ach Anito.
Další díl naší rozkošné mrňavé a smrtící Anity Blake, nekromanky, milenka upíra, Smrtonoška.
Na jistou chvíli jsem přestala číst tuhle sérii. Protože jsem si nebyla jistá, jestli se mi líbí, jak pokračuje. Protože abyste chápali ten vývoj událostí, musíte začít od prvního dílu. Tam, kde je Anita ještě čistou nekromankou s pevnými morálnimi zásadami. A řeší tam odporné případy nadpřirozených vražd. Ale postupem času Anita sílí, její moc se proměnuje a její vkus na muže také. Pořád tady máme naší silnou trojici Anita, Jean-Claude a Richard. Protože Anita nezvládne Richardovu bestii, tak uteče k upířímu vládci do postele. Ale jako snad každá, mám pro Richarda také slabost.
Tenhle díl je více než řešením vraždy, řešením toho, kdo Anita je. Protože tady už není jenom nekromantkou, tady je člověkem, který je propojený s upíry, i vlkodlaky.
Dboře, tentokrát je to znovu hlavní stěžejní téma :krev, násilý a sex. Nic se nezměnilo.
Ale už tady se nám to pomalu vyvíjí tak, že Anita už dávno není tak nevinná a její morální zásady se hooodně posunuly. Brzo se z ní stane sukuba, která se bude živit sexem. Protože přestože že tenhle příběh je skvělý a poutavý, tak už pro mě pomalu ztrácí to kouzlo. Možná jsem měla radši Anitu, vyšetřovatelku vražd, než tuhle Anitu, které se bojí všechno a všichni.

Ale proti gustu, žádný dešputát.
Anita je pořád stejně skvělá série, kde když se najdete ve třech hlavních námětech, tak vám bude vyhovovat. Tentokrát už se neválela po stropě žádná střeva, ale zase sexuální napětí bylo všude okolo. Brzo z toho doopravdy bude hlavně eroticky nabitá krvelačná Anita.
Zajímalo by mě, jak se na to dívají stálý čtenáři Anity. Jestli jim to taky přijde takhle výrazné, nebo to přišlo jenom mě. Protože sex v pojetí v jakém je to v Anitě, mi toho zase tolik neříká jako třeba popis z knížky Fifty shades of Grey. Takže bych ocenila, kdyby se trošku staré Anity vrátilo.
Protože to vypadá, že od chudinky této série pomalu odpouštím a budu se k ní vracet jenom o víkendech a nebo dlouhých zimních nocích, kdy dostanu náladu na neporazitelnou Anitu. Předtím mě na ní tak přitahovaly ty její morální zásady, které prostě nebyla ochotná překročit. ALe teď s postupem času se rozhodla, že je bude posouvat. Bohužel.

7/10
Swallow

Jill Hathaway - Děsivé splynutí

11. září 2012 v 9:19 | Swallow

Jill Hathaway

Děsivé splynutí - Vidím to, co vrah


Vee Bellová to v životě nikdy neměla moc jednoduché. Její matka zemřela a její otec neustále pracuje,ona sama se musí starat o mladší sestru a navíc jí pronásleduje ještě něco. Vee byla diagnostikována narkolepsie, protože jenom tak si doktoři vysvětlovali to, že zničeho nic upad do spánku na různých místech a bez nějaké větší příčiny. Ale je za tím něco víc. Kdykoliv se Vee dotkne nějaké osobní věci někoho jiného, tak poté má silné nutkání přenést se i do jeho těla. Do těla, kde dělá pouze hosta a přihlížejícího návštěvníka. Neumí to ovládat a už kolikrát takhle omylem přišla na pár zajímavých tajemství.
Ale když se jednou v noci přenese do těla vraha, který zrovna zavraždil nejlepší kamarádku její sestry, tak to je doopravdy jedinečný zážitek.
Ale co má dělat, když si všichni myslí, že Sophie spáchala sebevraždu? Protože pravdu jí nikdo neuvěří, to zjistila už dávno, potom co se svěřila otcovi a ten jí donutil chodit k psychyatrům. Navíc ani své schopnosti nedokáže ovládat, a proto je bezbranná a čeká, co se stane dál.
Další úmrtí přibývjí a Vee se začíná strachovat i o svou malou sestřičku Mattie. Už musí zasáhnout.


-"Sophie," říkám. "Je mrtvá."
Mattie se třese v mém objetí.
"Zabila se."
Minulá noc se zase vrací a vtáhne mě zpátky do zlého
snu. Vidím Sophiiny prázdné, mrtvé oči. Pamatuju si,
jaký to byl pocit, držet ten nůž v ruce.
Sophie se nezabila.
Někdo ji zavraždil.
A já jsem tam byla. --- Vee

Středoškolský příběh o mladé dívce, která by to bez svého převtělování měla už tak dost těžké. Ale ona se s tím popere po svém, s růžovými vlasy a s jedinečným smyslem pro ironii. Vee už to má tak dost těžké, když se jí její nejlepší přítel odcizuje a zároveň se objeví nový a záhadný kluk, kterého očividně okouzlila. Spojení života na střední a divokou honbou za vrahem roztleskávač dává dohromady velice čtivý, poutavý thriller, který jsem zvládla přečíst za jeden jediný den.
A nadšeně očekávám další díl, protože přesně takovýhle příběh se hodí na to, aby se z toho stala detektivní série mladé Vee, která se do pachatelů může přenést a odhalit je. Doufám, že mě autorka nezklame a další knížky tady budou co nejdříve !
Protože tohle je jedna z knížek, která mě doopravdy upoutala a nadchla, za dlouhou dobu! :))
(Pro čtenáře v angličtině - Původní název SLIDE a druhý díl, který vyjde se bude jmenovat Impostor.:)

9/10

Swallow

V.C. Andrews

4. září 2012 v 21:37 | Swallow
V.C. Andrews - Zlomená křídla, Půlnoční let
Tyhle dvě knížky mají něco do sebe. Je to o tom, jak díky nepřízni osudu se tři dívky dostanou do nápravného ústavu. V odlehlém koutu země, kde není nikdo, kdo by je chránil. Proto se tam dostávají k šílené a psychopatické ženě, která se je snaží napravit. A to tím, že ten, kdo to přežije, může žít. V hrozných podmínkách musí pracovat, podrobovat se jí a nakonec bojovat o holý život. Jedině díky tomu, že si pomáhají navzájem a díky jejich přátelství se nakonec možná dostanou z toho pekla pryč. Doporučuji, ale ne pro ty, kteří by na to nemuseli mít žaludek. Kniha je psána totiž velmi, velmi realisticky. První díl se mi ale možná líbil více.
Anotace na knihy dole...
Swallow
Zlomená křídla
Tři dívky, tři světy, tři osudy… Robin, Teal a Phoebe mají společné jen jedno: bouří se, jsou nezvladatelné - a touží po životě v normální rodině.
Robin odjíždí do Nashvillu s matkou, která chce udělat kariéru country zpěvačky. Osamělá dívka se v novém prostředí snaží za každou cenu získat obdiv nových kamarádek, ale čeká ji jen řada problémů.
Teal má díky zámožným rodičům všechno, co si zamane, až na jediné: jejich pozornost. Aby si jí konečně začali všímat, je ochotná udělat prakticky cokoli, dokonce i porušit zákon.
Phoebe se musí přestěhovat k příbuzným, protože otec se o ni nedokáže starat. V přísně vedené domácnosti své tety je nešťastná a neomylně se dokáže zaplést do potíží hned druhý den v nové škole.
Osudy tří rozdílných dívek se náhle protínají: jejich poslední nadějí na nový začátek se má stát internátní zařízení se zvláštním režimem...

Půlnoční let
Ve druhém díle příběhu tří problémových dívek se Phoebe, Robin a Teal ocitají v podivném nápravném zařízení pro nezvladatelné dívky, odloučeném od lidí, daleko od civilizace. Rychle zjišťují, že dr. Foremanová, která školu vede, je duševně vyšinutá a své chovanky vystavuje nesmírnému strádání a nejrůznějším, velmi vynalézavým trestům. Ačkoli atmosféra ve škole vede dívky k tomu, aby se vzájemně nenáviděly, zrazovaly a udávaly, Teal, Robin a Phoebe brzy pochopí, že vzájemné přátelství, pomoc a důvěra je to jediné, co jim může pomoci přežít. Podaří se jim však někdy uniknout a vrátit se do normálního života?

Lars Kepler

7. srpna 2012 v 17:40 | Swallow

Lars Kepler

Hypnotizér
Paganiniho smlouva


Hypnotizér
Psychiatr Erik Maria Bark je jedním z nejúznávanějších odborníků na léčbu traumat pomocí hypnózy. Jedné noci je přivolán detektivem Joonou Linnem k podivnému případu vyvraždění celé rodiny. Starší dcera je nezvěstná a syn leží v kritickém stavu v nemocnoci. Jenom Erik by mohl být schopný rozluštit tento případ, ale ten už přes deset let nepraktikuje své řemeslo z jistých důvodů, a proto odmítá pomoci.
Když už konečně svolí, tak se propadá do vírů události, které vedou k nepravděpodobnému vrahovi. Začíná zběsilý hon na vraha, který vede až k únosu Erikova vlastního syna a ten proto musí vraha odhalit než bude úplně pozdě.

Je to skvělý detektivní příběh, který je plný překvapení, děsivého napětí i zvratů, které nikdo nemohl čekat. A zdaleka neodkrývá ani polovinu všech tajemství v tomto díle. Nemohla jsem se od toho odtrhnout, ale nechtěla jsem to ani číst, když už bylo po setmění. Připomínalo mi to Stiega Larsona. Výborný příběh do mrazivé zimní noci, kdy se můžete kochat lidskou zvráceností.

8/10


Swallow

Paganiniho smlouva
Joona Linna je znovu povolán k případu. Na plovoucí lodi je nalezena mrtvá dívka a oběšený muž. Ale někdo schází. Vrah? Zprvu to vypadalo pouze jako sebevražda, ale policie netuší, že vrah je na svobodě a pronásleduje svou další oběť. Joona musí odhalit, co se skrývá za tajemnou vraždou na lodi a proč museli tito lidé zemřít. Znovu se vrhá za vrahem, který za sebou skvěle zahlazuje stopy a nevadí mu oběti navíc. Druhý díl od Larse Keplera je znovu tak promyšlený a propracovaný, tajemný a děsivý. S každou další stránkou budete odhalovat přibývající tajemství i zjišťovat návaznosti, který odhalí pouze skutečný detektiv. Lars Kepler je až podivuhodně dobrý spisovatel, který si dokáže pohrát s detaily a vypracovat složitý a tajemný příběh, který se odehraje v pár dnech.

Vřele doporučuji oba dva díly všem milovníkům detektivných příběhů. Od Stiega Larsse až po Arthura Conana Doyla.

7/10


Swallow

Ukázka z Paganiniho smlouvy
Je vlahá červnová noc. Šedomodrou hladinu brázdí opuštěná loď. Všimne si jí starý rybář, vystoupí na palubu a člun prozkoumá. V kajutě sedí dívka, v dlouhých černých vlasech má vetknutou sponku s bílou holubicí - symbolem míru. Je mrtvá.
"Utopila se, Joono," prohlásí patolog.
"Utopila?"
Lékař přikývne a cukne koutky úst. "Utopila se na palubě plovoucí lodi."
"Pravděpodobně ji někdo vytáhl z moře."
"Dívčiny plíce jsou plné slané vody, ale na těle po ní nenajdeš ani stopy," podotkne tichounce patolog. "Je to záhada..."

V salonu luxusního bytu je nalezen oběšený muž. Oprátka je připevněna k lustrovému háku, v místnosti však není jediný kus nábytku, na který by se mohl postavit...

Daryl Gregory

27. července 2012 v 12:29 | Swallow
Daryl Gregory - Pandemonium
Příběh o chlapci, kterého v dětství posedl démon. Ale ten démon nezmizel tak jako u ostatních. Zůstal s ním a teď se hlasí o nadvládu nad jeho tělem. Je to příběh a démonické posedlosti, nervovém systému člověka. V dětství toho démona potlačil po tom, co se u něj objevil po jeho nehodě v bazénu. Ale nyní, v dospělosti měl autonehodu a démon se znovu vrací na světlo. Snaží se ho ovládat a Del nechápe, proč neodešel jako ostatní démoni. Protože v tomhle světě démoni člověka posedají běžně. A těch démonů je spousta. Andílek, Kapitán, Pravda, Malíř, Ajzboňák Johnny, Kamikaze, Hellion. Všichni vás můžou posednout a dělají si s vámi, co chtějí. Každý z nich má svůj příběh, svůj charakter, kterého se drží. Někteří jsou v tom vcelku neškodní, někteří přinášejí smrt sobě a nebo ostatním. V téhle knížce poznáváte Dela a jeho problém. Je to spíše psychologický horor. Námět mi ale přijde více než působivý a děj mě upoutal natolik, že jsem zvládla knížku přečíst za pár dní. Doporučuji všem, kteří mají rádi trochu psychologie, ale samozřejmě i toho nadpřirozena.
Anotace níže.

Stephen King (Žhářka)

27. července 2012 v 12:27 | Swallow
Stephen King - Žhářka
Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Stephena Kinga .Je to příběh o otci, který utíka se svou dcerou Charlie. On sám má jisté schopnosti, které získal po jednom věděckém pokusu. Jeho žena je mrtvá. A jeho dcera má velmi silné pyrokinetické schopnosti. Organizace, která chce Charlie získat jim jde tvrdě po krku. Je to hororový příběh. Příběh o útěku a o moci, která se špatně ovládá. Velice napínavé, velice poutavé a také děsivé. Doporučuji všem fanouškům Kinga, hororu a fantasy!
8/10
Swallow

Dan Brown

27. července 2012 v 12:16 | Swallow

Dan Brown

Už jsem toho přečetla hodně od Browna (respektivě vše, co napsal) a jeho díly jsem nadšená.
Největší úspěch u mě má nejspíš Šifra mistra Leonarda. Napínavý příběh, který jsem sotva byla schopná odložit. Navíc se mi líbí, že vždy používá velice zajímavá témata. Náboženství, věda, technika. V posledním díle se tím zabívá snad nejvíc. Tady už odhaluje tajemnství. Ztracený symbol je o tom, co se skrývá v člověku. Jeho potenciál. Šifra zase poodhalovala historii církve, Ježíše Krista a Marie Magdalény. Umění je, jak všechny ty dlouhé romány dokáže vtěsnat do jediného dne. Překvapí mě, že když to čtu, tak čas běží skoro stejně .Taky u toho sedím celý den až do rána. Když končí příběh, můžu jít konečně spát.
Jeho příběhy jsou plné tajemna. To se mi na nich líbí. Ztracený symbol není nejlepší, ale řadí se mezi první. To, co ta knížka řeší, se mi vážně líbilo. A myslím, že každý kdo tu myšlenku pochopí, že to v něm něco zanechá. Něco hlubšího než jen dojem z knihy. Možná to změní váš pohled na dějiny. Na celý svět. Ale taky nemůže věřit všemu, že...

9/10

Swallow

Stieg Larsoon

26. července 2012 v 17:29 | Swallow

Stieg Larsson - Millénium


Na tu knížku jsem čekala až do Vánoc. Dostala jsem rovnou všechny tři díly. Těšila jsem se, až je všechny přečtu a taky až se podívám na ty filmy. Stieg Larsson nezklamal.
Přečetla jsem to tak rychle. Nejdřív jsem říkala, že to možná trochu moc protahuje. Ale bez toho by zápletka ani děj nebyly tak propracované. Hlavní postavy jsou tam popsané tak, jak jsou. Všechny jejich dobré i špatné vlastnosti. Dvě hlavní postavy se sice potkají až v půlce, ale děj je skvělý. Detektivka, thriller, charakteristika postav. Dlouho jsem nečetla něco tak zajímavého. Lisbeth je možná na první pohled podivný sociopat s násilným chováním a psychickými problémy, ale něco na ní je. A Mikael je taky někdo. Seriózní investigativní novinář.
 
 

Reklama