Leden 2014

Jojo Moyes - The girl you left behind

29. ledna 2014 v 18:15 | Swallow |  Romantické

Jojo Moyes - The girl you left behind


Neobvyklý příběh dvou žen, které spojuje jeden obraz. Napříč stoletím se dva příběhy točí kolem lásky, kvůli které jsou obě ženy ochotné obětovat cokoliv. Román, který nám odhalí historický příběh plný srdcervoucí lásky, ale i současný nemilosrdný svět. Ke konci se oba příběhy propletou, takže odhalíme tajemství dívky, kterou opustili.


Sophie žije v malém francouzském městečku, které je okupované německými vojáky. Vzpomíná na svého manžela Eduarda, který musel odejít do války. Snaží se s hrdostí čelit vojákům i jejich útlaku. Pomáhá své sestře s jejími dětmi a jednoduše se všichni snaží přežít. Její manžel jednou nakreslil její portrét, jako svatební dar jí ho věnoval. A tento obraz způsobí, že Sophie a německý velitel spolu navážou zvláštní pouto. Skrz společnou zálibu v umění se začnou sbližovat. Ale Sophie je ochotná riskovat vlastní život proto, aby se znovu setkala se svým manželem. Ale ve válce není nic jisté, ani to jestli je Eduardo ještě naživu. A spolčovat se s nepřítelem nemusí být sázka na jistotu.


Mezitím, v současné době se mladá vdova Liv dívá na obraz tajemné a odvážné dívky. Obraz, který se jmenuje The girl you left behind. Vdala se mladá a její manžel neočekávaně zemřel. Přichází ale nový muž, který v ní dokáže probudit život. Osudy obou žen se proplétají skrz čas a obě jsou ochotné bojovat za to, co milují. Liv postupně odhaluje příběh dívky z obrazu a to jí pomalu přivádí k tomu, aby mohla znovu milovat.

Spojení historie, lásky, smrti a odhalování příběhu, který se skrývá v obraze, je neobvyklé, ale přimělo mě to číst pořád dál a dál. Příběh, který mě skoro dohnal k slzám, ale občas je to taky dobře. Nedá se říct, jestli je to smutný nebo šťastný příběh, má ode všeho trochu. Ale určitě je brilantně napsaný. Protože do poslední chvíle netušíme jak hlavní hrdinky skončí.


Swallow

Čtvrtý detektivní případ z pera Adlera-Olsena

22. ledna 2014 v 22:32 | Swallow |  Thriller

Čtvrtý případ Carla Mørcka z oddělení Q. Tentokrát se jedná o zneužívání a týrání žen. V Dánsku byl zřízen ostrov Sprogø, kam byly deportované ženy, které byly shledány jako podřazené a nedostatečně inteligentní. Místní chovanky byly naprosto odkázány na ženské vedoucí, které s nimi neměly žádné slitování. Kniha začíná příběhem jedné z žen, která na ostrově zažila nepopsatelné utrpení. Nete Hermansenová našla způsob, jak se dostat z ostrova a začít nový život. Alespoň si myslela, že své minulosti může utéct.

"Všimla si, že manžel znechuceně potřásl hlavou. Ucítila, jak ji uchopil za ruku a táhne ji za sebou pryč. Na chvíli nemohla popadnout dech. Jejich kroky pleskaly o zem jako asynchronní ozvěna sebe samých. Pospěšme si, ať už jsme pryč, říkaly. Podařilo se jim dojít až do šatny, ale vtom se za nimi hlas ozval znovu. "Pane Rosene! Možná tedy netušíte, že vaše žena je děvka. Chovanka z ostrova Sprogø, které je úplně jedno, před kým roztáhne nohy. Asi ani nevíte, že její debilní mozek nepozná rozdíl mezi pravdou a lží a…" Manžel se náhle prudce otočil, až ji zabolelo v zápěstí ruky, za kterou ji držel. Několik hostů se pokoušelo vysokého muže, který narušil slavnostní večer, zklidnit. Dva mladí lékaři, kteří se na místě také objevili, před něj výhrůžně předstoupili, aby mu dali jasně najevo, že jeho další přítomnost je nežádoucí."
Carl Mørck je vedoucím oddělení Q, které má na starosti staré nevyřešené případy. Asistentka Rose svého šéfa přiměje, aby se znovu podíval na starý případ několika zmizelých osob. Tento běžný případ se ale časem mění jenom v malou součást něčeho mnohem většího a nebezpečnějšího.
Příběh se neustále posouvá v čase do minulosti, odkrývá střípky celého příběhu a tomu všemu se oddělení Q postupně dostává na kloub.

Současně s tím řeší komisař i své osobní problémy. Rozvádí se, bydlí s ním jeho bývalý kolega, který byl při přestřelce postřelen a nyní je ochrnutý. Jeho alkoholický bratranec, který začne roznášet zvěsti, že mu Carl pomohl s vraždou strýce. Všechno se dostává do souvislostí a odkrývá se děsivé spiknutí, které sahá až na nejvlivnější politická místa. Příběhy lidí z minulosti se prolínají a odkrývají děsivou skutečnost. Jussi Adler-Olsen napsal čtveřici románů o komisaři Carlu Mørckovi: Žena v kleci(2011), Zabijáci(2012), Vzkaz v láhvi (2012) a poslední román Složka 64(2013).
Autor napsal poutavý a děsivý příběh, který se drží několika dějových linií a s každou přibývající stránkou odhaluje tajemství, která měla zůstat ukrytá.

Porušování ženských práv je jen jedním z témat, která se v knize objevují. Odhaluje i proces, který probíhá při vyšetřování dávno odložených případů, nebezpečí radikálních politických stran i brutálnost vražd. Další úspěšný detektivní příběh dánského autora.

Swallow
Článek zveřejněn oficiálně také ZDE pod mým jménem samozřejmě :)