Opustíš-li mne, nezahyneš - Karel Hvížďala

27. března 2013 v 19:54 | Swallow |  Klasika

Rozhovory se Zdenou Salivarovou a Josefem ŠkvoreckýmZavřít okno

Předmluvu sepsal Milan Kundera a chválí manžele jako ty, co udělali za posledních dvacet let pro českou zemi víc než kdokoliv jiný. Celou knihu tvoří dva rozhovory, jeden se Zdenou Salivarovou a druhý s Josefem Škvoreckým. Josef Škvorecký (*1924) zemřel 3. ledna 2012 v Torontu. Manželé založili roku 1971 nakladatelství Sixty-Eight Publishers v Torontu. Vydávali zejména autory,kteří nemohli po ruské okupaci v roce 1968 vycházet. Začalo to nápadem Zdeny Salivarové, která svého muže přemluvila, aby bez jakékoliv záruky a s malou částkou peněz, zkusili něco takového.

"V době, kdy jsme skutečně měi místo nočního stolku krabici z papundeklu a místo postele matrace na holé podlaze, já jedny džíny a tričko za dolar a nikde žádná jistota, nikde žádné jisté zaměstnání... přijde s nápadem založit nakladatelství."

Kniha Opustíš-li mne, nezahyneš je dlouhým dialogem, kdy se můžete setkat s dvěmi pozoruhodnými osobnostmi. Každá z nich má jiný pohled na svět, každá z nich zažila jiné dětství a bude vám vyprávět něco naprosto odlišného. A přesto jsou to milující manželé, kteří spolu dokázali něco pozoruhodného.

Josef Škvorecký se spojuje především s šedesátými lety minulého století. Jak by se on sám vlastními slovy popsal ? Muž heterosexuální, manžel milující, nakladatel největší český v Severní Americe, spisovatel lidový.

"Každý umělecký projev může být jakási autoterapie. I lidová píseň nebo černošské blues. Myslím, že hodně spisovatelů přivádí k psaní potřeba nějak si vyrovnat účty se životem, nějak se tím psaním dopátrat nějaké odpovědi, je to touha sdílet s jinými své vlastní nejistoty, otázky, zkušenosti. Psaní je snaha poslat nějaké poselství, ale taky někdy taková sólová revolta proti úradkům osudu." Zdena Salivarová

V roce 1990 obrdrželi řád Bílého lva od prezidenta Václava Havla, po Josefu Škvoreckém se také jmenuje gymnázium i literární akademie. V Kanadě se věnoval také profesorké činnosti na univerzitě, vyučoval dějiny a teorii filmu, kurzy tvůrčího psaní, současného českého divadla a filmu. Mezi jeho nejznámější romány patří: Tankový prapor, Zbabělci, Legenda Emoke, Hříchy pro pátera Knoxe, Prima sezona.
Josef Škvorecký měl dar vypravěče, uměl si pohrát s jazykem a využít v něm všechny možné slangy. Psal hlavně proto, že ho to bavilo. Svůj první román Zbabělci psal ještě do školních sešitů, psal nejdříve o snech a poté o skutečných zážitcích. Danny Smiřický, alter ego Josefa, který se objevuje ve Zbabělcích, je román z období konce války a zaměřuje se na jazzovýho hejska Dannyho.

"Jsou chvíle, kdy postavy svých románů miluju víc než skutečné lidi. Tady stojím, nemohu jinak, pomoz mi Bůh." JŠ

Opustíš-li mne, nezahyneš vychází roku 2012. Je to kniha, která vás bude bavit a také vás o něčem naučí. Je plná zajímavých myšlenek, příběhů a také událostí, které ovlivnili celou naší literaturu. Nebudete se nudit při jejím čtení, spíš budete překvapení, co všechno vám možná unikalo. Čte se to snadno a přirozeně, skoro jako kdybyste s nimi vedli vy sami rozhovor. A nepřestane vás to nudit. Ani nepostřehnete, že jste na poslední stránce.

Anotace z KNIHCENTRA:
"Že i za okolností, jaké vznikly po ruské okupaci 1968, česká literatura (tj. vážná česká literatura) existuje dále jako tištěná literatura, za to vděčíme dvěma lidem, kteří brzy po ruské invazi zřídili na opačné straně zeměkoule malé české nakladatelství," napsal Milan Kundera o Zdeně Salivarové a Josefu Škvoreckém v předmluvě k prvnímu vydání rozhovoru Karla Hvížďaly s paní nakladatelkou, který vyšel v nakladatelství Sixty-Eight Publishers jako 200. kniha.
V roce 1993, kdy toto nakladatelství uzavřelo svou činnost, Karel Hvížďala doplnil rukopis o rozhovor s Josefem Škvoreckým, který 3. ledna 2012, v sedmaosmdesáti letech, zemřel v Torontu. Toto je třetí vydání, které má připomenout, že v době vládnoucí nenormality nikdo neudělal pro českou zemi víc než oni dva (Kundera) a že i v interview postavy nejlíp ožijí konverzací a situací, nikoliv popisem nebo pitvou, protože pitva se provádí jen na mrtvolách (Škvorecký).


Swallow
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama