Hlas nože (Trilogie Chaos) - Patrick Ness

28. dubna 2013 v 22:35 | Swallow |  Thriller

Hlas nožeZavřít okno

Hlas nože je další dystopický příběh, který se ale nepodobá ničemu, co jsem dříve četla. Je tak originální a poutavý a přitom se zdá být tak obyčejný. Příběh malého chlapce, který pomalu dospívá. Je to první kniha z trilogie Chaos.

Příběh se odehrává v Novém světa, takže cokoliv, co znáte z našeho světa tam neplatí. Ale přitom máte většinu času pocit, že je všechno stejná jako tady na Zemi. Když už začela být země pro lidi moc malá, rozhodli se objevovat i nové planety, na kterých by mohli žit.
Přesně tímto způsobem začeli žít v Novém světě. Od základů budovali svoje domovy a znovu se navrátili od vší techniky k přírodě. Ale na téhle planetě bylo i nebezpečí, které je zasáhlo. Virus, který napadl všechny muže a zvířata. A jejich myšlenky už nebyly pouze jejich. Každý muž slyšel ostatní muže, ale ženy byly tiché. Zvířata mohla mluvit. Zavládl chaos.

Ale tento příběh je spíše jen příběhem jednoho malého chlapce, který musel dospět. Žil se svými "adoptivními" rodiči na farmě a jenom čekal, kdy dosáhne třinácti let a stane se z něj muž. Ale věci dostanou nenadálý spád a on musí utéct. Spolu se svým uštěkaným psem Mancheem.

Jenom neví proč utíká, před kým ani kam. Jeho poklidný nezajímavý život se stane jednou velkou otázkou. A postupem času zjišťuje, že všechny jistoty, které doted měl, jsou pryč. Všechno, co mu pověděli, je lež. A on se musí odpovědí dopátrat sám. Jestli do té doby ale nezemře.

Jak se může malý kluk probojovat přes celou armádu a přitom přijít na všechny odpovědi, které hledá?

Dystopie, která vám nenabídne žádného hrdinu. Pouze příběh, který vám dá nahlédnout do toho, co by se mohlo stát, kdyby si muži mohli číst myšlenky. Předpokládáte správně, že nic pěkného to nebude. Ale přesto je to strhující příběh. První díl trilogie. A možná na konci ten chlapec dospěje. Protože Todda, který většinou nedělá správná rozhodnutí, ani není žádný génius, si svým způsobem oblíbíte. Být na jeho místě, nejspíš bysme to nezvládli o nic lépe.

Autor se v tomto příběhu totiž nebojí vůbec ničeho. Občas se budete divit, co všechno se může stát a nemusí. A určitě se v průběhu zamyslíte, co by se stalo vám, kdyby jste mohli slyšet cizí myšlenky. Hlas nože je skvělou antiutopií!

Swallow


Za knihu děkuji KNIHCENTRU!
Anotace:
Hlas nože je první knihou trilogie Chaos, která slaví obrovský úspěch ve Velké Británii. Její autor Patrick Ness vypráví o životě na planetě Nový svět, kde se usídlila skupina osadníků ze Starého světa.
Všechno působí jako že je v pořádku a lidé žijí své spokojené každodenní životy. Jednoho dne však dojde k dramatickému zvratu. Domorodci se vzbouří a ačkoliv doposud nedělali žádné větší problémy, zorganizují se a zaútočí. Jejich cílem jsou všechny ženy kolonizátorů Nového světa. Všechny je zabijí. Poté jsou muži a zvířata nakaženi neznámým virem a důsledky jsou pozoruhodné. Nákaza virem totiž umožňuje poslouchat a vidět myšlenky jiných.
Pouze tak trochu přihlouplý Todd unikne nákaze, sbalí si batoh, lovecký nůž, deník a spolu se svým psím kamarádem se vydává na cestu kamkoliv jinam. To se ovšem nelíbí domorodcům a ti ho v čele s fanatickým knězem pronásledují.
Osud Todda je nejistý a bude záležet jen na něm, jestli se mu povede přežít nebo ne.
Víc se dočtete v knize Hlas nože od Patricka Nesse.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama