Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta - David Mitchell

30. června 2013 v 10:48 | Swallow |  Klasika

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta - David Mitchell

Zavřít okno

Po obrovském úspěchu Atlasu mraků se objevuje další román Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta. A představuje nám další úžasný příběh plný nejrozmanitějších postav, neobvyklých dějů a zvratů a fascinujícího příběhu.

V roce 1799 se mladý úředník Jacobe de Zoet snaží prosadit a získat si pevné postavení, aby mohl dosáhnout svého štěstí. Proto se vydává na plavbu do Japonska a shodou náhod se dostává na světu uzavřený malý ostrov Dedžima v Japonsku. Nechte se strhnout vyprávěním, které vám dá nahlédnout do exotické cizí kultury. Jacobe se snaží být mezi námořníky a uplácenými obchodníky jediným slušným. Ale osud mu zkomplikuje mladá japonka Orito. Jako dcera samuraje a porodní báby ho ihned okouzlí a od té doby jsou jejich dva příběhy neodvratně spojené.

Exotický příběh opřený o skutečnost. Tentokrát se nevydáte na tolik neskutečných míst jako v Atlasu mraků. Ale autor vám nabídne škálu postav, které vykreslí do největších podrobností a celou dobu je budete poznávat víc a víc. Japonsko bylo izolované od okolního světa, a proto se tam neobjevuje evropská kultura. Existovala jen jedna výjimka, malý ostrůvek v přístavu města Nagasaki, kde bylo povolené, aby se pár obchodníků z Východoindické společnosti setkávalo a obchodovalo se šogúnským dvorem. A na tomto jediném místě dochází k prolínání dvou kultur a nechává nás to nahlédnout na exotickou kulturu a poznat cizí svět...

Kniha se neustále mění. Začíná to skoro až děsivým popisem krvavého porodu a dál to nevinně přechází ve vyprávění, jak se Jacob dostává na ostrov a poznává mladou Japonku, která ho okouzlí. Mezitím se odvíjí i hromada dalších zápletek, od intriky a uplácení až po setkání se s místní kulturou a lidmi. Proto příběh v jednu chvíli poklidně plyne a něco vypráví a v další moment nabere nečekaný spád. Takže přestože je to znovu tlustá kniha, která je plná postav a příběhů, tak stojí za to si jí pomalu a klidně vychutnávat.

SwallowAnotace z Knihcentrum.cz:

Představte si říši, která se už několik staletí izoluje od okolního světa.
Žádný cizinec nesmí vstoupit na její území, nikdo ji nesmí opustit. A přesto se otevře malé okno do této pevnosti: umělý, zdí obehnaný ostrov obývaný hrstkou evropských obchodníků. Ta země se jmenuje Japonsko, přístav Nagasaki a ostrov Dedžima, píše se rok 1799. Právě tam umístil David Mitchell svého hrdinu, mladého úředníka Jacoba de Zoeta, který doufá, že nalezne své štěstí. Namísto toho jej osud vžene do divokého dobrodružství: Zamiluje se do Japonky Orito, dcery samuraje a porodní báby. Jenže jednoho dne zemře Oritin otec a Orito zmizí. Objevují se zvěsti, že byla prodána do otroctví. Jakob vyráží hledat Oritoa na nebezpečné pouti je sváděn z cesty lží, zradou a vraždami. 1000 pozdimů Jacoba de Zoeta je obdivuhodně vystavěné umělecké dílo: historický román s exotickým nádechem, úžasnými zápletkami, děsivými námořními bitvami a množstvím postav.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama