Klasika

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta - David Mitchell

30. června 2013 v 10:48 | Swallow

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta - David Mitchell

Zavřít okno

Po obrovském úspěchu Atlasu mraků se objevuje další román Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta. A představuje nám další úžasný příběh plný nejrozmanitějších postav, neobvyklých dějů a zvratů a fascinujícího příběhu.

V roce 1799 se mladý úředník Jacobe de Zoet snaží prosadit a získat si pevné postavení, aby mohl dosáhnout svého štěstí. Proto se vydává na plavbu do Japonska a shodou náhod se dostává na světu uzavřený malý ostrov Dedžima v Japonsku. Nechte se strhnout vyprávěním, které vám dá nahlédnout do exotické cizí kultury. Jacobe se snaží být mezi námořníky a uplácenými obchodníky jediným slušným. Ale osud mu zkomplikuje mladá japonka Orito. Jako dcera samuraje a porodní báby ho ihned okouzlí a od té doby jsou jejich dva příběhy neodvratně spojené.

Exotický příběh opřený o skutečnost. Tentokrát se nevydáte na tolik neskutečných míst jako v Atlasu mraků. Ale autor vám nabídne škálu postav, které vykreslí do největších podrobností a celou dobu je budete poznávat víc a víc. Japonsko bylo izolované od okolního světa, a proto se tam neobjevuje evropská kultura. Existovala jen jedna výjimka, malý ostrůvek v přístavu města Nagasaki, kde bylo povolené, aby se pár obchodníků z Východoindické společnosti setkávalo a obchodovalo se šogúnským dvorem. A na tomto jediném místě dochází k prolínání dvou kultur a nechává nás to nahlédnout na exotickou kulturu a poznat cizí svět...

Kniha se neustále mění. Začíná to skoro až děsivým popisem krvavého porodu a dál to nevinně přechází ve vyprávění, jak se Jacob dostává na ostrov a poznává mladou Japonku, která ho okouzlí. Mezitím se odvíjí i hromada dalších zápletek, od intriky a uplácení až po setkání se s místní kulturou a lidmi. Proto příběh v jednu chvíli poklidně plyne a něco vypráví a v další moment nabere nečekaný spád. Takže přestože je to znovu tlustá kniha, která je plná postav a příběhů, tak stojí za to si jí pomalu a klidně vychutnávat.

SwallowAnotace z Knihcentrum.cz:

Představte si říši, která se už několik staletí izoluje od okolního světa.
Žádný cizinec nesmí vstoupit na její území, nikdo ji nesmí opustit. A přesto se otevře malé okno do této pevnosti: umělý, zdí obehnaný ostrov obývaný hrstkou evropských obchodníků. Ta země se jmenuje Japonsko, přístav Nagasaki a ostrov Dedžima, píše se rok 1799. Právě tam umístil David Mitchell svého hrdinu, mladého úředníka Jacoba de Zoeta, který doufá, že nalezne své štěstí. Namísto toho jej osud vžene do divokého dobrodružství: Zamiluje se do Japonky Orito, dcery samuraje a porodní báby. Jenže jednoho dne zemře Oritin otec a Orito zmizí. Objevují se zvěsti, že byla prodána do otroctví. Jakob vyráží hledat Oritoa na nebezpečné pouti je sváděn z cesty lží, zradou a vraždami. 1000 pozdimů Jacoba de Zoeta je obdivuhodně vystavěné umělecké dílo: historický román s exotickým nádechem, úžasnými zápletkami, děsivými námořními bitvami a množstvím postav.

Opustíš-li mne, nezahyneš - Karel Hvížďala

27. března 2013 v 19:54 | Swallow

Rozhovory se Zdenou Salivarovou a Josefem ŠkvoreckýmZavřít okno

Předmluvu sepsal Milan Kundera a chválí manžele jako ty, co udělali za posledních dvacet let pro českou zemi víc než kdokoliv jiný. Celou knihu tvoří dva rozhovory, jeden se Zdenou Salivarovou a druhý s Josefem Škvoreckým. Josef Škvorecký (*1924) zemřel 3. ledna 2012 v Torontu. Manželé založili roku 1971 nakladatelství Sixty-Eight Publishers v Torontu. Vydávali zejména autory,kteří nemohli po ruské okupaci v roce 1968 vycházet. Začalo to nápadem Zdeny Salivarové, která svého muže přemluvila, aby bez jakékoliv záruky a s malou částkou peněz, zkusili něco takového.

"V době, kdy jsme skutečně měi místo nočního stolku krabici z papundeklu a místo postele matrace na holé podlaze, já jedny džíny a tričko za dolar a nikde žádná jistota, nikde žádné jisté zaměstnání... přijde s nápadem založit nakladatelství."

Kniha Opustíš-li mne, nezahyneš je dlouhým dialogem, kdy se můžete setkat s dvěmi pozoruhodnými osobnostmi. Každá z nich má jiný pohled na svět, každá z nich zažila jiné dětství a bude vám vyprávět něco naprosto odlišného. A přesto jsou to milující manželé, kteří spolu dokázali něco pozoruhodného.

Josef Škvorecký se spojuje především s šedesátými lety minulého století. Jak by se on sám vlastními slovy popsal ? Muž heterosexuální, manžel milující, nakladatel největší český v Severní Americe, spisovatel lidový.

"Každý umělecký projev může být jakási autoterapie. I lidová píseň nebo černošské blues. Myslím, že hodně spisovatelů přivádí k psaní potřeba nějak si vyrovnat účty se životem, nějak se tím psaním dopátrat nějaké odpovědi, je to touha sdílet s jinými své vlastní nejistoty, otázky, zkušenosti. Psaní je snaha poslat nějaké poselství, ale taky někdy taková sólová revolta proti úradkům osudu." Zdena Salivarová

V roce 1990 obrdrželi řád Bílého lva od prezidenta Václava Havla, po Josefu Škvoreckém se také jmenuje gymnázium i literární akademie. V Kanadě se věnoval také profesorké činnosti na univerzitě, vyučoval dějiny a teorii filmu, kurzy tvůrčího psaní, současného českého divadla a filmu. Mezi jeho nejznámější romány patří: Tankový prapor, Zbabělci, Legenda Emoke, Hříchy pro pátera Knoxe, Prima sezona.
Josef Škvorecký měl dar vypravěče, uměl si pohrát s jazykem a využít v něm všechny možné slangy. Psal hlavně proto, že ho to bavilo. Svůj první román Zbabělci psal ještě do školních sešitů, psal nejdříve o snech a poté o skutečných zážitcích. Danny Smiřický, alter ego Josefa, který se objevuje ve Zbabělcích, je román z období konce války a zaměřuje se na jazzovýho hejska Dannyho.

"Jsou chvíle, kdy postavy svých románů miluju víc než skutečné lidi. Tady stojím, nemohu jinak, pomoz mi Bůh." JŠ

Opustíš-li mne, nezahyneš vychází roku 2012. Je to kniha, která vás bude bavit a také vás o něčem naučí. Je plná zajímavých myšlenek, příběhů a také událostí, které ovlivnili celou naší literaturu. Nebudete se nudit při jejím čtení, spíš budete překvapení, co všechno vám možná unikalo. Čte se to snadno a přirozeně, skoro jako kdybyste s nimi vedli vy sami rozhovor. A nepřestane vás to nudit. Ani nepostřehnete, že jste na poslední stránce.

Anotace z KNIHCENTRA:
"Že i za okolností, jaké vznikly po ruské okupaci 1968, česká literatura (tj. vážná česká literatura) existuje dále jako tištěná literatura, za to vděčíme dvěma lidem, kteří brzy po ruské invazi zřídili na opačné straně zeměkoule malé české nakladatelství," napsal Milan Kundera o Zdeně Salivarové a Josefu Škvoreckém v předmluvě k prvnímu vydání rozhovoru Karla Hvížďaly s paní nakladatelkou, který vyšel v nakladatelství Sixty-Eight Publishers jako 200. kniha.
V roce 1993, kdy toto nakladatelství uzavřelo svou činnost, Karel Hvížďala doplnil rukopis o rozhovor s Josefem Škvoreckým, který 3. ledna 2012, v sedmaosmdesáti letech, zemřel v Torontu. Toto je třetí vydání, které má připomenout, že v době vládnoucí nenormality nikdo neudělal pro českou zemi víc než oni dva (Kundera) a že i v interview postavy nejlíp ožijí konverzací a situací, nikoliv popisem nebo pitvou, protože pitva se provádí jen na mrtvolách (Škvorecký).


Swallow

Manuál každodenního pijáka – Kingsley Amis

6. března 2013 v 20:31 | Swallow
Takže: "Na zdraví!"

(Recenze sepsaná pro blog Martinus.)

Kingsley Amis se u nás proslavil zejména romány Šťastný Jim a Jake má problém. Celá knížka Manuál každodenního pijáka je soubor tří větších textů. První nás seznámí s praktickými věcmi, které potřebuje znát ohledně alkoholu. Třeba jakou zásobu alkoholu byste měli mít doma, jaké víno máte servírovat, co si koupit do baru, abyste nevypadali jako neznalec a také kapitolu o kocovině i o tom, jak se neožrat.
Druhá část je sbírkou jeho novinových textů, které vydával o alkoholu. V každém z nich se dozvíte něco nového, ale pokaždé je to spojené s alkoholem samozřejmě. A v poslední části vám autor připravil kvíz. Prozkoumá vaše znalosti ohledně všech druhů alkoholu i znalostí, které jsou s tím nutně spjaty. Většinou si můžete tuhle knížku nechat připravenou kousek od baru, a poté jenom zkoušet všechny nápoje a rady, které v nich můžete najít. Protože autor se celý život snažil udělat ze sebe kvalitního a vzdělaného pijáka. A jestli taky patříte mezi pravidelné pijáky, tak takhle knížka se stane vaší barovou biblí.
Seznamuje nás s logikou proč je pivo lepší než víno. S vínem je spojená hromada problémů. Musíte vybrat správné víno ke správnému pokrmu, teplota vína je u každého rozdílná, musíte se trefit do vkusu každého a navíc se vám to může časem prodražit, když budete přátele zvát na luxusní ročníky. Proto jim naservírujete pivo a necháte je, ať se obslouží sami.
Máte tu i pár stránek o tom, co k čemu pít. Vejce se slaninou nebo hranolky se hodí k pivu nebo skotské s vodou a ledem. Pravděpodobně vás zahltí hromadou názvu, které jste v životě neslyšeli. Ale když už si zajdete k vinaři a trochu rozšíříte své obzory, tak budete alespoň vzdělaný piják.
Mezi moje oblíbené pasáže patří kocovina. Autor vám vysvětlí, že zažíváme dva druhy, fyzickou a mentální. Fyzickou kocovinu každý větší milovník alkoholu jistě zná. A možná se jí ani nemusíte dočkat v tak velké míře, když se budete řídit protiopatřeními. Ale bohužel nejlepší opatření proti fyzické kocovině je nepít tolik. Anebo aspoň vědět, co pít. Po ránu všichni známe to hrozné období, kdy nás bolí hlava, nemůže skoro ani vstát a je to, jako bychom v noci dostali nakládačku.
"Asi v půl jedenácté popadněte psa, který vás porafal, pevně za kožich. Ten čokl mimochodem není žádné konkrétní rasy, neexistuje žádná povinnost lít do sebe týž drink, který jste ztrestali minulou noc. Mnozí upřednostní Bloody Mary, pročež zhlédněte poznámku, kterou jsem k této položce přičinil v kapitole o nápojích."
Taky by vás mohlo zajít, jak je to s alkoholem a dietou. Bohužel tady není žádné světoborné rozhřešení. Když chcete hubnout, tak ale pít můžete. Jenom byste neměli pít tvrdý alkohol, který ve vašem žaludku vytvoří cement, a na jeho konci budete více vážit. Můžete tam ale objevit různé tipy, které vás možná aspoň o pár kil vysvobodí. Protože Kingsleyho stejně jako mě štve fakt, že na konci každého návodu, jak zhubnout se objeví tato slova: samozřejmě, žádný alkohol. Ale co bychom to byli za pijáky, kdybychom s tím nebojovali?
Nalít si sklenku, zalehnout do křesla a objevovat krásu odborné literatury, která nás vzdělá v oboru, který nás vážně baví! Takže: "Na zdraví!"

Swallow

Francouzština pro samouky

1. března 2013 v 13:36 | Swallow

Francouzština pro samouky

Autoři: Vlasta Borovanová, Petra Kameníková


Vždycky jsem se chtěla naučit FRANCOUZŠTINU! A jeliko mi v tom škola moc nepomohla, rozhodla jsem se, že než se pustím do skutečného studia, naučím se základy sama. A rozhodla jsem se být samouk, který bude umět alespoň něco málo francouzky. Protože němčina mě nikdy moc neoslovovala, ale na francouzštině se mi líbilo něco kouzelného. Možná jak elegantně to zní, když mluvíte. Nebo že dříve to býval jazyk vzdělanců. Nebo že bych se jednou chtěla podívat do Francie a být schopná objednat si croissant a kávu v jejich rodném jazyce.

Tak jsem začela studovat a přestože mi francouzština přijde jako neskutečně těžký jazyk, tka jsem ráda, že to dělám. Protože se prostě cítím tak nějak krásně, když se zkouším vyslovovat některé jejich fráze. A když už obětuju tolik námahy a času, tak to by bylo, abych se jednou nesbalila, neodjela a nepopovídala si s někým ve Francii!

Parlez vous Franceis?

Občas je vzdělání i zábava. Součástí knížky je i CD, které vás zasvětí do podivné, těžké, ale jinak krásné řeči Francouzů. Takže se těším, že až jí budu umět, tak na mě budou Francouzi pyšní. Ale přednostně já sama na sebe..

Swallow


Za knižní výtisk děkuji nakladatelství FRAGMENT!


Anotace:
Naučte se francouzsky s úsměvem!

S Christophem, Isabelle a jejich přáteli si osvojíte praktickou slovní zásobu a naučíte se základy francouzské gramatiky. Díky CD ve formátu MP3 si poradíte i s francouzskou výslovností. Jednoduchá struktura této moderní učebnice je ideální nejen pro samouky.
Tvoje slza, můj déšť - Eva Lustigová

19. února 2013 v 11:37 | Swallow
Zavřít okno

Protože ho chci zachytit tak, jak je, abych to měla, až nebude


Dialogy
Přítomnost Arnošta Lustiga
Eva Lustigová

Všichni máme většinou v povědomí existenci Arnošta Lustiga. Ať už ze střední školy, vysoké nebo z knihkupectví, kdy jsme jeho jméno zahlédli, byť i třeba náhodou.
Já sama vím, co píše za knihy, že byl v koncentračním táboře a četla jsem i jeho Modlitbu pro Kateřinu Horoviztovou. Ale vždycky jsem ho považovala za jednoho z vyjímečných spisovatelů, kterého jsem znala, ale nikterak neznala doopravdy. Tato knížka vám pomůže poznat Arnošte Lustiga jako skutečnou osobu. Někoho, kdo se rozhodl, že nejlepší způsob, jak se se svým zážitkem vyrovnat, je ten, že o něm napíše.

"Viděl jsem, že mi lidi vůbec něvěří, že se to nedá sdělit, že to bylo tak neuvěřitelný, ta nacistická krutost a sadismus, tak jsem to zkusil napsat. A papír a tužka ti věří, napsané slovo ti věří, pokud do něj vdechneš věrohodnost. Tak jsem začel psát."

Kniha je přepisem všech dialogů, které s Lustigem vedla jeho dcera Eva Lustigová. Současně s knížkou Tvoje slza, můj déšť obdržíte i DVD s filmem. Nevím, jestli vám doporučit, abyste si nejdříve přečetli knížku a potom shlédli film, nebo naopak. Je to jenom na vás. Film je sbírkou záznamů Arnošta, jeho rozhovorů a jeho přátel, ale také se tam vyskytují úryvky z jeho děl, fotky a válečné záběry.

"Eva: Protože ho chci zachytit tak, jak je, abych ho měla, až nebude."

Arnošt nám představuje střípky z jeho života, z jeho myšlení i z jeho filosofie. Můžete ho poznat jako osobnost, vyslechnout si některé jeho příběhy a hlavně si můžete vyslechnout názory jeho přátel. Protože ačkoliv měl těžký život, tak se tak vůbec netváří. Protože možná, že zkušenost z koncentráků a toho, jak je život prchlivý, ho naučiola být tím usměvavým a optimistickým člověkem, kterého můžeme vidět na obrazovce a o kterém si můžeme číst. Cítil potřebu sdělit světu svou zkušenost, protože něco takového by se nikdy nemělo zapomenout, protože to, co se zapomene, se může i opakovat. Ale při prvním pohledu na dokumentární film jeho dcery jsem si stejně pomyslela "to je ale veselý a čiperný stařík."

"Ale to "božský", to je nadsazená metafora, protože člověk není bůh. Ale ten pocit je božskej. Někdy má autor pocit, že vytvořil něco z ničeho."

V dokumentu o Arnoštovi hovoří jeho přátelé, například Václav Havel, Květa Fialová, Jiří Justic, Miloš Forman, Ivan Passer, Jiří Menzel, Josef Vinklář, Zdeněk Svěrák a Tomáš Töpfer. Arnošt Lustig nás v dokumentu provází vzpomínkami na své dětství, které přerušila nacistická okupace, pobyt v koncentračním táboře i to, jak začela jeho spisovatelská dráha, jak cestoval po světě, pobýval v Izraeli a USA. Jeho dcera se snažila zachytit svého otce tak, aby jí něco zůstalo, až tu nebude. Vznikl z toho snímek, který je poskládaný ze šťastných i nešťastných vzpomínek jednoho z nejvlivnějších autorů 20. století.

"Možná, že srdce není všechno, ale bez srdce všechno je nic."Swallow

David Lodge - Výkvět mužství

22. ledna 2013 v 21:28 | Swallow

David Lodge - Výkvět mužství


Výkvět mužství

David Lodge nás zavádí do života významného romanopisce H. G. Wellse. Výkvět mužství je biografický román, který přestože je založen na pravdivých událostech a všechny postavy, které se v ní vyskytují, skutečně žili, je to poutavé a strhující vyprávění. H. G. Wells je velice podivuhodná postava. Přestože neměl ideální dětství, ani nevyrostl do krásného muže, tak nikdy neměl o ženy nouzy. A jeho názory a představy by i dnes byly pravděpodobně alespoň pobuřující. Jeho romány jako je například Válka světu, Stroj času a Ostrov doktora Moreaua, už známe spíš z jejích filmových podob. Ale H.G. byl ve své době prorokem. Nebo to tak alespoň působí. Protože v jeho románech můžeme vidět technické objevy i sociální změny, které se postupem času doopravdy staly. A přestože to nebyl dokonalý a bezchybný člověk, tak ovlivnil vývoj vzdělání a mysl lidí, jako může málokdo dnes.

H.G. byl muž vzdělaný, charismatický a nespoutaný. Snažil se společnost přimět k pokrokovějšímu pohledu na manželství. Protože právě to ho tolikrát dostalo pod kritiku společnosti. Volná láska. Za celý svůj život byl dvakrát ženatý. A se svou druhou ženou uzavřel jistý druh volného manželství. Mohl mít i další sexuální partnerky, ale musel je volit opatrně a se vším se své ženě svěřovat, aby nenastal skandál. Ale H.G. byl natolik náruživý muž, že tento román díky jeho sexuálním eskapádám narostl do neuvěřitelného obsahu. Protože román zachycuje jeho život od začátku do konce. A se vším všudy.
Setkáváme se s jeho rodiči, s jeho milenkami i manželkami. S jeho dětmi i s jeho nevlastními dětmi. A pozorujeme za jakých podmínek tvořil své převratné romány. Protože H. G. Wells byl doopravdy výkvět mužství.

Při čtení této knížky si můžete vychutnat návrat o sto let zpět. Můžete pohlédnout do myšlenek brilantního spisovatele a také odhalíte volnou lásku, kterou se snaží prosazovat ve svých románech. Ale většinu příběhu vyplňují jeho milostné pletky a šíření jeho volné lasky. Pravděpodobně díky jeho slávě i kouzlu neměl nikdy nouzy o ženy. (Co mě zarazilo bylo, že i mladé dívky, které byly ještě nevinné a nedotčené, se mu dobrovolně nabízeli. A H.G. neměl sílu odmítnout.)

Ale nevyskytuje se zde jenom milostný příběh. H.G. se také snažil prosadit politicky. Například když byl členem klubu Fabiánů. Ale znovu ho kontroverzní myšlenky dohnali a nebyl přijat. Ale možná právě jemu můžou ženy poděkovat za některá svá práva. Protože se snažil prosadit podporu žen s dětmi, jejich osobní práva a jejich nezávislost na mužích. A díky své literární tvorbě se setkal i s Winstonem Churchilem, Leninem a přátelil se i s dalšími významnými spisovateli.

Knížka pozoruhodná. Nebyla jsem si jistá, která část příběhu mě zaujala víc. Milostné aféry, volná láska, vznik románů, politické názory, pokrokové myšlenky. H. G. ovlivnil myšlení 20. století a byl to muž, který rozumněl spíše budoucnosti než přítomnosti. Jeho romány předpovídali až děsivě přesně blížící se světové války. Přestože je to tlustá kniha, která se může číst delší chvíli, tak je přímo nabitá tímto významným autorem a jeho životem. A myslím si, že přestože jsme už o sto let dál, tak některé jeho názory a myšlenky, nám i nyní můžou přijít pobuřující. Ale právě to dělá tuto knihu tak přitažlivou a lákavou. Skutečnost, že můžete poznat pravý příběh.Za knihu Výkvět mužství byl tímto chtěla poděkovat Knihcentrum.cz.

Swallow

Anotace:H. G. Wells byl jedním z nejpronikavějších autorů, vizionářů a milovníků 20. století.
Proslavil se nejen nejčastěji filmovanými romány z oblasti science fiction (Válka světů, Stroj času, Ostrov dr. Moreaua), ale také revolučními postoji v oblasti sociální politiky nebo třeba volné lásky. K jeho známým patřily nejvýznačnější osobnosti tehdejšího světa.
Novelista a humorista David Lodge vypráví pravdivý příběh o lidské vášni a posedlosti, ztrátách pozdního života i humoru nadcházejícího konce.
Nejnovější a nejšťavnatější román britského humoristy

Argo -Matt Baglio, Antonio J. Mendez

27. prosince 2012 v 0:27 | Swallow


Argo (Matt Baglio, Antonio J. Mendez)


Argo. To je název tajné operace CIA, která byla vymyšlená proto, že byla tak neuvěřitelná, že to nemohlo být vymyšlené. Dává nám nahlednout dovnitř struktury CIA a můžeme poznat mechanismy, které tam fungují. Samozřejmě, že se toho už dost změnila od roku 1980, kdy se tato akce uskutečnila, ale stejně. Poodhaluje to tak střežené a tajemné téma.

Příběhem nás provádí Tony Mendez, iniciátor plánu, který měl dostat šest amerických diplomatů, kteří se skrývají v Teheránu a každou chvíli jim hrozí, že je objeví a zajmou je. Protože kvůli politickým problémům byla přepadená americká ambasáda. Američtí diplomaté v zajetí tam stráví několik měsíců, ale šestice uprchlíků má šanci dostat se domů. Ale pouze za podmínky, že je nikdy neodhalí, poté by jinak mohli i zemřít.
Poznáváme celý životní příběh Tonyho i to, jak se vlastně k takové práci dostal. A navíc nám prozradí kolik už toho pro CIA udělal a kolik vyznamená o kterých nikdo nesměl vědět, už dostal. A když přijde tento případ, tak právě on navrhne plán, který je tak riskantní, že by snad mohl i vyjít. A to zahrnuje i pomoc Hollywoodu. Kde jsou nesplnitelné sny pouze další možností.
Proto nás seznamuje se svými přáteli, maskéry a filmaři, kteří mu pomáhají s tím, aby plánu dodali skutečnosti.
Nebudu vám prozrazovat celý děj, ale musím vás navnadit. Příběh plný tajných plánů a zároveň plánu v Hollywoodu, na který míří celý svět.
Počtěte si o akci, která by mohla zachránit i lidské životy. Falešný film Argo, který nikdy nebyl natočen, ale má na svědomí lidské životy...

Podivuhodný příběh plný historických faktů, zajímavostí ale i napínavým příběhem. Nevím jestli příběhu dodává tolik na intenzitě právě to, že vím, že se to skutečně takhle stalo. Že je to doopravdy příběh několika lidí, kteří se znali a prožili spolu určité vypjaté chvíle.
Dokonce jsem si i došla do kina, abych si po přečtení užila zážitek i z filmového plátna. A musím přiznat, že jak knížka, tak film mi nabídli skvělý zážitek. Protože popsaná doba, styl oblékání i tváře lidí mi v příběhu přišli autentické. A k autentičnosti přispěje, že ve fimu můžete nakonci vidět srovnání hereckých protagonistů a skutečných lidí, kteří byli uvěznění. A nepoznali byste rozdíl.
Pro mě velmi silná knížka, která možná proto, že je založená na skutečných životech nebo na skvělém a živém vyprávění hlavního hrdiny.

Navíc bych pro vás měla zajímavou otázku. Nemyslíte si, že napálení budou dopálení, až si to přečtou? (Odpovídejte po přečtení knížky:)

Za knihu bych tímto chtěla poděkovat KNIHCENTRUM. A můžete si jí zakoupit ZDE!


Anotace: Vylíčení nejlepší a nejnebezpečnější akce CIA, při které se jejím specialistům ve spolupráci s Hollywoodem podařilo v roce 1980 dostat z povstaleckého Teheránu šest amerických diplomatů díky jejich perfektně vymyšlenému přestrojení.
Autor pracoval v CIA jako šéf sekce maskování a v knize odhaluje i velmi zajímavé informace jak ze zákulisí celé CIA a zvláštních útvarů, tak z historického pozadí diplomatických vztahů obou zemí. Vychází z autentických materiálů CIA, které byly uvolněny před několika lety. Kniha se stala předlohou stejnojmenného filmu Argo v hlavní roli s americkým hercem Benem Affleckem. Film se zařadil mezi kandidáty na příští Oscary

Příjemné počtení, Swallow

Cloud Atlas - David Mitchell

13. prosince 2012 v 17:05 | Swallow
Když jsem začela číst Atlas mraků, tak jsem byla plná očekávání. Pořád jsem o tom něco četla, pořád jsem o tom slyšela, ale ve skutečnosti jsem nepotkala ještě nikoho, kdo by to četl. Ale rozhodla jsem se zdolat tuto knihu, která mě chvílemi mátla, ale ještě častěji mě okouzlovala.

Začíná to tím, že se seznámíte s Adamem Ewingem, cestovatelem v Tichomoří. A přestože je Adam skoro jediný gentlaman na lodi plné nechutných námořníků, tak si stále uchovává svojí slušnost. A časem nachází i přítele Cabuta (doufám), kterého viděl na předcházejícím ostrově byčovat jako neposlušného otroka. Tito dva si navzájem zachrání život. Tento příběh by se dal popsat jako deníkový záznam cestovatele z roku 1850 v Tichém oceánu. Další příběh nám představuje zase něco naprosto jiného.

Skladatel, který je na mizině a upíná se ke své poslední naději na slávu, se rozjede do Belgie ke starému skladateli, kterému chce pomoci komponovat a vstřebat od něj i zkušenosti. Tady se setkáváme s Robertem Frobisherem a celý jeho příběh je uchován pouze skrze dopisi, které píše svému milenci Rufusu Sixsmithovi zpět do Anglie. A toto je zase příběh z přelomu 1 a 2 světové války zachovaný pouze v dopisech. Navíc Robert najde v knihovně belgického sídla deník jistého tichomořského cestovale, který si náruživě pročítá.

Třetí příběh nám představuje krásou Luisu Reyovou, novinářku slavného otce, která jde v jeho stopách. Když se za podivných okolností zasekne ve výtahu s Rufusem Sixsmithem, stařičkým pánem, se kterým si pár hodin povídá, tak jí to zavede k největšímu případu její kariéry. Rufus Sixsmith je stejný pán, který jako mladíček spával s Robertem v Cambridgi. Luisa je odhodlaná dostat svůj velký případ za každou cenu, ale když začnou umírat lidé a začnou usilovat o životě i jí, tak možná bude muset celou tu situaci přehodnotit. Společně s tím si čte dárek od Sixsmitha, dopisi ze Zedelghemu, příběh neznámého skladatele.

Další je příběh o starém nakladateli Timothym Cavendishem. Poté co jeden z jeho spisovatelů vyhodí namyšleného kritika knih z okna, se jeho knihy začnou rychle prodávat. Tak Timothy zažije jeden vzestup, ale rychle i velký pád. Poté co ho začnou vydírat mafiánští bratři úspěšného spisovatelského vraha, tak se rozhodne zmizet. Tento příběh mi přišel jistým způsobem nejvtipnější. Ale na druhou stranu i nejpřekvapivější až absurdní. Ale sám Timothy svůj příběh přirovnává k Přeletu nad kukaččím hnízdě. No pobavte se sami. Timothy si ale pročítá román, který našel v tašce, který se jmenuje Poločasy rozpodu: První záhady Luisy Reyové.

Jídlonoška Sonmi 451, která existuje v budoucnosti, kterou mi sami neznáme, je uměle vytvořená žena, která byla stvořená pouze proto, aby obsluhovala spotřebitele u Papá Songa. Uklízí, nosí jídlo, objednává. Nikdy nevychází ven. Musí si odsloužit svůj 12 letý dluh a hned poté bude poslána odpočívat na pláže za dalšími sestrami. Její zpoveď začíná už jenom tím, že sedí v cele, kde sedí archvář, který zaznamenává její příběh. Takže je to vše proložené jeho otázkami a jejími odpovědmi. Příběh Sonmi je spíš dystopickou budoucností jedné umělé jídlonošky, která měla duši a možná započala revoluci. Jejím posledním přáním je dokoukat film, který se jmenuje Podivuhodná muka Timothyho Cavendishe.

Zachary je ostrovan, který žije v Údolí, který žije po Pádu Dávných. Nezná nic z moderních technologií a modlí se ke své bohyni Sonmi. Vypráví nás svůj příběh, který je plný smrti, ale také jeho vlastních strašáků a nadějí. Jeho svět je to, co zbylo po tom, co Dávní tento současný svět zahubili, otrávili a zničili.

Nejsem si ani tak jistá, který z těch příběhů mě bavil víc. Ale všechny měli něco do sebe. Kdybych měla popsat kompozici celé knihy, tak by to bylo nejspíš nejlehčí takto 123454321, kdy každé číslo je jeden příběh, na který navazuje další a poté se to vrátí.
Chvílemi jsem byla zmatená, ale ani jednou mi nepřipadalo, že bych se u knihy nudila. Spíše jsem si z ní odnesla takový podivný niterný pocit, který mě zaprvé hlavně z příběhu Somni 451 lehce znechutil přebujelou civilizaci, které se hrne dopředu a u toho všechno ostatní ničí. Ale zároveň mě to upoutalo takovou fascinací, jak se příběhy prolínají a ovlivňují. Všechny tyto příběhy mají něco společného a moje nejsilnější myšlenka z toho je, jako kdyby se naše duše na světě neustále potkávali a ovlivňovali své osudy navzájem.

"Our lives are not our own. We are bound to others, past and present, and by each crime and every kindness, we birth our future."

Atlas mraku je doopravdy podivná kniha, kterou pravděpodobně stačí přečíst jednou, aby vás okouzlila. Podruhé, abyste jí porozuměli. A napotřetí konečně budete znát všechno, co se v ní skrývá. Já sama jsem zatím jenom okouzlena.

"A half-read book is a half-finished love affair."

"My life amounts to no more than one drop in a limitless ocean. Yet what is any ocean, but a multitude of drops?"

Mimochodem jsem si dopřála i to potěšení a šla se podívat na film. Udivuje mě, že z něj byl každý unešený, kdo o něm mluvil. Protože podle mě se tam událo hodně změn, ale budiž. ALe ani já sama i když jsem četla knížku jsem občas měla trošku pocit zmatení a ztracení. Nedokážu si představit ostatní. Film je to ohromující, ale tak obrovské téma možná člověk potřebuje vidět víckrát, protože jinak bych z toho v té hlavě měla vážně guláš. Takže jsem ráda, že jsem to spíš četla a potom až viděla. Aspoň jsem chápala něco víc. I když příběh knihy se mi líbil víc. Ten filmový mi přišel trošku moc na efekt.

Ale je to výborná knížka, která vás donutí přemýšlet, aniž si toho sami všimnte. Přidávám se do klubu okouzlených...Protože smíchat tolik různých žánrů, myšlenek a příběhů a všechno to propojit a vytvořit z toho jednu velkou knihu a jeden osud s tolika příběhy...

10/10
Enjoy, Swallow
Anna Karenina - L. N. Tolstoj

25. listopadu 2012 v 20:31 | Swallow
Za knížku bych chtěla poděkovat nakladatelství FRAGMENT.
Největší obrázek výrobku L. N. Tolstoj – Anna Karenina

"Kolik srdcí, tolik druhů lásky." - Tolstoj

Vybrala jsem si knížku, kterou převyprávěl Václav Dušek. Nejenom že právě teď nemám tolik času číst originál, ale ve skutečnosti mě to od toho vždy odrazovala. Jsem si jistá, že originál je lepší, ale tímto způsobem jsem mohla za přiměřený čas nasát atmosféru i pochytit ceý příběh.
To, co se mi doopravdli líbilo, že hned poté, co jsem začela číst tento román, tak mi to připomělo mou oblíbenou autorku Jane Austen. Doba, způsoby i názory jsou stejné.
Navíc se do kin blíží nové zfilmování Anny Kareniny, takže jsem to musela přečíst, jestli jsem chtěla vidět ten film. Protože vidět film a poté číst knížku podle mě nemá cenu a přijdete o jistý zážitek.
Všichni snad vědí jak tento román končí. Na vlakovém nástupišti. Věděla jsem, že je to konec. Ale přesto se překvapilo, že jsem celou knížku hltala s takovým nadšením, že jsem prostě musela zjisti, proč se to stane.
Jediná věc, která mě mátla, tak byla skutečná jména a přezdívky hlavních hrdinu. Možná proto mě ruští autoři tolik nepřitahují. Ale dokázala jsem se po chvíli zorientovat.

Překrásná a vzdělaná Anna přijede, aby pomohla svému bratrovi z nesnází. Je to mladá a krásná žena, která má manžela a syna. Přesto se setkává s mužem, s kterým poprvé poznává lásku. Vronskij. Zamilují se do sebe a snaží se jejich vztah držet pod pokličkou. Ale všem je jasné, že to prostě nejde.
Při čtení téhle knížky mě napadlo, že Annin život by byl jednoduší, kdyby prostě Vronského poslala pryč a žila dál svůj život. Ale potom mi došlo, že by byl nesnesitelný. Protože s láskou a přitažlivostí to prostě není jednoduché. Anna se rozhodne obětovat celý svůj dosavadní život kvůli tomuto muži. Ale to, co dostane jí neuspokojuje tak jak čekala.
Přestože konec byl celou dobu zřejmý, tak mě lehce šokoval. Prostě jsem čekala, že se konec změní. Ani nevím proč.
Ale je to realisticky psaný román, který řeší i druhý a tentokrát optimistický milostný příběh. Levona a Kitty.

Takže jestli nemáte tolik času abyste se pustili do originálu, tak vám doporučuji trošku toho šizení a pustte se do tohoto románu, který vám nabídne také příběh, který vás okouzlí.
A teď si konečně mohu dojít do kina.
Přestože se mi příběh zdál občas malinko zapeklitý, tak jsem ráda, že jsem si ho přečetla, protože konečně znám jeden z těch známých a epických milostných příběhů. Protože tento příběh se prostě musí řadit mezi milostné nešťastné dvojice jako je třeba Romeo a Julie.
Při čtení knížky jsem si nikdy nebyla jistá, jak by se Anna měla zachovat. Rozpor mezi tím, jestli by měla následovat svou lásku nebo být nešťastnou vzornou manželkou. Nejsem si jistá, jestli existuje správná odpověd na to, jak by to měla skončit a jaký by měl být správný příběh. Vím jenom, že tohle byl úžasný příběh.

V lásce se nemůžeme ptát proč...

Swallow


EL James - Fifty shades of Grey (Padesát odstínu šedi)

17. října 2012 v 11:17 | Swallow
Ach ano. I já jsem se nechala strhnout tou vlnou erotického románu.A upřímně jsem za to ráda. Zážitek to byl naprsto jedinečný. A můj názor na to?


Fifty shades of Grey. Takhle knížka mě v poslední době pronásledovala úplně všude. A mě moje literární koníček prostě nedal a musela jsem zjisti, co za tím je. Takže jsem si tu knížku sehnala a pustila se do ní. Možná, že všechno to, co jsem slyšela mě na to připravilo. Protože první recenze co jsem četla byli ve stylu - Porno popelka co si najde sadistického prince, nebo porno pro maminky. Navíc mě všichni upozornovali na to, že se u toho budu červenat. Doopravdy. Kdykoliv někdo vešel do pokoje, tak jsem tu knížku s červenými tvářemi zavírala. Možná to nebylo až tak drsné jak jsem si představovala. Ale občas to bylo bez servítek.
Ale jinak to byla knížka velice jedinečná. Někteří tvrdí, že to nemá žádný děj. Ale já hádám, že takhle knížka se líbí všem dámám, pakliže nejsou nijak prudérní. Protože knížka se dá klidně použít jako něco, co si přečtete a potom se vrhnete na prvního krásného chlapa, kterého uděláte. Sex v té knížce má prvnotní roli. Ale děj to samozřejmě má.
Protože, která žena by pohrdla mužem, který by byl pohledný, svůdný, měl by své osobní démony a očividně by se do vás bezhlavě zamilovat. Hlavní hrdinka Anna to možná nevidí. Ale všichni ostatní vědí, že je do ní blázen.
Mě osobně přímo učaroval. Dobře, nenechali bych si od něj líbit to, co Anna. I když...
Muž, který se nikdy dřív pro žádnou jinou nezměl, teď podlehne nevinné divce, která je do něj zamilovaná. Doopravdy popelkovské. A navíc si to tam neustále rozdávají. Dupou do toho jak králici. Ale takproč ne?
Protože přestože že to někteří mohou odsuzovat, tak já jsem se s postavami spřátelila natolik, že u poslední věty mi bylo skoro do pláče. Už teď se těším na další díl.
Protože přestože se všichni tváříme tvrdě, tak nás všechny obměkčí vidina takovéhleho souznění.
Ženy chtějí Christiana Greye, miliardáře, který to má rád tvrdě, který chce být dominantním a nenechá na sebe nikoho šáhnout. Ale na druhou stranu se v něm probouzí i ta něžnější stránka, potom co pozná Annu.
Potom Anna, dívka, která byla panna, potká miliardáře, který si jí naprosto uchvátí pro sebe.
Ten příběh má něco do sebe. A navíc je jedinečný tím, že ženy nějaký ten pořádný erotický román potřebovali.
Navíc mé osobní plus, naprosto mě odzbrojili jejich emaily. Vtipné, svěží a jedinečné. :)) Doporučuju se na ně zaměřit.
Možná je tam hodně sexu, ale to nemění nic na tom, že autorka ty charaktery vybarví tak živě, že máte pocit, jako kdyby někde existovali. To mi u některých knížek v poslední době chybí. To uchopení skutečnosti...

PS: Tato knížka rozšířila mé obzory a podnítila mou zvědavost.... :))

10/10
Swallow

Jane Austen - Rozum a cit

4. září 2012 v 21:53 | Swallow
Rozum a cit - Sense and Sensibility
Jane Austen nikdy nezklame se svým dílem. Vždy je tam ta nadčasová milostná zápletka. Trocha snahy o co nejlepší manželství, o pravou lásku a o moc a majetek. Možná to není pro každého, ale tomu komu se to jednou zalíbí? Můžete to číst pořád a pořád dokola. Moje nejoblíbenější je sice Pýcha a předsudek. Ale Rozum a Cit je hned za tím. Protože já sama nevím, jak se mám rozhodnout. Rozumem nebo citem? Není obojí nebezpečné v lásce?

Příběh o dvou sestrách, jedna se rozhodla spoléhat se na rozum a druhá na srdce. Ale co z toho je doopravdy správně a podle čeho se dá objevit pravá láska? Příběh je stejně poutavý jako Pýcha a předsudek, ale bohužel není tak známý. S touto knížkou jsem se dokázala ztotožnit více já sama. Protože netápeme my všichni mezi rozumem a citem? Možná vám takhle knížka napoví, co udělat jinak...

Swallow

Upoutávka na film z csfd.cz :
(Filmové zpracováni Režie: Ang Lee
Hrají: Emma thompson, James Fleet, Alan Rickman, Kate Winslet, Hugh Grant)


Anglie počátku 19. století: krajina podobná parku, domácká sídla a v nich šťastní a laskaví lidé. Ale všechno není tak idylické, jak to vypadá. paní Dashwoodová se svými třemi dcerami - Elinor,
Rozum a cit S.E. (DVD)Marianne a Margaret - se po manželově smrti musí vystěhovat právě z takového útulného sídla. Nový domov najde u vzdáleného příbuzného, starosti se dvěma dcerami na vdávání jí však zůstanou. Naštěstí najde v rozumné Elinor zalíbení bohatý a laskavý Edward Ferras, zatímco o vznětlivou Marianne projeví zájem ušlechtilý plukovník Brandon. Elinor však zjistí, že Edward je
tajně zasnouben s jinou a Marianne před uzavřeným nápadníkem popřeje sluchu raději romantickému dvoření povětrného Willoughbyho. Vypadá to, že zlomená srdce už nikdo nenapraví - kdyby ovšem nešlo o ironickou komedii s dvojitým šťastným koncem.

Jane Austen - Pýcha a předsudek

4. září 2012 v 21:44 | Swallow
"Nejhorší je, když někoho k smrti nenávidíte a zároveň bez něj nemůžete být."

Pýcha a předsudek - Jane Austen

Pýcha a předsudek (2005) - plakát

FAVOURITE 10/10

Když už se vám nepodařilo přečíst knížku, podívejte se na film! Je to úžasný příběh lásky. Příběh o pýše, která zaslepí a příběh o předsudcích, které nemusí být oprávněné. Je to nesmrtelný příběh Elizabeth a Pana Darcyho. Až postupně přicházejí na to, jak se mají rádi. Až po čase zjišťují věci, které netušili. Mění své názory, své předsudky. A někdy musí i pýchy stranou před láskou. Je to úžasný příběh dvou lidí, kteří se perou s osudem podle svého. A
nakonec to Jane Austen popsala skvěle. A když zvládnete přečíst tuhle knížku, určitě jste právě poznali příběh, který se jen tak neztratí. Příběh o lásce, kterou můžete potkat kdekoliv.
Jeden z nejčtenějších a nejoblíbenějších knižních bestsellerů, Pýcha a předsudek britské spisovatelky Jane Austen. Elizabeth Bennet zaslepí předsudek a pana Darcyho zase pýcha. Ale toto už je snad tak známý příběh, že ani nestojí za to ho představovat. Je to milostný historický příběh o tom, jak se dřívě žena musela hlavně dobře vdát a kdokoliv se rozhodl, že se vzepře, tak byl společností odsuzován. Samozřejmě mluvím jenom o ženách. Muži mohlí být svobodními
mládenci nebo ženáči či proutníci. Je to příběh, který se stal naprostou klasikou a všechny příběhy od JA patří mezi mé oblíbené. A myslím si, že kdokoliv to nečetl, tak by měl. Stačí se prokousat prvními stránkami, které vám přijdou podivně napsané a potom vás děj a celé to kouzlo příběhu pohltí! :))


Swallow

Candace Bushnell - Carrie

27. srpna 2012 v 15:27 | Swallow

Carrie Diaries

Meet Carrie before SEX AND THE CITY.

Rozhodla jsem si vzít si tuhle knížku, protože mi jí půjčila kamarádka a já vždycky byla horlivý fanoušek seriálu SATC. A navíc mě zajímalo, jak se Carrie stala takovou jaká je a proč každá dívka, která jí zná, chce být jako ona. Nebude to jen kvůli její posedlosti botami. Při čtení jsem zjistila, že to krásně plyne a že přestože nevím, jestli bych se s Carrie v tu dobu kamarádala, tak je to přijemný a zábavný příběh, jak se vlastně vyrůstá na střední škola do spisovatelství.
Takový ten příběh, kdy se neúspěšný začínají pokusy spisovatele konečně dočkají ocenění a některé sny se splní. Ale abych vám moc nenapověděla, tak tohle je doopravdy pouze začátek. Takhle Carrie začela, když ještě ani nežila v New Yorku. V téhle knížce se poprvé zamiluje, zjistí jaký je svět a zjistí, co chce doopravdy dělat. A už se nemůžu dočkat, až se pustím do druhého dílu, kde zjistím, jak to s Carrie a NY vlastně skutečně bylo!

A abych tomu přišla na kloub skutečně výborně, tak si půjdu přečíst i Sex ve městě! Protože takovéhle dívčí četby není nikdy dost. Bez ní by se z nás mohli stávat muži. Protože bysme ztratili tu naší duši, kde jsme schopný rozebírat takové maličkosti a chodit na koktejli s přáteli pořád a pořád dokola...
Není to knížka, která by mi změnila život, ale možná mi ukázala směr...

7/10

Swallow

Rex Pickett

6. srpna 2012 v 11:37 | Swallow

Rex Pickett

Bokovka (Sideways)

Rozvedený spisovatel Miles a zasnoubený herec Jack se vydávají na rozlučku se svobodou, která zahrnuje litry vína ve vinicích. Po celou dobu, kdy se příběh odehrává, se nestane, aby v sobě hrdinové neměli alespoň pár skleniček, ale spíše lahví vína. K rozlučce se svobodou ale podle Jacka patří i krásné ženy, což Miles, který se těšil pouze na vytříbené víno, neschvaluje, ale nakonec také podlehne.
Trochu ironický příběh dvou přátel, kteří se na svět možná dívají jinak, ale spojuje je společné přátelství a chuť pít. Celá knížka je protkaná zajímavostmi o vínu, což jí činní i jistou lehkou příručkou pro některé vinaře.
Jakožto milovnice vína jsem tuhle knížku ocenila a ohodnotila bych jí jako příjemnou četbu o dvou opilcích, o trpkém lidském životě a jeho utápění ve víně. Miles je neúspěšný spisovatel s obrovskou vášní pro víno a Jack je bohatý herec, který zase miluje ženy. Proto musí upustit páru, než se bude ženit.
Příjemná pohodová četba, která se hodí k tomu, aby se člověk natáhl v přírodě a u toho si nalil sklenici nějakého skvělého vína...

5/10


Swallow

Haruki Murakami

26. července 2012 v 17:16 | Swallow

Norwegian Wood - Haruki Murakami

(Trailer and music from YOUTUBE)Norwegian Wood - Haruki Murakami

Japonský autor, který se v poslední době strašně proslavil. Alespoň já jsem si ho všimla. K Vánocům jsem si objednala Norské dřevo (Norwegian wood) a konečně měla čas se do toho pustit. Je to taková novela, která vypráví ale velice poutavý příběh. Začíná to tím, jak si Tóru vzpomene na svojí první lásku. Naoko. A tím se dostáváte do složitého vyprávění o jeho životě, lásce, názorech a sexu. Možná, jestli je někdo doopravdy velký odpůrce sexuálních scén, tak bude pohoršen. Ale není tam nic, co by se nedalo přečíst bez začervenání. Mě to přišlo víc vtipné než pobuřující. Nebo přinejmenším zajímavé. Co mě na tom zaujalo nejvíc? Jak autor dokázal vyprávět ten příběh. To, co do něj dokázal vložit. Protože to možná byl pouze milostný příběh, ale s tak dokonale popsanými charaktery a vtipnými scénami, že jsem autora musela obdivovat. Přestože jsem ho dlouho odkládala, tak podle mě se bude jedou řadit do nějaké klasiky stejně jako je teď třeba Bukowski (trochu mi ho totiž připomíná).

Tóru je mladý student, který se snaží najít sám sebe. A přitom i svou lásku. Není to jenom milostný příběh. Je tam toho mnohem víc. Proto jsem to přečetla tak rychle. A až budu mít čas, možná od něj ochutnám i další knihu. Láká mě - O čem mluvím, když mluvím o běhání a nebo Sputnik, má láska. Kniha má doopravdy příběh, který dokáže zaujmout!

8/10

Swallow
Anotace :
norwegian wood
Exotika, milostné vztahy, studentský život, nespoutaný sex - to vše lze v románu nalézt. Jeho název je zvolen podle známé písně Beatles, již si nechává od své spolubydlící Reiko v psychiatrické léčebně zahrát jedna z hlavních postav, dívka Naoko. Jakkoli se autor nesoustředí pouze na partnerské dvojice, ale spíše na trojice, oním styčným i nosným bodem zároveň je jedinec, student Tóru Watanabe. Musí převzít zodpovědnost za svůj život a naučit se sdílet pocity blízkého člověka. Největší výzvu však představuje - aniž by si to plně uvědomoval - otázka volby mezi životem a smrtí. Smrt je již v našem životě skryta, takové poselství mu předává jeho přítel Kizuki, než spáchá sebevraždu a zanechává zde vnitřně rozbitou Naoko s temnotou v duši, která v ní přetrvává od dětství, kdy sebevraždu spáchala její milovaná sestra. Poznává, že smrt má nejen svou tíži, ale i své kouzlo pro ty, kdož nemají kam jít. Norské dřevo nabízí směsici japonských reálií a pohledů do nejhlubšího nitra duše; zároveň přibližuje exotické prostředí, charakteristické dramatickým příběhem, mistrovsky zvládnutou minimalistickou zkratkou i "nevyzpytatelností" hlavních postav.
(Anotace z KNIZNIWEB)
(Cover from AMAZON)


 
 

Reklama