Historické

7 dní hříchu - Josef Urban

25. listopadu 2012 v 21:08 | Swallow
Za výtisk bych chtěla poděkovat nakladatelství FRAGMENT.
Největší obrázek výrobku 7 dní hříchů


Vždycky mě fascinovala tohle téma. Přišlo mi možná až přespříliš kruté. Možná jsem si nikdy nepřiznala, že by se to tak mohlo stát. Člověka navíc vždy upoutá, když vidí, že se to sepsalo na motivy skutečné události.
Tato knížka je z pera stejného autora, která napsal Habermannův mlýn. Musím uznat, že jsem nečekala tak silné dojmy, které ze mě z toho filmu zůstaly. Když se dívám, jaká zvěrstva se děla, tak se mi tomu nechce věřit. A něčím podobným se zabývá i tento příběh.
Za války tu byli němci výtáni a židé utíkali, schovávali se a byli odváženi do koncentračních táborů. A situace po válce byla děsivé opačná. Němci byli vyhnáni, vražděni a Čeští občané je nemohli ani vidět.
Toto je příběh čecha, který si vezme Němku. A žijí spolu na hranicích. Za války ho nechají žít. Ale ona na konci války utíká. Další příběh, který nás možná zasáhne tolik, právě proto, že je tak lidský a skutečný. Dotkne se každého z nás a řekne "Tohle se doopravdy mohlo stát a třeba i stalo..."
Poválečné pohraničí po konci války.
Příběh začíná svatbou lesníka Jana Olšana a němky Agnes. Přestože s tímto sňatkem rodiny nesouhlasili, tak se uskutečnil. Příběh nás přestavuje manželskou dvojici, která právě zažívá krizi.
Knížka je navíc psána zvláštním sekaným stylem, kdy se neustále přesouvá hledisko vypravěče a my situaci pozorujeme z různých úhlů. Nejsem si jistá, jestli tento styl byl pro mě tím pravým. Ale příběh sám o sobě mě vtáhl do sebe a na tónu vyprávění mi proto tolik nesešlo.
Když se Agnes dá na útěk, po tajemné události, kdy se stane nešťastným svědkem jisté události, se dává na útěk. Její manžel jí sleduje a nastává 7 denní pronásledování, které přináší pouze jedinou otázku.
Co se stane osmý den?
Manžel Jan na cestě potkává i bratra Agnes, Jurgena, ten ve válce dezertoval. Občas nás autor i zavádí do minulosti a odhaluje nám tak jisté vztahy, které panují mezi hlavními hrdinami.
Nejsem si jistá, jestli lepší prožitek bude z filmu nebo z knihy.

Ale jsem si jistá, že toto je téma, které si s chutí přečtete, jestli vás to zajímá. Mě to pokaždé donutí se zamyslet, jak bych se v podobné situaci chovala já. Sudetské drama, které si můžete vychutnat s jinými postavami a v jiné podobě. Můžete zde vydět, jak se promění náladu a jak se z obyvatelů jednoho kraje můžou stát psanci a nepřátelé.
Jak je psáno všude na plakátech, tak tento příběh obsahuju hodně nepřátelství, nenávisti a zrady, ale na druhou stranu nám odhaluje i přátelstvi a lásku.
Mimochodem, jak byste se zachovali vy? Jan Olšan na začátku války přijme německé občanství, ale nestává se tak zrádcem svého národa? Tohle téma je tak kontroverzní, že je neustále zajímavé.

Swallow

Ukázka:
"Okamžik vzájemného porozumění může porazit všechny armády světa, i ty nejlépe vyzbrojené. Jít za světlem znamená nebát se temnoty, být schopen, byť třeba ve složité situaci, dojít až na konec příběhu. O jeho rozuzlení se ale musí postarat každý sám, stejně jako Agnes s Janem. Jsem totiž přesvědčen, že každý jde tam, kam věří, že by měl dojít. Pokud věří, že tam dojde, určitě se to stane."

Helena Babická

4. září 2012 v 21:19 | Swallow
Helena Babická
Dvojdilný román o dívce, která se rozhodne studovat v Paříži. Osud jí ale zavede až do doby Ludvíka XIV. Ocitne se v jeho době po nehodě. Probudí se a potkává markýze, který se jí ujme. Musí přežit a přizpůsobit se poměrům. Nakonec se setká i se samotným Králem Slunce a vydává se na nebezpečné dobrodružštví. Jde jí o čas a o lásku. Musí zápasit s časem, aby zachránila muže, kterého miluje.
Je to úžasný příběh, kdy člověk nedokáže přestat číst. V některých chvílích dožene snad i k slzám svou reálností a přitom nepřízní osudu. Poznáte tam opravdovou lásku, dobrodružství, napětí. D
obu Ludvíka XIV. Zvládli by jste to vy?
Tyto dvě knížky bych si mohla číst pořád a pořád znovu. Patří mezi mé oblíbené a mezi ty vyvolené, které mě rozbrečeli. TO se nestává často. Doporučila bych přečíst Jeden okamžik v čase a Medailon krále slunce. Získáte tím jenom další bohatý zážitek z knihy a dokonce i historie.
Při čtení těchto dvou knížek jsem zažila ten krásný pocit naprostého pohlcení, kdy všechno ostatní musí jít stranou. Příběh mladé dívky, která se ocitna v jiném čase, kde se nevyzná. Nemá sebou antibiotika ani žádné jiné vymoženosti a musí začít honba za tím, aby udržela při životě sebe i někoho, koho miluje. Doopravdy, poznejte Francii za doby krále slunce a poznejte jednu epickou lásku.

10/10

Swallow

Kate Darbyová - Útulek pro padlé ženy

17. srpna 2012 v 21:55 | Swallow
Takže se pochlubím svou první recenzí, která mi vyšla oficiálně.
Už jsem měla nějaké zveřejněné články, ale toho je moje první Book review. Ale nebojte, budou další :)

A knížknu vřele doporučuji. Napínavé, historické, poučné :)

Swallow

Kate Darbyová - Útulek pro padlé ženy


Při čtení této knížky vás okamžitě pohltí temná atmosféra Anglie v 19. století. Už po pár stránkách vás do děje vtáhne vyprávění Edwarda Frasera, který píše dopis vlastnímu synovi, aby mu odhalil některá temná tajemství ze své minulosti. Všechno je tak skutečné, jak to hlavní hrdina doopravdy prožíval, od studentských kolejí v Oxfordu až po temné uličky plné prostitutek ve čtvrti Jericho.

Kniha je vlastně sbírkou zpovědí a dopisů, které Edward nashromáždil, aby mohl odvyprávět celý a pravdivý příběh. Je to vlastně až děsivou ukázkou toho, jak se některé historky a pomluvy mohou šířit celou Angliía svého viníka znovu dostihnout a potrestat. Čtenář se rychle vžije do pozice Edwarda, který se celou dobu snaží předejít zkáze svých milovaných, ale dost pravděpodobně jim nevědomky on sám uškodí.
Útulek pro padlé ženy nám ukazuje, jak fungovalo nejstarší povolání na světě v zapadlých částech Oxfordu. Je to podivuhodná a děsivá zpověď Edwarda, který byl nucen přihlížet tolikrát smrti svých přátel za tragických okolností. Příběh, který si musíte přečíst, jestli vás alespoň trochu zajímá děsivá pravda, která se skrývá v útulku pro padlé ženy. Protože Oxford skrývá pár děsivých tajemstvích i zrůdy s lidskou tváří.
Celé to začíná tím, že Edward Fraser právě pohřbil svého nejlepšího přítele Stephana Chapmana a rozhodne se odvyprávět celý pravdivý příběh, aby odlehčil svému vlastnímu svědomí. Stephan a Edward se potkali jako spolubydlící v Oxfordu, kde si až nečekaně rychle padli do oka. Chapman byl velice šikovný gynekolog, Fraser byl studentem teologie a bohoslovectví. Tito dva mladí studenti se spřátelili a stali se nejlepšími přáteli, i přes jejich rozdílná povolání a morální zásady. Chapman jednoho dne přijde za svým přítelem Fraserem s tím, že potkal mladou vdovu Dianu Pelhamovou, která mu nabídla práci ve svém útulku pro padlé ženy. A Chapman se rozhodne tuto nabídku přijmout, i když netuší, že je to jeho osudové a smrtelné rozhodnutí.
Edward Fraser se s Dianou Pelhamovou setkal již dříve, ale už měla tolik různých jmen. Diana, Anna, Venuše. Musí se ze své temné minulosti vyzpovídat svému nejlepšímu příteli a donutit ho, aby mu uvěřil. A pravděpodobně mu tím i zlomí srdce. Ale snaží se ho pouze ochránit před zhoubou, kterou sebou paní Pelhamová přináší. Nebo není už příliš pozdě?
Mě osobně se líbilo nahlédnout zpět v čase do doby, kdy svět nebyl plný elektřiny a moderních hraček. Kdy se ulicemi potloukaly prostitutky a nikdo nevěděl, co přinese další den. Při čtení jsem se doopravdy cítila, jako kdybych se ocitla na místě, kde právě byl sám Edward.
Román, ve kterém budeme moci pozorovat pevné a zvláštní přátelství hlavních hrdinů a také jim budeme moci pomoci odhalovat tajemství, která skrývá tajemná a krásná vdova paní Pelhamová.
Příběh, který každého čtenáře donutí, aby si četl alespoň ještě o trochu déle.

Lion Feuchtwanger

27. července 2012 v 12:19 | Swallow

Lion Feuchtwanger - Židovka z Toleda

Děj se odehrává ve Španělsku ve 12.století a je to hlavně milostný příběh kastilského krále dona Alfonsa a židovky Raquel. Příběh je možná trochu zdlouhavý, protože se zabývá všemi historickými událostmi, které se v té době postavám dějí, ale příběh sám o sobě je smutný a krásný. Když král podlehne krásné a chytré židovce, je to hřích. Ale on si nemůže pomoc. Její otec je bohatý židovský obchodník, králův poddaný. Často se mi stalo, že jsem se v ději ztratila nebo že mě nezaujal, ale když šlo o hlavní dvojici, tak to vždy byl krásný milostný příběh. Na můj vkus možná popisován až moc věcně. Vše je vypravována z pohledu vypravěče, který to sleduje. Možná, kdyby to bylo psáno z pohledu jedné osoby, bylo by to napínavější. Ale jinak je to historický román, který mi možná dal zabrat a četla jsem ho dlouho. Ale konec byl správný a děj byl plný historických událostí. Připomělo mi to Egypťana Sinuheta, tam chyběl velký milostný příběh, ale zase to bylo trochu víc čtivé.
5/10
Swallow
 
 

Reklama