Květen 2013

Good morning gorgeous ...

17. května 2013 v 20:45 | Swallow |  Myšlenkář
Good morning gorgeous....

A přestože těmito slovy nepřivítám každé ráno nový den, tak se s nimi alespoň sama jednou potěším.
Jako v situaci, kdy si začnu myslet, že mě už život nemůže ničím překvapit, ale potom otevřu oči a nechám se šokovat každou malou hloupostí. A proč? No protože potom se mi zdá ten život mnohem krásnější...

Radši využiji špatné příležitosti než abych nevyužila žádné. Proto se občas probudím s pocitem, že potřebuju něco změnit. A pokaždé mě překvapí co všechno to může být. Škola, vlasy, nehty, přátelé, zvyky nebo styl. A naučila jsem se žít v tolika vlastních světech, že by to možná ostatní mohlo šokovat. Ale mě tolik světů, které nemají řád ani pravidla, vyhovují jako můj jeden velký svět.
V jednom z nich možná nebudu mluvit. A v tom druhém zase nikdy nepřestanu. Protože nevím proč, ale mě se ta rozmanitost zamlouvá. Přijdu si potom strašně moc živá. V pohybu.

Protože jak se říká, když nepoběžíš vedle mě, tak můžeš běžet jenom přede mnou nebo za mnou. A tím pádem se mi ztratíš z dohledu a už mě možná nikdy nechytíš...

A tak jsem se dnes ráno vzbudila a pohlédla na modré nebe a řekla si "Good morning gorgeous". A opravdu jsem si to myslela. A potom jsem zjistila co všechno mě dnes čeká. A se stejným úsměvem jsem si řekla "Good morning gorgeous bitch!" Protože život je prostě takhle jednoduchej....

Takže až příště budu uvažovat o tom, co znovu napsat, tak napíšu o něčem obyčejném. Protože mým úkolem bude to obyčejné proměnit v něco vážně exotickýho. Protože ač je to nejotřepanější fráze, tak čas se nevrátí. A jestliže mám o něčem psát, tak musím přemýšlet tak, že napodruhý už to možná přepsat nestihnu. Takže by to mělo bejt fakt hustý hned napoprví.
A v této chvíli končí můj slovní průjem, který můžete očekávat v průběhu zkouškového období, kdy se rozhodnete, že něco řešit, je vlastně otrava. A když nebudete řešit vůbec nic, tak ty zkoušky možná neuděláte, ale taky je můžete dát za jedna, protože strest nebude váš kámoš a vy budete vypadat tak v pohodě, že nikdo neuvěří tomu, že jste se na to naprosto vykašlali. (Což samozřejmě nikdo z nás nikdy nedělá.)

Ale flákání je strašně fajn. A nejdůležitější je umět se flákat správně. Protože dát si dvacet minut po oběde šlofíka není zrovna flákárna. Ale pravá flákarna je nedělet vážně vůbec nic a hlavně si to potom nevyčítat. To je potom na tom asi to nejtěžší. Protože pokaždý když já se flákám, tak skončím s knížkou a čajem... Ale když mě to tak neskutečně baví, že je to lepší než flákání.
Sakra. Ani já se neumím pořádně flákat. Ale slíbím sama sobě, že na tom poctivě zapracuju a časem se zlepším. (Zadávat si takovýhle úkoly, no kdo by to nemiloval?)

Always something to say, Swallow


V dobrém i ve zlém - Elizabeth Gilbert

13. května 2013 v 22:49 | Swallow |  Romantické

V dobrém i ve zlém - Elizabeth Gilbert


"Přestaňme se drahoušku zabývat chybami minulosti. Pojdme si raději promluvit o chybách, které uděláme v budoucnosti."
Zavřít oknoPokračování bestselerové knihy a úspěšného filmu Jíst, meditovat, milovat...
Elizabeth se poté, co se v Itálii projít, v Indii promedituje a na Bali zamiluje, konečně ocitá šťastná a spokojená. Až do chvíle, kdy je její brazilský přítel Felipe zadržen na letišti a je mu zakázan pobyt v USA. Jediné řešení je manželství....

Dva lidé, kteří jsou vládou Spojených států nuceni se vzít. A dva lidé, kteří už si prožili nepříjemný rozvod a jejich společných strašákem je právě manželství. Tímto začíná druhý díl, kdy se oba vydávají cestovat po jihovýchodní Asii a Elizabeth mezitím podrobně studuje celou instituci manželství.

"Také jsme se přesvědčili, že manželství je instituce, do které se daleko snadněji vstupuje, než se z ní odchází. Jako účastník legálně stvrzeného svazku, který se chce zbavit chřadnoucích citů, pravděpodobně záhy zjistíte, že velká část vašeho vztahu patří státu, který musíte žádat o svolení."

V dobrém i ve zlém je příběh ženy, která se po jednom nevydařeném manželství, snaží najít důvod, proč vstoupit do dalšího. Prakticky je to jedno velké shrnutí všeho, co se o manželství dá zjistit. Je to jako koláž složená z faktů, studií i názoru každého, koho Elizabeth potká během svého putování. Až po ty nejjednoduší kmenové svatby, až po ty složité. Názory od lidí, kteří už jsou štastně provdaní i od těch, kteří už jsou úspěšně rozvedení.

"Myslím, že se pletla, ve skutečnosti toho chtěla hodně. Měla odvahu toužit po štěstí a co víc, měla odvahu očekávat ho od manželství. Víc žádat ani nemůžete."

Hledá odpovědi na otázky věrnosti, tradic, poblouznění. Při čtění této knihy si budete chvílemi říkat, jestli je na manželství vůbec něco dobrého. Ale na druhou stranu uvidíte i světlé stránky toho, do čeho vstupuje tolik lidí dobrovolně. Ale psala to žena, která se manželství děsila, musím uznat, že pesimistických názorů převládá více.

"Pokud s někým skutečně nemůžete žít, na vznešenosti pohnutek nezáleží, manželství vám nemůže zachránit ani teroristický útok."

Při čtení jsem se strašně často kupodivu bavila. Nebylo to jako výtah ze statistik. Bylo to jako pohled někoho, kdo se na svět dívá reálně, ale současně s humorem. A přestože si to někteří nepřipouští moc často, tak neustále hledáme někoho druhého. Když už totiž naleznete vlastní vnitřní klid, tak musíte řešit otázku - S kým ho budete sdílet? V dobrém i ve zlém není zrovna příručka pro zamilované, ale je to příjemný souhrn toho, co byste mohli znát, než se odhodláte ke svatbě. Možná vás to od ní i maličko odradí. A nebo vám jí to prostě nevymluví ani logické důvody.

"Někdy je život příliš těžký a jindy zase příliš hezký, než abyste byli sami."

Když se studuje manželství, tak se musí jít hodně dohloubky. Až do Antiky. Představuje nám svět podle Platóna, kdy lidé dřív měli dvě hlavy, čtyři ruce a nohy. Ale byli postrestáni od Bohů a rozděleni. A proto teď bloudí po světě a hledají svou dokonalou polovičku. Proto se lidé rodí s pocitem, že jim něco chybí. Takže potom žijeme v bludu, že musíme najít zmizelou polovinu. A že jedna plus jedna se rovná jedné...

"Ze všeho nejriskantnější je přitom touha po druhém člověku. Jakmile se k němkomu upnete a skutečne ho chcete získat, je to jako byste vzali chirurgickou jehlu a přišili mu své štěstí ke kůži, takže jakékoliv odloučení způsobí otevřenou ránu."

Není to příkladná kniha, kterou byste měli vložit do rukou nevěsty před jejím svatebním dnem. Protože v jisté chvíli nabízí více otázek než odpovědí. Ale když se na to podíváte s humorem a zjistíte, že vedle vás sedí někdo, s kým můžete žít, tak možná není kam utíkat.... (Ale podle průměrných statistik, čím později se budete brát, tím spíš vám to vydrží! Takže čím déle to budete oddalovat, tím lépe.)

"Podle jeho dlouhodobého pevného přesvědčení žena patří do kuchyně .... do pohodlné židle, v které může dát nohy na stůl, do ruky vzít sklenku vína a sledovat manžela, který chystá večeři. Že bych si tu přidala pár kladných bodů?"

Takže přestože je to jedno shrnutí všeho ohledně západního pojetí manželství, stejně vám to nedá odpovědi, které si můžete zodpovědět jen vy sami. Ale možná vám to poskytne cenné otázky, které vás zachrání před špatným rozhodnutím. Nebo tím dobrým.

A nejlepší rady přicházejí nazávěr: Jsou všechny nevěsty tak vyděšené, když se chystají před oltář? Matka jí odpověděla: "Kdepak, zlatíčko. Jen ty přemýšlivé."


Swallow

Za výtisk děkuji knihkupectví Knihcentrum!

Anotace:
V dobrém i ve zlém je pokračování knihy Jíst, meditovat, milovat. Elizabeth Gilbertová tentokrát nehledá boha, ale pátrá po podstatě manželství.
Na konci bestselleru Jíst, meditovat, milovat se Elizabeth seznámí s Felipem. Felipe je rozený Brazilec, má australské občanství a žije v Indonésii. Oba jsou si jistí, že je to láska na celý život, ale slíbí si navzájem, že se nikdy, nikdy, ale opravdu nikdy nevezmou. Rozvodů mají oba dost. Prozřetelnost však zasáhne v podobě vlády Spojených států. Aby mohl Felipe zůstat v zemi, potřebuje získat takzvanou Zelenou kartu. Dostane na výběr ze dvou možností, buďto se ožení nebo musí odjet a už se nebude moci vrátit zpět. Bez odvolání jsou Elizabeth a Felipe odsouzeni k sňatku.
Elizabeth propadne panice, ale pokouší se problém se svatbou řešit po svém. S obrovským nasazením a energií se vrhne do shromažďování faktů o manželství. Provádí historický výzkum, vede rozhovory a vyzvídá na lidech co nejvíce osobních zkušeností s touto tvrdošíjně přetrvávající institucí. Daří se jí to s vtipem, inteligencí a pochopením, jak je u Elizabeth Gilbertové zvykem. Pokouší se osvětlit co je podstatou manželství, jak se na malé ploše a prostoru mohou slučovat porozumění, poblouznění, věrnost, rodinné tradice, očekávání, sociální jistoty, rizika rozvodu, odpovědnost a pokora.
Kniha Elizabeth Gilbertové V dobrém i ve zlém je čistý a reálný pohled na lásku, jaké jen ve skutečném světě manželství může být.