Where are my family roots?

19. dubna 2013 v 12:50 | Swallow |  Názorovník

Finding my familly history and everyone else

Objevila jsem při úklidu celý balík dokomentů, který vypadal staře a ztraceně. Při podrobnějším prohledání jsem zjistila, že jsou tam všemožné dokumenty od vysvědčení, úřední listy a listy o umrtí nebo narození. Všechny sem je postupně projížděla a vypisovala si všechna jména, datumy a povolání. Zjistila jsem, že můj prapradědeček byl kovář a ještě o generaci dál se objevil rolník. Taky jsem zjistila, že bych mohla mít po své prababičce talent na jazyky z jejího vysvědčení, kdy jsem si všimla, že studovala angličtinu, ruštinu, češtinu, což už na tu dobu je neobvyklé.

Když jsem se konečně dostala k tomu, abych to všechno setřídila, tak jsem si vytvořila rodinný strom. Dalo mi to trochu práce, ale dostala jsem se až do roku 1872, prapraprarodičům už jsem ale nemohla přiřadit žádné datum přesné, takže hádám, že je to přibližně rok 1800 a kolem, kdy se oni mohli narodit. Potom jsem se chtěla vrhnout na matriky, ale to mi pravděpodobně bude chvíli trvat než pochopím celý ten systém hledání a pravděpodobně to zahrne i cestování.

Ale to si budu muset nechat na klidnější cesty. Tohle všechno jsem se dozvěděla jen z jedné krabičky, kde bylo schováno pár dokumentů. Byli tam i dokumenty o prodeji domu, který jsem jí nikdy nepoznala, protože v něm žili mojí předci před sto lety. A když jsem držela rodné listy, tak jsem si pokaždé přišla zvláštně. Přičichnula jsem si k historii a je to vážně okouzlující, jak daleko jsem se dostala.

Byly tu ale dva zásadní okamžiky. Ten, kdy jsem zjistila, že jsem se ocitla už v 19.století a dostala jsem se do sekce praprapra. Netušila jsem, že se zvládnu dostat tak daleko a už vůbec ne, že z toho zvládnu udělat takový strom života. Měla jsem pět generací, to všechno pouze od babičky z matčiny strany. Kdybych měla informace ještě k dědovi a potom k tátově straně, tak nad tím trávím celý víkend. ALe právě te´d pochybuju, že bych to jednou mohla dát celé dohromady.


Druhý nejzajímavější okamžik byl, když jsem zjistila, že babička, kterou jsem ani já nikdy osobně nepotkala, měla sestru Hanu. Byly tam nějaké vysvědčení a podobně. A také umrtí list. Zemřela ve svých 17 letech na leukémii. V jeden okamžik jsem si jí spetla s babičkou, ale potom mi došlo, že bych tady asi těžko seděla a psala to, kdyby moje babička zemřela na leukémii tak mladá. A další věc, oc jsem objevila byl milostný dopis. Psal ho nějaký mládenec, jehož jméno jsem nepoznávala. A psal ho Haně, babičině sestře. Muselo to být přibližně v jejím věku 16 a 17 let. Posílal jí svojí fotku, která tam už ale nebyla a také jí psal, jak si užíval všechny ty chvíle plné touhy a vášně a přátelství. Už i v té době se očividně mladá láska nebránila ničemu. Došlo mi, že možná ani nikdy nedostal odpověď. A že kdyby dál žila, tak jsem mohla mít nějaké další příbuzné.

Hrabat se takhle ve vlastní historii je vcelku zajímavá věc. Dostala jsem z toho podivný pocit, že jsem vlastně strašně malinká na tomhle obrovském světě. A že toho vím strašně málo. Netušila jsem, kolik jmen se v mém stromě vystřídá. A navíc tuším, že budu mít různě po světě rozházené další daleké příbuzné. Ale k těm se nikdy nedostanu nebo je nepotkám. I kdybych je potkala tak je nepoznám.
Ale rozhodla jsem se, že budu dál kopat a kopat, uvidím kam až se mi pořadí se dostat. A jaké příběhy se mi podaří vyhrabat...
Za dalších sto let tu může být někdo, kdo si napíše moje jméno doprostřed svého stromu života...

Feeling little blue, Swallow
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 20:36 | Reagovat

Tvůj článek jsem začala číst dneska ještě když jsem byla ve škole, ale nemohla jsem si ujít ho dočíst a něco napsat :) na jednu stranu mě celkem mrzí, že se ti tu do teďka neobjevil žádný komentář a na druhou stranu jsem se chtěla ozvat i kvůli tomu, že tato rodinná historie mě taky zajímá a chtěla bych taky najít něco zajímavého :) a v tomto by mi možná pomohl děda, který před zhruba třemi lety zemřel, takže teď to musím zjistit sama.. ale vím, že děda někde schovával svoje staré vysvědčení tak možná by tam mohly být i jiné dokumenty či jenom nějaké papíry :) milostný dopis tam asi nebude, ale to přežiji :) rozhodně bych se chtěla dozvědět něco nového a nějakou zajímavost o mé rodině :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama