David Lodge - Výkvět mužství

22. ledna 2013 v 21:28 | Swallow |  Klasika

David Lodge - Výkvět mužství


Výkvět mužství

David Lodge nás zavádí do života významného romanopisce H. G. Wellse. Výkvět mužství je biografický román, který přestože je založen na pravdivých událostech a všechny postavy, které se v ní vyskytují, skutečně žili, je to poutavé a strhující vyprávění. H. G. Wells je velice podivuhodná postava. Přestože neměl ideální dětství, ani nevyrostl do krásného muže, tak nikdy neměl o ženy nouzy. A jeho názory a představy by i dnes byly pravděpodobně alespoň pobuřující. Jeho romány jako je například Válka světu, Stroj času a Ostrov doktora Moreaua, už známe spíš z jejích filmových podob. Ale H.G. byl ve své době prorokem. Nebo to tak alespoň působí. Protože v jeho románech můžeme vidět technické objevy i sociální změny, které se postupem času doopravdy staly. A přestože to nebyl dokonalý a bezchybný člověk, tak ovlivnil vývoj vzdělání a mysl lidí, jako může málokdo dnes.

H.G. byl muž vzdělaný, charismatický a nespoutaný. Snažil se společnost přimět k pokrokovějšímu pohledu na manželství. Protože právě to ho tolikrát dostalo pod kritiku společnosti. Volná láska. Za celý svůj život byl dvakrát ženatý. A se svou druhou ženou uzavřel jistý druh volného manželství. Mohl mít i další sexuální partnerky, ale musel je volit opatrně a se vším se své ženě svěřovat, aby nenastal skandál. Ale H.G. byl natolik náruživý muž, že tento román díky jeho sexuálním eskapádám narostl do neuvěřitelného obsahu. Protože román zachycuje jeho život od začátku do konce. A se vším všudy.
Setkáváme se s jeho rodiči, s jeho milenkami i manželkami. S jeho dětmi i s jeho nevlastními dětmi. A pozorujeme za jakých podmínek tvořil své převratné romány. Protože H. G. Wells byl doopravdy výkvět mužství.

Při čtení této knížky si můžete vychutnat návrat o sto let zpět. Můžete pohlédnout do myšlenek brilantního spisovatele a také odhalíte volnou lásku, kterou se snaží prosazovat ve svých románech. Ale většinu příběhu vyplňují jeho milostné pletky a šíření jeho volné lasky. Pravděpodobně díky jeho slávě i kouzlu neměl nikdy nouzy o ženy. (Co mě zarazilo bylo, že i mladé dívky, které byly ještě nevinné a nedotčené, se mu dobrovolně nabízeli. A H.G. neměl sílu odmítnout.)

Ale nevyskytuje se zde jenom milostný příběh. H.G. se také snažil prosadit politicky. Například když byl členem klubu Fabiánů. Ale znovu ho kontroverzní myšlenky dohnali a nebyl přijat. Ale možná právě jemu můžou ženy poděkovat za některá svá práva. Protože se snažil prosadit podporu žen s dětmi, jejich osobní práva a jejich nezávislost na mužích. A díky své literární tvorbě se setkal i s Winstonem Churchilem, Leninem a přátelil se i s dalšími významnými spisovateli.

Knížka pozoruhodná. Nebyla jsem si jistá, která část příběhu mě zaujala víc. Milostné aféry, volná láska, vznik románů, politické názory, pokrokové myšlenky. H. G. ovlivnil myšlení 20. století a byl to muž, který rozumněl spíše budoucnosti než přítomnosti. Jeho romány předpovídali až děsivě přesně blížící se světové války. Přestože je to tlustá kniha, která se může číst delší chvíli, tak je přímo nabitá tímto významným autorem a jeho životem. A myslím si, že přestože jsme už o sto let dál, tak některé jeho názory a myšlenky, nám i nyní můžou přijít pobuřující. Ale právě to dělá tuto knihu tak přitažlivou a lákavou. Skutečnost, že můžete poznat pravý příběh.Za knihu Výkvět mužství byl tímto chtěla poděkovat Knihcentrum.cz.

Swallow

Anotace:H. G. Wells byl jedním z nejpronikavějších autorů, vizionářů a milovníků 20. století.
Proslavil se nejen nejčastěji filmovanými romány z oblasti science fiction (Válka světů, Stroj času, Ostrov dr. Moreaua), ale také revolučními postoji v oblasti sociální politiky nebo třeba volné lásky. K jeho známým patřily nejvýznačnější osobnosti tehdejšího světa.
Novelista a humorista David Lodge vypráví pravdivý příběh o lidské vášni a posedlosti, ztrátách pozdního života i humoru nadcházejícího konce.
Nejnovější a nejšťavnatější román britského humoristy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama