Jsem roztříštěná - Tahereh Mafi

5. dubna 2013 v 12:28 | Swallow |  Fantasy

Jsem roztříštěná


What is this about?

Už jenom obálka knížky a název nám napovídají, že to bude zajímavé čtení. Na prvních stránkách možná budete mít pocit, jako když trochu blázníte. Protože tak je to taky správně.
Juliette je zavřená v psychiatrickém centru nebo v čemkoliv, co připomíná nehostiné vězení. Už skoro celý rok nepromluvila s nikým živým. Proto není čemu se divit, že trochu blázní. Protože ona sama si myslí, že je prokletá. Zrůda. Její vlastní rodiče jí v tom utvrdili, když se jí zbavili a nechali jí sem zavřít. Co si sedmnáctiletá dívka počne, když neví co je zač?

Juliette dostane spolubydlícího. Ale nechápe, co to znamená. Je tu zavřená už 264 dní v izolaci, 1 okno, 4 holé stěny. Neví, co po ní její věznitelé chtějí. Proč jí podstrčí do cely spolubydlícího, když její dotek znamená rozsudek smrti?
Adam se s ní snaží spřátelit, ale ona je vyděšená sama ze sebe víc než z čehokoliv jiného. Ale co když právě objevila jediného přítele, kterého kdy měla?

World is ruined againe

Svět, ve kterém se ocitá, je narozpadnutí. Lidé umírají po stovkách, není dostatek potravit, zvířata vymírají a všechno se rozpadá. Nevypadá to ani tak, že by svět měl přežít další desetiletí. Vládne v něm Obnova, která převzala totalitní vládu nad zbytkem obyvatelstva. A není to přijemná vláda. Vojáci si užívají své výsadní postavení a lidé trpí, děti nemají kde studovat ani co jíst. Svět se jistojistě řítí do záhuby.

Když se konečně dostane ze svého vězení, tak zjišťuje, že někteří lidé by jí chtěli použít jako zbraň. Ale Juliette je urputná mírumilovkyně. Nechce ubližovat nikomu, nechce způsobit žádnou bolest. Ale právě teď stojí před rozhodnutím, jestli se stane zrůdou nebo něčím víc než člověk.

Shatter me

Juliette je totiž zajímavou postavou hlavně v tom, že tráví hodně častu zavřená v cele. Proto jí odpouštím to, co bych jiným postavám vyčítala. Občas se totiž možná chová trochu šíleně a nelogicky. Ale já na jejím místě už bych počítala imaginární ovečky. Na druhou stranu má morální pravidla, která si stanovila sama už od dětství. Chtěla bych vidět někoho jiného, kdo by s jejím prokletím či darem vydržel bojovat tak dlouho a nezkazilo by ho to. Její rodiče se jí báli a štítili. Dobrovolně se jí vzdali. Proto je tak dojemné, když Juliette touží po lidském doteku víc než po čemkoliv jiném. Nedivím se jí. Celý živo se lidé jejího doteku báli, nikdy nepoznala lidské teplo.

Když se v jejím životě konečně objeví někdo, kdo by jí mohl milovat takovou jaká je, je to pro ní jako kdyby se ocitla v říši divů. Z jejího daru toho moc nepoznáme, protože Juliette sama se ho bojí a odmítá ho používat. Ale co když existuje někdo, kdo se jejímu prokletí může ubránit a může jí obejmout?

Mám ráda ty příběhy, kdy se pomalu rozvíjí celý příběh a pomalu přícházíme všemu na kloub. I trochu toho šílenství to hodně opepří. Je to příběh o prokletí nebo o daru? To nechám na vás... Já sama bych takový dáreček nechtěla, ale na druhou stranu se tam objevují jiné vážně příjemné momenty. Dystopickým příběhů začínám mít pomalu dost, možná by to chtělo něco nového. Ale tenhle se mi znovu líbil. A třeba další díly nezklamou a udrží si to něco mimořádného z prvního dílu.

Shatter me, Swallow


Anotace:

Jsem prokletá.
MÁM DAR.
Jsem zrůda.
JSEM VÍC NEŽ JEN ČLOVĚK.
Můj dotek je smrtící.
MŮJ DOTEK ZNAMENÁ SÍLU.Jsem jejich zbraň.
BUDU SE BRÁNIT!

Nikdo neví, proč je Juliettin dotek smrtící, ale Obnova s ní má své plány. Chtějí ji použít jako zbraň.
Ovšem Juliettina představa je úplně jiná…
Kniha, kterou držíte v ruce, vás bude děsit.
TUHLE KNIHU NEBUDETE MOCI ODLOŽIT!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rammy_s rammy_s | E-mail | Web | 29. dubna 2013 v 16:42 | Reagovat

Četla jsem Jsem Roztříštěná a myslím, že po Nadpozemské (Cynthia Hand) je to nejlepší knížka, kterou jsem kdy četla, nebo vůbec držela v ruce. Je to něco nového, originální příběh a originální nápad. Je to motanice Juliettiných myšlenek, a to je vlastně realita. V hlavě máš tolik myšlenek, že je ani nevnímáš, ale Juliette vnímá všechno, co jí proletí hlavou. Nechtěla bych být tou holkou, i když na druhou stranu se mi moc líbí Adam a to, jak se k ní chová. V tom měla štěstí. (Vybírat si chlapy umí, to bez debat. :D)Tahereh Mafi má zvláštní styl psaní, líbí se mi, jak nově píše a jak napínavé to je. Asi jako kšandy nebo tak něco. V téhle knížce nikomu neunikne nic, prostě čtete, čtete, čtete, ani to nejde si to celé nepředstavit, a najednou je to všecko pryč, najednou máte tu knížku přečtenou a je vám smutno. Já osobně jsem jí dočetla za dva dny, možná kdybych chtěla nebo bych měla čas, byla bych hotová za den. Jinak je to hrozně tajemná knížka, a to z toho důvodu, že tam celou dobu říká, že se jí nikdo nemůže dotknout, a najednou zjistí, že tenhle a tenhle můžou. Vlastně jsem to trochu nechápala, ale to je jedno. Myslím, že tam bylo, že  z těch, kterých se dotkne, vysává život, ne? Asi tak. Dost se mi líbí Adamova poslední věta... "Vypadáš jako super hrdinka." :D Fakt je to super knížka a s tvým názorem mi nezbývá nic jiného než souhlasit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama