Lars Kepler - Svědkyně ohně

24. ledna 2013 v 13:34 | Swallow |  Thriller
Svědkyně ohně, od té se prostě neodtrhnete

Očekávání nezklamalo! Lars Kepler se zařadil do mých oblíbených autorem už s knihou Hypnotizér, poté si mě připoutal ještě více s Paganiniho smlouvou. A nyní jen potvrdil své významné místo v mé knihovně.

Svědkyně ohně je působivá knížka. Četla jsem na ní recenze, které slibovali, že začnu číst a už nepřestanu. Těšila jsem se na tu knížku, ale 500 stran jsem neplánovala přečíst na jeden zátah. Ale když jsem si ke knížce v noci sedla a začetla jsem, tak jsem zjistila, že jsem jí zavřela až v ranních hodinách na poslední stránce. Doopravdy nešlo přestat. Přišlo mi, že kdybych přestalo, bylo by to jako stopnout film v nejnapínavější scéně. Protože tahle knížka se četla jedním dechem. A já jsem se nenudila ani sekundu.

Znovu jsem se setkala s Joonou Linnem, podivuhodným detektivem, který nás donutí, abyste ho měli rádi. Ať už pro jeho postřeh a detektivní vlastnosti, tak pro jeho povahu a tajemství, které nám nikdy neodkryje celé. Příběh plynule přecházel mezi vyprávěči. Jednou jsme pozorovali, co se stane v dětském zařízení pro dívky, v další chvíli jsme s Joonou odhalovali kousíčky jeho minulosti a v další jsme se dostali úplně jinam. Skvěle propojené části příběhu, které na sebe navazují a plynule přecházejí. Ale nikdy vám nedají celé odpovědi, takže musíte číst dál, protože napětí je k nevydržení. Znovu se dostáváme do situace, kdy se vše odehrává v pár dnech, ale mi vidíme víc situací a lidí, ale nemůžeme příběh nijak popostrčit. Tohle mi přišlo skvělé u Paganiniho smlouvy, byli jste spolu s obětí pronásledování, zároveň jste viděli policisty, kteří se je snažili zachránit. A vy jste byli pouze přihlížejícími čtenáři a netušili, jak to dopadne.

Smrt dívky v dětském nápravném zařízení je záhadou. Našli jí na posteli mrtvou, po celém pokoji je hromada krve, ale na dívčině těle není ani kapka. Až na její roztříštěnou hlavu. Dívka má ruce položené přes oči jako kdyby hrála na slepou babu. A nikdo netuší, kdo může být vrah.
Joona Linna je nejlepším detektivem v celém Švědsku. A proto pomáhá místní policii s vyřešením této podivné vraždy. A jak jsme se naučili z předchozích dílů, tak nic není tak jednoduché jak se může zdát a vrahem není ten, kdo by vrahem měl být.

A naprosto mě odrovnal fakt, že v tomto dílu, mě autor zarazil i přidaným příběhem. Nešlo tu zde pouze o mrtvou dívku. Řešíme i minulost Joona. A posledními stránkami ve mě napnul strunu očekávání na další díl.
Možná bych neměla té knížce tolik blahořečit, ale mě přesto nadchne, když se mi do ruky dostan jednou za čas propracovaný a promyšlený příběh, který mě chytne a nepustí. Protože s touhle knížkou jsem netušila, co přijde v dalším okamžiku. Ani jsem nevěděla, co mám od postav očekávám. Mistrně zvládnutý další díl. Možná z toho důvodu jsou pro mě detektivní příběhy tak přitažlivé. Už od Arthura Doyla a jeho Sherlocka, Stieg Larsson, Agatha Christie, Laurel Hamilton a všechny další detektivy, kteří odkrývají vraždy. Obdivuji to, jak do příběhu dokážou zanést to nebezpečí, napětí i pocity. Protože to bych se taky chtěla naučit.

Tuhle knížku tedy doporučím číst pouze v případě, že máte času dost na to, abyste jí mohli co nejdřívě dočíst. Já jsem jí totiž z ruky nepustila. A už dlouho mě nic takhle moc nechytlo a nedonutilo číst. A navíc ta frustrace, když jsem dočetla poslední stranu a neměla pokračování hned po ruce, abych se dozvěděla, co dalšího se stane Joonovi. Až dočtete, tak pochopíte.
Ale vraha pochopitelně dopadnout, ale kdo to bude ani jaký motiv a důvod se za tím skrývá, to zjistíte až časem.

Napnutá a frustrovaná Swallow
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama