Přečteno

Jak šel čas s mojí četbou

30. srpna 2012 v 17:49 | Swallow
Už jako dítě mě posedle touha číst. Rodiče to podporovali. Dokud nepřišli na to, že je levnější mi zařídit kartičku do knihovny. Protože jinak to se mnou nešlo. Knížku jsem zlouskala za pár dní a stovka v háji. Takže jsem pár knížek vždycky dostala. Protože miluji ten nedocenitelný pocit toho, že je mám doma. Listovat si po čase v knížce, kterou jsem četla je pro mě blaho. Ale ne vše můžu mít. Proto tu mám knihovnu. A občas jsem odměněna tím, že knížku dostanu. Byla jsem problémový dítě. Teď je to ale pořád stejný!
Čtu už vážně dlouho a čtu hodně. Takže když vám řeknu jenom o pár knížkách, které mi zrovna leží na očích v knihovně, tak myslím, že to stejně bude moc. Ale všechny ty knihy si prošli mým dospíváním se mnou. Nejsem ještě dospělá, to nejspíš nikdy, ale stejně na ty knihy budu ráda vzpomínat. Třeba je dám číst i mým dětem. A hlavně některé čtu pořád, některé série se nemůžu pustit a někdy na ně myslím celý den. Moje četba se vyvíjí se mnou. Řeknu vám alespoň zkráceně jak to vlastně šlo asi po pořadě. Samozřejmě si nevzpomenu na vše. Tohle je špička ledovce...
Karen McCombieová byla jedna z mých oblíbených autorek asi tak kolem dvanácti. Nebyla jsem intelektuál, abych četla klasiku. Ale tohle mě bavilo! Píše knížky pro mládež a docela se činí. TO se mým rodičům nezamlouvalo, ale mě ano. Alice a dóóóst dobrá rodinka,byla první knížka, která započela sérii, kterou mám doma ještě schovanou. Protože z téhle série o Alici a dóóóst dobrých zážitcích jsem přečetla asi sedm knížek.
Lenka Lanczová nastoupila o pár let později. Teď už si ani nevzpomenu proč jsem to četla, ale byla to docela příjemná odpočinková literatura. Typická červená knihovnička. Musela jsem od ní přečíst dvacet až třicet knížek, protože je to vážně plodná autorka. Teď už by mě její knížky nijak nenaplňovali, ale tehdy mě prolébmy náctiletých puberťaček doopravdy brali. Koho taky ne, že? Pomáhá to vyrábět hormony možná. :D
Meg Cabot, tak to možná ona započela moje šílenství. Po ní jsem začela číst všechny různe fantasy. Je to duchařský příběh Susannah. A ten by mě bavil i teď. Mediátor je prostě fajn. Příjemné vyprávění a doopravdy zajímavý příběh a námět. Jojo to jsem milovala. Jednou si to budu muset přečíst znovu myslím. Je to taková moje mladistvá radost, když jsem ještě neznala pořádně tenhle žánr nadpřirozena. Určitě mě poznamenal!
J. Rowlingová mi přístála pod stromečkem a jelikož jsem její první díl Harryho Pottera zbaštila velice rychle, tak jsem musela dostat další. To zná každý. Možná né každý to přečetl, ale slyšel o tom. Harry je převratná knížka o škole magie. Rowlingová se díky ní stala slavnou a každý čekal, jak to asi dopadne. Já osobně nejsem Harrym posedlá, ale určitě ho uznávám jako jednu z knížek, která mě napínavostí nenechala spát a dalš díl jsem s očekáváním sháněla úplně všude. Ještě že byla maminka tak chytrá a koupila mi ho hned po té, co vyšel. Odhadla správně, že mě se to líbit bude určitě!
Stephenie Meyer je kapitola sama pro sebe. Ta započla ságu upírů. Poté jsem se vrhla na další a další knížky o upírech. Možná se o téhle knížce jednou budu učit ve školách jako o obrovském převratu, který způsobila a hned poté, jak se na trhu začeli prodávat upíří a vlkodlačí knížky v Česku. Můj zájem o to po téhle knížce totiž stoupl.
Dál jsem měla spustu další četby, která zahrnovala koně, dodrodružné romány a dívčí příběhy. (Pro shrnutí tohodle se o nich nebudu ani rozepisovat, bylo jich moc a jestli je nemám v knihovně, tak si na ně zaručeně ani nevzpomenu právě teď. Například, Sieglinde Dicková - Dívky v sedle (musela jsem přečíst hromadu dílů, které jsem milovala, protože to bylo o koních stejně jako autorku Gisela Kautzovou - Amika, dvoudílný román o příběhu dívky a jejího koně. Byng Georgia - Úžasná kniha Molly Moonové o hypnotismu. Tak tuhle knížku jsem četla několikrát. Bavila mě totiž ta zápletka a vtipy. Konec mě jako dítě i dost překvapil, ale stejně. Tuhle knížku doma mám, protože i teď jsem ráda, že jsem jí četla. Něco mi dala. Možná trochu pokřiveného humoru a taky to, že hypnotismus je sranda. Nebo ne?
Lauren K. Hamilton - Série o Anitě Blake. Tak tady pokračuje upírská posedlost. Dokonce i hodně sadismu, dokonalý černý humor mě prostě dostal. Tyhle knížky hltám do ted. Jenom to není pro slabé povahy. Je to ale moje oblíbená série a některé knihy jsem přečetla i víckrát. Anita je prostě lovkyně upírů. "Já s upíry nespím, já je zabíjím." Cituji.
Stephen King, tak o tom by se dalo mluvit hodiny. To on mě dokáže vyděsit. Možná za to může i moje představivoat, ale spíš jeho úžasný vypravěčský styl. A taky to, že tenhle muž se neštítí ničeho. Řekne vám, jak to je a vy z toho neusnete. Mistr hororu. Možná až trochu děsivý, ale určitě úžasný.
Sir Arthur Conan Doyle - Sherlock Holmes. Jestli jste od něj nic nečetli, tak teď je pravý čas. Někdy nechápu jak to, že jsem to neuhodla. ALe potom mi dojde, že jsem prostě nemohla. Ty zápletky jsou občas tak lehké a primitivní. Je to takový předchůdce všech moderních detektivů. Ale on byl doopravdy chytrý, všímavý a bystrý. Takový Mentalista nebo Psycho se podle něj mohli pouze inspirovat.
Nicholas Sparks - The Notebook, Dear John. To jsou pouze dva romány, které vyprávějí o lásce a o životě. Je to jednoduchý, ale většinou velice smutný příběh. Nedivím se, že většinu jeho románů zfilmují. Papírové kapesníky v tomhle případě jsou totiž většinou nutnost. Ta nespravedlnost osudu a čistá láska vás občas dostanou. Je to příjemné si o tom počíst, když to někdo tak hezky podá. Jeho romány jsou taková oddechovna a romantika. Občas i srdcervoucí.
Teď v poslední době ve věku osmnácti let jsem se vrhla více na tématiku fantasy. Upíří, vlkodlaci, čarodějové. V poslední době je to můj unik od světa.
Patricia Briggs - Mercy Thompson. Není to něco na co bych myslela dnem i nocí, ale knížka byla zajímavá. Hlavně to, jak přesně to Patricia napsala. Je to většinou detektivní příběh s vlkodlaky. Což prostě v dobrém podání nemůžu nikdy odmítnout. Takže si asi budu muset přečíst celou sérii myslím.
Castová - Škola noci je něco, co mě zaujalo se středoškolskou tématikou. Dokud tam člověk chodí, tak je mu to takové blížší ne? A potom mi to přijde takové odlehčují a příjemná. Je to napínavé a zajímavé. Vždycky mě zajímá, co s ní bude dál. Až na to, že to má občas Zoey trochu moc lehké, protože jí schopnosti a pomoc padá do klína. Ale jaký by to byl život, kdyby ne?
Tanya Huff- Krevní pouta zase ty detektivní příběhy mě dostali. Mimo to v opravdu zajímavém pojetí. S ničím se nepárá, mrtvola je na cucky. Taková jemnější Anita Blake. A na tu si čast udělám vždycky.
Richelle Mead - Vampýrská akedemie je něco, co mě přímělo přemýšlet o tom, kudy jsem chodila. Taková nejlepší upírská knížka hned po stmívání? No je to akčnější. Možná to mám skoro radši po nějaké stránce. Občas mi to trhalo srdce, dohnalo k slzám a zaručeně si to musím jednou koupit. Všechny díly. Je to příběh o lásce, která mě štve, ale souhlasím s tím. Děj je přesně takový jaký by podle měl být. Chytrý, zajímavý a tak poutavý, že tu knížku pokaždé přečtu za den, protože jí prostě nemůžu odložit. Dostala mě a já jsem naštvaná za to, že jí nemůžu odložit, když jí čtu.
Terry Goodkind - Meč pravdy je příjemné fantasy, které se rozjíždí s dalším a dalším dílem. Jenom je jich tolik a já se k nim nedostanu tak dobře, že nevím, jestli je přečtu všechny. Ale jednou bych to chtěla zvládnout. V duchodu určitě. Ten to jistí.
A nakonec by tu bylo také místo pro klasiku. Nejsem nevzdělanec. jenom mám ráda moderní napětí, smrt a drama. Toho se nedočkám v básních. Ale stejně, to drama v těch knížkách, co mám ráda stejně najdu. Jinak bych je nedočetla, kdyby nebyli fantastické!
Jane Austen je jedna z autorek, kterou obdivuji. Dobu a příběh popíše tak dobře, že mám pocit, že tam jsem. A chtěla bych žít. Její hrdinky jsou ženy, které vědí, co chtějí. Jejich lásky nejsou dokonalé, ale jsou něčím tak čisté a krásné, že bych chtěla zažít alespoň jeden její příběh. Protože knížky od ní se snažím přečíst všechny. Už jich mám docela dost teď.
Karel Čapek je jeden z mála českých autoru, kteří se mi líbí. Jeho R.U.R. nebo Bílá nemoc, Válka s mloky. To všechno má úžasné poselství lidtsvu. A popsal to tak dobře, že to snad všichni pochopí. Ale můžeme jenom doufat, co?
Emily Bronteová - Na větrné hůrce je tak strhují příběh, že jsem se přelouskala i přes trochu spletitější příběh. Je to příběh o lásce, kvůli které stojí žít. Je to takové malé drama o dvou lidech, kterým není souzeno šťastně žít. Ale kdykby byli spolu, tak by i modré z nebe měli.
Charlote Bronteová - Jana Eyrová je další úžasný příběh jejich doby. Je to strhující a s tou ženou musí každý soucítít. Jeden z mých oblíbených románů. Trochu feminismu ale budiž. Jana Eyrová je totiž někdo, kdo jde za tím, co chce. A na lásku je schopná počkat. A vybojovat si jí.
Paulo Coelho - Alchymista a další jeho romány jsou o životě, o tom jaký by měl být a co bysme s ním měli dělat. Je to příběh o chlapci, který jde za svým příběhem. A dostane ho. Tak jako bysme mi všichni měli jít. To stojí za přečtení, protože je to tak prosté, že by se tím měl řídit každý. A nebát se. Protože celý vesmír se spojí jenom proto, abych dostali, co chceme.

Me, books and universe! Výzva na fantasy!

17. srpna 2012 v 12:16 | Swallow
Dobře, předchozí osobní výzva na zrecenzování knížek je doopravdy ušlechtilá. Ale já jsem byla vždycky víc spíš fantasy dívka. Ale přeci musím mít i něco skvělého a chytrého, čím se budu prezentovat! :) Ale tak tady seznam mé vášně. Fantasy! :)
SwallowStephen King - Carrie
Stephen King - To
Stephen King - Žhářka
Stephen King - Cujo
Stephen King - Misery
Stephen King - Rose Madder
Stephen King - Pistolník
Stephen King - Secret window
Zakletý v čase - Audrey Niffeneggerová
Stephen King - Čtyři po půlnoci - Časožrouti, Skryté okno do skryté zahrady
Anne Rice - Ramses Prokletý
Stephenie Meyer - Hostitel
Neil Gaiman - Hvězdný prach
Claudia Gray - Academy Evernight
Richelle Mead - Vampýrská akademie 1 - Vampýrská akademie
Richelle Mead - Vampýrská akademie 2- Mrazivý polibek
Richelle Mead - Vampýrská akademie 3- Stínem políbená
Richelle Mead - Vampýrská akademie 4- Krvavý slib
Richelle Mead - Vampýrská akademie 5- Duchovní pouto
Richelle Mead - Vampýrská akademie 6- Poslední oběť
Charlaine Harris - Prava krev - Mrtví do soumraku
Charlaine Harris - Prava krev - Upíři v Dallasu
Charlaine Harris - Prava krev - Klub mrtvých
Charlaine Harris - Prava krev - Mrtví pro svět
Patricia Briggs - Mercy Thompson - Měsíční píseň
Patricia Briggs - Mercy Thompson -Krevní pouta
Patricia Briggs - Mercy Thompson - Železný polibek
Jenny Nowak - Jiná rasa
Tanya Huff - Krevní pouta - Cena krve
Tanya Huff - Krevní pouta - Stopy krve
Tanya Huff - Krevní pouta - Řádky krve
P.C. Cast a Kristin Cast- Škola noci 1- Označená
P.C. Cast a Kristin Cast- Škola noci 2- Zrazená
P.C. Cast a Kristin Cast- Škola noci 3-Vyvolená
P.C. Cast a Kristin Cast- Škola noci 4- Nezkrotná
L.J. Smith - Upírské deníky
Laurell K. Hamilton - Provinilé slasti
Laurell K. Hamilton - Rozesmátá mrtvola
Laurell K. Hamilton - Cirkus prokletých
Laurell K. Hamilton - Krvavé koleno
Laurell K. Hamilton - Kavárna šílenců
Laurell K. Hamilton - Smrtící tanec
Stephenie Meyer- Stmívání
Stephenie Meyer- Nový měsíc
Stephenie Meyer- Zatmění
Stephenie Meyer- Rozbřesk
Stephenie Meyer- Krátký druhý život Bree Tannerové
Maggie Stiefvater - Mrazení
Richelle Mead- Sukuba 1 - Trápení
Richelle Mead - Pokrevní pouta 1
Becca Fitzpatrick - Zavržený
Jim Butcher - Dresden files 1 - Bouřková fronta
Jim Butcher - Dresden files 2 - Bláznivý úplněk
Daryl Gregory - Pandemonium
Terry Goodkind - Meč pravdy 1- První čarodějovo pravidlo
Terry Goodkind - Meč pravdy 2- Kámen slz
Terry Goodkind - Meč pravdy 3- Krvavá církev
Terry Goodkind - Meč pravdy 4- Chrám větrů
Curleyová Marianne - Strážci času 1- Vyvolený
Curleyová Marianne - Strážci času 2- Temnota
Curleyová Marianne - Strážci času 3 - Klíč


Až si vzpomenu na další, tak jí sem nenápadně přidám! :) Ale recenze už jsou sepsané, jen je sem musím nenápadně postupně dávat :) Peace! :) S.

Uno,due, tre! Poslední divadelní chuťovka!

17. srpna 2012 v 11:33 | Swallow
Dobře, přiznávám. Tenhle seznam vám všem čistě jen doporučuji! Protože recenzovat to jen tak nebudu:) Maximálně jen některé mé nejoblíbenější nebo popřípadě ty, které uvidím znovu! Protože divadelní recenze se má psát chvíli po tom, co představení zkouknete. Ne o pár měsíců později. Ale jen do nich! :)
Swallow


Caveman (Autor: Rob Becker, Režie: Patrik Hartl)
Cikánské koření/y (Režie: Dana Dinková, Jaroslav Moravčík)
Doma u Hitlerů aneb Historky z hitlerovic kuchyně (Autor: Arnošt Goldflam, Režie: HaDivadlo)
Klub rváčů (Autor: Chuck Palahniuk, Režie: David Jařab)
Láska, práce, láska, práce (Autor: Johanna Kaptein, Režie: Natálie Deáková)
O myších a lidech (Autor: John Steinbeck, Režie: Petr Kracik)
Pan Theodor Mundstock (Autor: Ladislav Fuks, Režie: Jaroslav Achab Haidler)
Revizor (Autor: Nikolaj Vasilijevič Gogol, Režie: Alexandr Minajev)
Rozmarné léto (Autor: Vladislav Vančura, Režie: Jakub Špalek)
Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách (Autor: Jess Borgeson, Adam Long, Daniel Singer, Režie: Jan Borna, Miroslav Táborský)
Strange love (Režie: Jaroslav Rudiš, Petr Pýcha)
Utrpení mladého Werthera (Autor: Johann Wolfgang von Goethe Režie: E. A. Saudek)
West side story (Režie:Irena Žantovská)

Výzva numero duo! Movies!

17. srpna 2012 v 11:31 | Swallow
Joj, tak tady je seznam toho nejlepšího, co jsem zhlédla! Proto vám to doporučuji a budu se snažit orecenzovat taktéž i tento seznam! Fuj, potím se jen co na to pomyslím! :) Ale filmy jsou to vážně skvělé! :))
Swallow127 hodin (Danny Boyle, 2010)
Amadeus (Miloš Forman, 1984)
Amélie z Mortmartu (Jean-Pierre Jeunet, 2001)
Americká krása (Sam Mendes, 1999)
Avatar (James Cameron, 2009)
Batman (Tim Burton, 1989)
Casablanca (Michael Curtiz, 1942)
Čistá duše (Ron Howrd, 2001)
Experiment (Oliver Hirschbiegel, 2001)
Fantom opery (Joel Schumacher, 2004)
Forrest Gump (Robert Zemeckis, 1994)
Gladiator (Ridley Scott, 2000)
Hanební parchanti (Quentin Tarantino, 2009)
Hrabě Monte Christo (Josée Dayan, 1998)
Jak je důležité míti Filipa (Oliver Parker, 2001)
Klub rváčů (David Fincher, 1999)
Kmotr (Francis Ford Coppola, 1972)
Láska za časů cholery (Mike Newell, 2007)
Lolita (Adrian Lyne, 1997)
Mechanický pomeranč (Stanley Kubrick, 1971)
Mlčení jehnátek (Jonathan Demme, 1991)
Moulin Rouge (Baz Luhrmann, 2001)
My fair lady (George Cukor, 1964)
Náš vůdce (Dennis Gansel, 2008)
Ostře sledované vlaky (Jiří Menzel, 1966)
Paní Bovaryová (Claude Chabrol, 1991)
Pelíšky (Jan Hřebejk, 1999)
Pianista (Roman Polánski, 2002)
Počátek (Christopher Nolan, 2010)
Protektor (Marek Najbrt, 2009)
Přelet nad kukaččím hnízdem (Miloš Forman, 1975)
Půlnoc v Paříži (Woody Allen, 2011)
Pulp fiction (Quentin Tarantino, 1994)
Pýcha a předsudek (Jow Wright, 2005)
Requiem za sen (Darren Aronofsky, 2000)
Schindlerův seznam (Steven Spilberg, 1993)
Snídaně u Tiffanyho (Blake Edwards, 1961)
Spalovač mrtvol (Juraj Herz, 1968)
Statečné srdce (Mel Gibson, 1995)
Vykoupení z věznice Shawshank (Frank Darabont, 1994)
Vyšší princip (Jiří Krejčík, 1060)
Zelená míle (Frank Darabont, 1999)

Osobní výzva! Zrecenzovat vše přečteného!

17. srpna 2012 v 11:29 | Swallow
Seznam všech knížek, které jsem za posledních dobu (možná i pár let) přečetla! A hlavně na které jsem si vzpomněla! A jednou je chci všechny zrecenzovat. Výzva začíná teď! :)) Swallow

Renesance

Shakespeare William - Romeo a Julie
Shakespeare William - Hamlet

Klasicismus

Moliére - Lakomec
Goethe Johann W. - Utrpení mladého Werthera

Romantismus

Puškin Alexandr S. - Evžen Oněgin
Mácha Karel H. - Máj
Mary W. Shelleyová - Frankenstein
Jane Austen- Pýcha a předsudek
Jane Austen - Mansfieldské panství
Jane Austen - Pýcha a přemlouvání
Brontëová Charlotte - Jana Eyrová
Brontëová Emily - Na větrné hůrce
Dumas Alexandr - Hrabě Monte Christo
Hugo Victor - Chrám Matky Boží v Paříži
Erben Karel J. - Kytice

Realismus

Gogol Nikolaj V. - Revizor
Dostojevskij Fjodor M. - Zločin a trest
Balzac Honoré de - Otec Goriot
Balzac Honoré de - Ztracené iluze
Balzac Honoré de - Lilie v údolí
Flaubert Gustave - Paní Bovaryová
Zola Émile - Tereza Raquinová

Ztracená generace

Hemingway Ernest - Fiesta
Hemingway Ernest - Stařec a moře
Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby
Steinbeck John - O myších a lidech
Remarque Erich M. - Na západní frontě klid

Poválečná literatura

Lion Feuchtwanger - Židovka z Toleda
Truman Capote - Snídaně u Tiffaniho
Ken Kesey - Vyhoďmě ho z kola ven
Ladislav Fuks - Theodor Mundstock
Kmotr- Mario Puzzo
Styron William - Sophiina volba
Orwell George - Farma zvířat
Waltari Mika - Egypťan Sinuhet
Saint-Exupéry Antoin de - Malý princ
The Diary of a young girl- Anne Frank

Postmoderna

Umbert Eco - Jméno růže
Chuck Palahniuk - Klub rváčů


Světová próza 20. a 21. století

Cormac McCarthy - Cesta
Mc Ewan Ian - Betonová zahrada
Coelho Paulo - Alchymista
Coelho Paulo - Jedenáct minut
Elizabeth Gilbert - Eat, pray, love
Robin S. Sharma - Mnich, který prodal své ferrari
Pierre Bayard - Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli
Haruki Murakami - Norské dřevo
Bernarhard Schling - Předčítač
Robbert Merle - Smrt je mým řemeslem
John Irving - Svět podle Garpa
Stephen King - Carrie
Stephen King - To
Stephen King - Žhářka
Stephen King - Cujo
Stephen King - Misery
Stephen King - Rose Madder
Stephen King - Pistolník
Stephen King - Secret window
Patrick Suskind - Parfém příběh vraha
Zakletý v čase - Audrey Niffeneggerová
Nicholas Sparks - Milý Johne
Stephen King - Čtyři po půlnoci - Časožrouti, Skryté okno do skryté zahrady
Anne Rice - Ramses Prokletý
Stephenie Meyer - Hostitel
Neil Gaiman - Hvězdný prach


Česká próza 20. a 21. století

Čapek Karel - Hordubal
Vančura Vladislav - Rozmarné léto
Fuks Ladislav - Pan Theodor Mundstock
Viewegh Michal - Báječná léta pod psa
Viewegh Michal - Román pro ženy
Franz Kafka - Proces
Petr Šabach - Babička
Viewegh Michal - Účastníci zájezdu

Drama

Čapek Karel - RUR
Čapek Karel - Továrna na absolutno
Čapek Karel - Bíla nemoc
Wilde Oscar - Jak je důležité míti Filipa

Detektivní příběhy

Arthur Conan Doyle - Strakatý pás
Arthur Conan Doyle - Šarlatové písmo
Arthur Conan Doyle - Pes Basketvilský
Jim Butcher - Dresdens files
Lars Kepler - Hypnotizér
Stieg Larsson - Millénium - Muži, kteří nenávidí ženy
Stieg Larsson - Millénium - Dívka, která si hrála s ohněm
Stieg Larsson - M illénium - Dívka, která kopla do vosího hnízda
Dan Brown - Ztracený symbol
Dan Brown - Šifra mistra Leonarda
 
 

Reklama