Tvoje slza, můj déšť - Eva Lustigová

19. února 2013 v 11:37 | Swallow |  Klasika
Zavřít okno

Protože ho chci zachytit tak, jak je, abych to měla, až nebude


Dialogy
Přítomnost Arnošta Lustiga
Eva Lustigová

Všichni máme většinou v povědomí existenci Arnošta Lustiga. Ať už ze střední školy, vysoké nebo z knihkupectví, kdy jsme jeho jméno zahlédli, byť i třeba náhodou.
Já sama vím, co píše za knihy, že byl v koncentračním táboře a četla jsem i jeho Modlitbu pro Kateřinu Horoviztovou. Ale vždycky jsem ho považovala za jednoho z vyjímečných spisovatelů, kterého jsem znala, ale nikterak neznala doopravdy. Tato knížka vám pomůže poznat Arnošte Lustiga jako skutečnou osobu. Někoho, kdo se rozhodl, že nejlepší způsob, jak se se svým zážitkem vyrovnat, je ten, že o něm napíše.

"Viděl jsem, že mi lidi vůbec něvěří, že se to nedá sdělit, že to bylo tak neuvěřitelný, ta nacistická krutost a sadismus, tak jsem to zkusil napsat. A papír a tužka ti věří, napsané slovo ti věří, pokud do něj vdechneš věrohodnost. Tak jsem začel psát."

Kniha je přepisem všech dialogů, které s Lustigem vedla jeho dcera Eva Lustigová. Současně s knížkou Tvoje slza, můj déšť obdržíte i DVD s filmem. Nevím, jestli vám doporučit, abyste si nejdříve přečetli knížku a potom shlédli film, nebo naopak. Je to jenom na vás. Film je sbírkou záznamů Arnošta, jeho rozhovorů a jeho přátel, ale také se tam vyskytují úryvky z jeho děl, fotky a válečné záběry.

"Eva: Protože ho chci zachytit tak, jak je, abych ho měla, až nebude."

Arnošt nám představuje střípky z jeho života, z jeho myšlení i z jeho filosofie. Můžete ho poznat jako osobnost, vyslechnout si některé jeho příběhy a hlavně si můžete vyslechnout názory jeho přátel. Protože ačkoliv měl těžký život, tak se tak vůbec netváří. Protože možná, že zkušenost z koncentráků a toho, jak je život prchlivý, ho naučiola být tím usměvavým a optimistickým člověkem, kterého můžeme vidět na obrazovce a o kterém si můžeme číst. Cítil potřebu sdělit světu svou zkušenost, protože něco takového by se nikdy nemělo zapomenout, protože to, co se zapomene, se může i opakovat. Ale při prvním pohledu na dokumentární film jeho dcery jsem si stejně pomyslela "to je ale veselý a čiperný stařík."

"Ale to "božský", to je nadsazená metafora, protože člověk není bůh. Ale ten pocit je božskej. Někdy má autor pocit, že vytvořil něco z ničeho."

V dokumentu o Arnoštovi hovoří jeho přátelé, například Václav Havel, Květa Fialová, Jiří Justic, Miloš Forman, Ivan Passer, Jiří Menzel, Josef Vinklář, Zdeněk Svěrák a Tomáš Töpfer. Arnošt Lustig nás v dokumentu provází vzpomínkami na své dětství, které přerušila nacistická okupace, pobyt v koncentračním táboře i to, jak začela jeho spisovatelská dráha, jak cestoval po světě, pobýval v Izraeli a USA. Jeho dcera se snažila zachytit svého otce tak, aby jí něco zůstalo, až tu nebude. Vznikl z toho snímek, který je poskládaný ze šťastných i nešťastných vzpomínek jednoho z nejvlivnějších autorů 20. století.

"Možná, že srdce není všechno, ale bez srdce všechno je nic."Swallow
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama