Lauren Oliver - Delirium

6. února 2013 v 22:01 | Swallow |  Fantasy

Delirium (Lauren Oliver)


Kdyby láska byla nemoc, nechali byste se vyléčit?

Myslím, že tahle věta vás bude pronásledovat v průběhu celé knihy.

Dostáváme se do naší oblíbené dystopické země, kde se většinou dějí všechny katastrofi a pohromy. Ale není dystopie špatné označení? Lidé jsou tam šťastní, nikdo neválčí, nehádá se, neprožívá žádné větší emoce. Prostě v klidu a míru žijí své životy, rodí děti a starají se o rodinu. Pracují a přežívají. Jejich život je naprosto normální. Až na to, že neznají lásku. Kdokoliv se dostane k věku 18 let, musí podstoupit léčbu. A poté vám přiřadí partnera na základě vašeho hodnocení a dotazníku. Protože k tomu, abyste s ním žili, už nepotřebujete lásku. Takže není to spíše utopie? Hádám, že je to těžká hádanka.

Portland, Maine. Zde se odehrává náš příběh. Je to uzavřený stát, který ukrývá všechny vyléčené lidi a děti, které na léčbu čekají. Zbytek světa byl vyhlazen. Celým příběhem nás na začátku kapitol provází různé ústavy a návody a příručky, které pomáhají lidem bez lásky vést život. Vlastně nám vysvětlují, co je na tom tak dobrého. PRotože když nemůžete milovat, nemůžete ani nenávidět, nebo být smutní. Utopie?

Lena odpočítává dny do jejích 18 narozenin. Je zvědavá, koho jí přiřadí. Mezitím si užívá poslední dny před léčbou se svou přítelkyní Hanou. Je to svět, který je uzavřený před Divočinou. A Lena už se nemůže dočkat až se do jejího života dostane tak dlouho vytoužený mír. Ale potká jí jedna nepředvídatelná událost. Přestože nevyléčení mladiství se spolu nesmí stýkat, mluvit, dotýkat se, tak Lena potkává někoho, kdo převrátí její svět naruby.

Najednou už neodpočítává dny do léčby s očekávám, ale s hrůzou. Stane se jí totiž něco, čeho se každý děsí. Nakazí se hroznou nemocí, která jí nutí přemýšlet iracionálně. Která jí nedá spát. Která jí nutí lhát. Která vyhodí její hodnoty do koše. Zamiluje se.

If love was a disease, would you take the cure?

Jako vždycky jsem se ke knížce vrhla z prosté zvědavosti. Neviditelnou silou mě přitahovalo celé to téma. Protože ta
otázka, ta doopravdy stojí za zamyšlení. Kdo z nás by nechtěl ztratit ten problém s láskou? Ale na druhou stranu, byli bychom lidmi i stále? Protože láska je jednou z věčných nevyřešených otázek. Protože všichni jí hledáme, všichní jí nacházíme na rozmanitých místech a všichni pro ní žijeme. Protože ať už milujeme jenom sami sebe, někoho jiného, naše zájmy a naše přátele, ať už je to láska k pivu nebo jídlu nebo ke knížkám, tak všichni máme vášně, které stojí za to milovat. Byli byste ochotní to ztratit? Kvůli trochu klidu? Protože kdo není šťastní není ani nešťastný. Ale kdo není nešťastný, není ani šťastný.

Podle mého názoru je Delirium skvělým příkladem toho, co by se mohlo stát, kdybysme ztratili naší schopnost milovat. Ať je všechno ostatní v tom příběhu nepravděpodobné a blíží se to k fantasy, tak pocity a otázky jsou tam skutečné. Představuje nám to naprosto nový pohled na novou budoucnost. Naprosto odlišné od jiných dystopických (nebo utopických?) příběhů. Ale přesto jde v každém příběhu o jednu a jedinou věc. O lásku.

Znovu jedna z těch knížek, které jsem jednou večer otevřela a zavřela až se svítáním. Protože to skrývá jisté kouzlo, které jsem prostě nemohla nechat jít. A s poslední stránkou jsem byla málem nepříčetná. Takže hurá na Pandemonium...

S láskou, Swallow

Anotace: Delirium
Dříve si lidé mysleli, že je láska dobrá věc. To bylo předtím, než na ni vědci objevili lék. Lidé nechápali, že když vám jednou láska oblaží mysl a rozproudí krev, není úniku. Teď je všechno jinak, vědci ji dovedou vymýtit a vláda požaduje, aby se všichni občané v den svých osmnáctých narozenin podrobili speciálnímu lékařskému zákroku, díky němuž by měli být vůči lásce imunní. Lena Halowayová se na ten den vždy těšila. Život bez lásky přece znamená život bez bolesti, bezpečný a předvídatelný. A šťastný. Schází devadesát pět dní, jenže Leně se stane něco nemyslitelného: Zamiluje se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hany hany | 17. února 2013 v 20:49 | Reagovat

Hodně dobrá kniha! A jsem zvědavá na ty další díly, jak to dopadne.. Jinak autorka měla hodně zajímavý nápad - láska = nemoc..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama