Červen 2013

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta - David Mitchell

30. června 2013 v 10:48 | Swallow |  Klasika

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta - David Mitchell

Zavřít okno

Po obrovském úspěchu Atlasu mraků se objevuje další román Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta. A představuje nám další úžasný příběh plný nejrozmanitějších postav, neobvyklých dějů a zvratů a fascinujícího příběhu.

V roce 1799 se mladý úředník Jacobe de Zoet snaží prosadit a získat si pevné postavení, aby mohl dosáhnout svého štěstí. Proto se vydává na plavbu do Japonska a shodou náhod se dostává na světu uzavřený malý ostrov Dedžima v Japonsku. Nechte se strhnout vyprávěním, které vám dá nahlédnout do exotické cizí kultury. Jacobe se snaží být mezi námořníky a uplácenými obchodníky jediným slušným. Ale osud mu zkomplikuje mladá japonka Orito. Jako dcera samuraje a porodní báby ho ihned okouzlí a od té doby jsou jejich dva příběhy neodvratně spojené.

Exotický příběh opřený o skutečnost. Tentokrát se nevydáte na tolik neskutečných míst jako v Atlasu mraků. Ale autor vám nabídne škálu postav, které vykreslí do největších podrobností a celou dobu je budete poznávat víc a víc. Japonsko bylo izolované od okolního světa, a proto se tam neobjevuje evropská kultura. Existovala jen jedna výjimka, malý ostrůvek v přístavu města Nagasaki, kde bylo povolené, aby se pár obchodníků z Východoindické společnosti setkávalo a obchodovalo se šogúnským dvorem. A na tomto jediném místě dochází k prolínání dvou kultur a nechává nás to nahlédnout na exotickou kulturu a poznat cizí svět...

Kniha se neustále mění. Začíná to skoro až děsivým popisem krvavého porodu a dál to nevinně přechází ve vyprávění, jak se Jacob dostává na ostrov a poznává mladou Japonku, která ho okouzlí. Mezitím se odvíjí i hromada dalších zápletek, od intriky a uplácení až po setkání se s místní kulturou a lidmi. Proto příběh v jednu chvíli poklidně plyne a něco vypráví a v další moment nabere nečekaný spád. Takže přestože je to znovu tlustá kniha, která je plná postav a příběhů, tak stojí za to si jí pomalu a klidně vychutnávat.

SwallowAnotace z Knihcentrum.cz:

Představte si říši, která se už několik staletí izoluje od okolního světa.
Žádný cizinec nesmí vstoupit na její území, nikdo ji nesmí opustit. A přesto se otevře malé okno do této pevnosti: umělý, zdí obehnaný ostrov obývaný hrstkou evropských obchodníků. Ta země se jmenuje Japonsko, přístav Nagasaki a ostrov Dedžima, píše se rok 1799. Právě tam umístil David Mitchell svého hrdinu, mladého úředníka Jacoba de Zoeta, který doufá, že nalezne své štěstí. Namísto toho jej osud vžene do divokého dobrodružství: Zamiluje se do Japonky Orito, dcery samuraje a porodní báby. Jenže jednoho dne zemře Oritin otec a Orito zmizí. Objevují se zvěsti, že byla prodána do otroctví. Jakob vyráží hledat Oritoa na nebezpečné pouti je sváděn z cesty lží, zradou a vraždami. 1000 pozdimů Jacoba de Zoeta je obdivuhodně vystavěné umělecké dílo: historický román s exotickým nádechem, úžasnými zápletkami, děsivými námořními bitvami a množstvím postav.

Ráj 2.0 - Mic Looby

30. června 2013 v 10:44 | Swallow |  Romantické

Ráj 2.0 - Mic LoobyZavřít okno
Mithra se ke své nové práci dostane doslova jako slepí k houslím. Spokojená editorka cestovních průvodců, která bez větších ambicí dělá prostě jen to co má. A najednou si jí zavolají, oznámí mí, že dostala padáka, ale že jí hned nabídnou mnohem lepší práci. Práci výkonného autora. Může jít domů do svého bytu a začít psát cestovního průvodce o Magandě. Nikoho ani nenapadne, že by tam měla jet. Ale Mithře svědomí nedovolí, aby tu zemi nenavštívila když o ní má psát. Proto vyrazí na výlet a na jejím konci má odevzdat aktualizovaného průvodce o novodobém Ráji 2.0.

Místo, které dřív možná bývalo krásné a nedotčené turisty. Ale poté, co o něm začne hvězda SmallWordu Robert Rind psát, se to promění na turistické centrum, na kterém už není nedotčené vůbec nic. Místa a restaurace, která se v průvodci objeví už nejsou najednou místní, ale jsou turistická. Proto se tento cestovní průvodce stává strašákem a ničitel původního ráje.

Trochu bláznivý, ale přijemný příběh, který se hodí tak akorát na polehávání na slunci nebo k tomu, aby někoho doprovázel a zpříjemňoval čas na cestách.
Mithra se snaží vypořádat se svou novou prací a s celou Magandou. A přitom se snaží najít slavného Roberta Rinda, kterému má oznámit, že jeho hvězda pohasla a právě ho vystřídá ona sama. Až na to, že většinu příběhu se Robert zdá jako potrhlý autor, který začíná bláznit. A dost možná je to pravda i do konce. Ale v průběhu zjistíte, jak to vypadá, když se asi tvoří průvodce a jak moc můžou nějaké místo poškodit nebo vyzdvihnout zrovna turisti.


Za výtisk děkuji Knihcentrum.cz!

Swallow

Anotace z knihcentrum.cz:
Na světě ještě existuje pár míst nedotčených turismem. Ztracený Ráj?
Třeba budete mít štěstí. ale spíš narazíte na Ráj organizovaný, Tržní a Rozfrcaný do Fakultativních Zájezdů. a pokud existuje aspoň nějaká možnost, jak z nějakého odlehlého koutu planety vytřískat peníze, můžete vzít jed na to, že o tom nakladatelství Smallworld™ už vydalo nějakou knihu. Robert Rind je legenda žánru cestovních průvodců, člověk zakládající si na své nezávislosti. Muž ze staré školy. ovšem až příliš staré školy… Mic Looby ve svém debutu přináší svěží, ironický, a k popukání zábavný příběh o zrazených ideálech a korporátní nenasytnosti. až po přečtení této knihy znovu otevřete cestovního průvodce, už navždy budete umět číst mezi řádky.

Svěží debut Mica Loobyho, bývalého autora cestovních průvodců Lonely Planet

Klíč ke štěstí - Irina Semina

3. června 2013 v 14:33 | Swallow |  Romantické
Klíč ke štěstí - Irina Semina

Kniha plná rad, citátů a návodů, jak prožívat své dny naplno. A to všechno se objevuje v obchodu se štěstím, kde můžete najít doopravdy rozmanité věci. První z nich je deník, který máte zaplnit vším dobrým, co se vám za den stane. Protože lidé mají prostě zvyk pamatovat si všechno špatné. A ty dobré věci se odsunou do pozadí. Tohle by všem mělo pomoci soustředit se spíše na to dobré než na to špatné. Tak jak to většina dělá, nekouká na sklenici jako poloplnou, ale poloprázdnou. A přestože v tom není žádný rozdíl, tak jde hlavně o úhel pohledu... (Varování: S pořízením si deníku můžete očekávat jisté ztráty, například 10 minut děnně, kdy do něj bude psát, dále ztrátu deprese a zklíčenosti a zvyk být nešťastná...)

"Všichni jsme miláčci osudu, ale ne každý z nás to tuší."

V obchodu se štěstím můžete potkat velice bizardní věci. Inspirativní pero, které vypadá jako naprosto běžné pero. Odnímatelná křídla, která vám pomůžou kouknout se na všechny situace z výšky a nebudete je brát tak vážně. A štěstí taky dává křídla... Dále tu máme elektrokoště, které vypadá jako normální koště, ale dají se s ním odmést všechny problémy, útrapy, strach i nízké sebevědomí. Mě osobně by se zamlouval vypínač problémů do kabelky. Ještě stojí za zmínku kouzelný kaleidoskop. Kdo by nechtěl kouzelný kaleidoskop? Je vám snad jasné, co provádí? Prostě se do něj dlouze dívejte a můžete dostat až závrať z toho, jak svět bude najednou barevné a šílené místo.

Podivná knížka plná podivných nápadů, ale aspoň vám přinese trochu toho optimismu a některé rady vám možná ukáží klíč ke štěstí.

Swallow