Manuál každodenního pijáka – Kingsley Amis

6. března 2013 v 20:31 | Swallow |  Klasika
Takže: "Na zdraví!"

(Recenze sepsaná pro blog Martinus.)

Kingsley Amis se u nás proslavil zejména romány Šťastný Jim a Jake má problém. Celá knížka Manuál každodenního pijáka je soubor tří větších textů. První nás seznámí s praktickými věcmi, které potřebuje znát ohledně alkoholu. Třeba jakou zásobu alkoholu byste měli mít doma, jaké víno máte servírovat, co si koupit do baru, abyste nevypadali jako neznalec a také kapitolu o kocovině i o tom, jak se neožrat.
Druhá část je sbírkou jeho novinových textů, které vydával o alkoholu. V každém z nich se dozvíte něco nového, ale pokaždé je to spojené s alkoholem samozřejmě. A v poslední části vám autor připravil kvíz. Prozkoumá vaše znalosti ohledně všech druhů alkoholu i znalostí, které jsou s tím nutně spjaty. Většinou si můžete tuhle knížku nechat připravenou kousek od baru, a poté jenom zkoušet všechny nápoje a rady, které v nich můžete najít. Protože autor se celý život snažil udělat ze sebe kvalitního a vzdělaného pijáka. A jestli taky patříte mezi pravidelné pijáky, tak takhle knížka se stane vaší barovou biblí.
Seznamuje nás s logikou proč je pivo lepší než víno. S vínem je spojená hromada problémů. Musíte vybrat správné víno ke správnému pokrmu, teplota vína je u každého rozdílná, musíte se trefit do vkusu každého a navíc se vám to může časem prodražit, když budete přátele zvát na luxusní ročníky. Proto jim naservírujete pivo a necháte je, ať se obslouží sami.
Máte tu i pár stránek o tom, co k čemu pít. Vejce se slaninou nebo hranolky se hodí k pivu nebo skotské s vodou a ledem. Pravděpodobně vás zahltí hromadou názvu, které jste v životě neslyšeli. Ale když už si zajdete k vinaři a trochu rozšíříte své obzory, tak budete alespoň vzdělaný piják.
Mezi moje oblíbené pasáže patří kocovina. Autor vám vysvětlí, že zažíváme dva druhy, fyzickou a mentální. Fyzickou kocovinu každý větší milovník alkoholu jistě zná. A možná se jí ani nemusíte dočkat v tak velké míře, když se budete řídit protiopatřeními. Ale bohužel nejlepší opatření proti fyzické kocovině je nepít tolik. Anebo aspoň vědět, co pít. Po ránu všichni známe to hrozné období, kdy nás bolí hlava, nemůže skoro ani vstát a je to, jako bychom v noci dostali nakládačku.
"Asi v půl jedenácté popadněte psa, který vás porafal, pevně za kožich. Ten čokl mimochodem není žádné konkrétní rasy, neexistuje žádná povinnost lít do sebe týž drink, který jste ztrestali minulou noc. Mnozí upřednostní Bloody Mary, pročež zhlédněte poznámku, kterou jsem k této položce přičinil v kapitole o nápojích."
Taky by vás mohlo zajít, jak je to s alkoholem a dietou. Bohužel tady není žádné světoborné rozhřešení. Když chcete hubnout, tak ale pít můžete. Jenom byste neměli pít tvrdý alkohol, který ve vašem žaludku vytvoří cement, a na jeho konci budete více vážit. Můžete tam ale objevit různé tipy, které vás možná aspoň o pár kil vysvobodí. Protože Kingsleyho stejně jako mě štve fakt, že na konci každého návodu, jak zhubnout se objeví tato slova: samozřejmě, žádný alkohol. Ale co bychom to byli za pijáky, kdybychom s tím nebojovali?
Nalít si sklenku, zalehnout do křesla a objevovat krásu odborné literatury, která nás vzdělá v oboru, který nás vážně baví! Takže: "Na zdraví!"

Swallow
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama