Deklarace smrti - Gemma Malley

16. března 2013 v 21:09 | Swallow |  Fantasy

Deklarace smrti - Gemma Malley

Další dystopický příběh, který mi ale ve své podstatě přijde prakticky možný. Protože se zde řeší problém s přelidněním země. Když už je lidí moc, kam se mají vejít?
Děti, které se narodí jako druhé, jsou automaticky Přebytečné. A to je ještě štěstí. Protože v jiných zemích je popravují. Alespoň to ví Přebytečná Anna z doslechu. Protože ona své rodiče nenávidí přesně tak, jak jí to učí. Protože byli tak opovážlivý a pořídili si druhé dítě. A ona za to teď trpí.
Anna vyrůstá od dětsví v nápravném zařízení, kdy vycvičují přebytečné. Musejí zvládat základní práce, a když si to zaslouží, můžou jít pracovat. Normální lídé totiž berou lék, který je činní nesmrtelnými. Ale když ho přestanou brát, téměř okamžitě zemřou. Takže když si chce někdo pořídit dítě, musí vyměnit svou nemsrtelnost za jeho život. Tak to na tomto světě funguje.
Deklarace
V příběhu se možná vyskytuje pár nesrovnalostí a podivností, které se prostě nedozvíte. Ale ocitáte se v roce 2140 ve Velké Británii. A poznáváte to z pohledu spodiny, tedy přebytečných dětí. Podle Deklarace musí všichni brát prášky, které jim dovolují nezemřít. A když chtějí dítě, musí svůj život vyměnit za jeho. Ačkoliv vymysleli věci pokrokové, tak žádné další převratné novinky tam nepoznáte. Žádné létající auta, podivuhodnosti, skleněné domy. Nebylo to tak úplně jak jsem si představovala. Chybělo tomu větší podkreslení. Ale možná to z pohledu přebytečných nešlo poznat. Přebytečné děti se učí být skvělými otroky, aby si svůj život mohli zasloužit. Svůj krátký lidský život, který nebude uměle protahován.
Přebytečné děti
Anna je jednou z Přebytečných. A tam poznáváte, jak to v takovém nápravné zařízení chodí. Už od batolat se tam učí, jak se mají chovat. Brutalita a žádné přátelství. Anna je uzavřená mladá dívka, která si nechala vštípit, že musí své rodiče nenávidět. A snaží se být poslušnout a kvalitní otrokyní. Ale jen do okamžiku, kdy se do domu dostane i Přebytečný Peter. Protože začne Annu tahat z její malé ulity a snaží se jí říct, že by své rodiče neměla nenávidět, ale milovat. Jako oni jí. Anna je podivuhodnou postavou v celém příběhu. Nemáte jí úplně rádi, ale ani jí z ničeho neviníte. Je uzavřená a dělá přesně to, co se jí řekne. A když se pomalu přátelí s Peter, tak ani nevíte proč. Protože vztahy tam nejsou úplně podkreslené. Ale jako mladé děti si ani sami sebou nejsou jistí.
Like?
Příběh příjemně plyne a ač můžete mít chvílemi pocit, že se nic neděje, tak děj dostane spád. A když máte pocit, že je to poklidné a předvídatelné, tak dostanete šokovou bombu. Protože přestože na to jde autorka pomalu, tak na konec si přichystá všechny perličky. Knížka se mi líbila jako jednoduchá oddychová četba se skvělým námětem, který by mi nevadil, kdyby byl víc propracovaný. Ale zakončení i celé plynulé vyprávění z toho dělá milou knížku! A jenom na vás, jestli byste s tím světem souhlasili nebo ne. Tam kde si Vyvolení přisvojují právo na život a ostatní ho nemají...

Swallow

Za knížku děkuji nakladatelství FRAGMENT!


Anotace:
Velká Británie, rok 2140.

Život na Zemi se změnil od základů. Lidská civilizace už není ohrožena smrtelnými nemocemi, na které věda objevila léky. Nesmrtelnost však přináší i možná rizika - největším z nich je přelidnění. Proto byla přijata Deklarace - každý obyvatel může mít jen jedno dítě... Kdo zákony poruší, bude potrestán.
Patnáctiletá Anna se narodila rodičům, kteří měli dvě děti. Nyní je označována za "Přebytečnou". Jaký život ji čeká? Dokáže se vyrovnat se svým osudem vyděděnce?
Toto je nové vydání vyprodané knihy Přebyteční
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama