Bílý kůň - Alex Adams

19. ledna 2013 v 15:47 | Swallow |  Thriller
Bílý kůň - Alex Adams
Dystopická budoucnost, kde lidství vyhynulo

První vánoční dárek byl hrdě poražen.
Zoey byla jenom uklízečka v obrovské zdravotnické firmě. Protože jediné, co chtěla, bylo znovu se srovnat se svým životem po smrti svého manžela Sama. Velice pragmatická a realistická Zoey jednoho dne objeví u sebe v bytě podivnou nádobu. A děsí se jí otevřít. A kdokoliv přijde s nádobou do styku, tak pomalu umírá. Nákaza se šíří celým světem a lidé umírají na něco, co je podobné chřipce. A ti, kteří neumřou se mění ve stvůry, které poslední žijící imuní hrstku lidí chtějí zabít.
Cestuje dálky, aby se znovu shledala s mužem, kterého miluje. Celá její rodina už na Bílého koně zemřela. Nemá nic k čemu by se mohla upnout. A jestli její milovaný už nežije, co jí zůstane? Čekání na smrt.
Zoey se zuby nechty snaží udržet si svou lidskout a proto se snaží pomáhat lidem, které na své cestě potká. Ale s rostoucími hrůzami je to stále těžší a těžší. Neztratí i ona to, co lidi dělalo lidmi? Nebude z ní jen další příšera, který se snaží přežít a nezáleží jí, jak se to stane?

V knize se prolíná minulost a budoucnost. Takže se vypravujete spolu se Zoey do Řecka, kam se vydává hledat její poslední naději. Přestože je imuní, tak si sebou nese tajemnství. Bojuje o život proti zmutovaným lidem a naráží na zbytky civilizace.
Děsivá a poutavá dystopie, kterou přečtete jedním dechem. V poslední době se s dystopií roztrhl pytel. Ale já proti tomu nic nenamítám. Mám je ráda. I když jsou trošku depresivní. A tahle knížka se vůbec nebojí být chvílemi děsivá, odporná a temná.
Dříve byl život jenom nudná samozřejmost...

Protože nejistota životem k dystopii prostě patří. Stejně jako v Hunger games, Stroj času, Divergence, Delirium, Across the Universe, Hostitel, Zahrada nesmrtelnosti. Nemusím tedy říkat, že teď je na trhu samá dystopie. Vše má stejný příběh. Budoucnost, která přináší hlavně nejistotu a smrt. Musím přiznat, že je mi to příjemnější než upíři a vlkodlaci, kteří tu byli předtím. A jsem doopravdy zvědává, co přijde potom.

Ale tento příběh mi přišel trochu jiný než ty ostatní. Jistým způsobem realističtější. Zoey to prožívá tak, jak by většina z nás mohla. Neschovává detaily a ukazuje vše tak, jak to bylo. Takže se nad tím nevznáší rouška nadpřirozená, ale spíš nebezpečí. Protože u každé dystopie si můžete říct, co kdyby se to doopravdy stalo?
Ale ještě lákavější mi příjde další díl. Rudý kůň.
Přeživší a imuní lidé si založila město, kde žijí odtrhnuti od zbytku světa. Bojí se jakékoliv nemoci a nákazy. Ale hlavně je v tomto města zakázáno pokládat otázky. Otázky by totiž mohli vést k tomu, jak nákaza vznikla. A to nikdo nemůže dopustit.

Takže další dystopická trilogie je na světě a bude nás všechny pronásledovat a strašit ve snech.

Snad přeživší jakékoliv tragédie, Swallow


Anotace:
Třicetiletá Zoe dobrovolně strávila posledních pět let v jakési osobní bublině - po tragické smrti manžela se pohybuje jen mezi svým prázdným bytem a výzkumným ústavem, kde pracuje jako uklízečka. Šeď plynoucích dní ji neubíjí, naopak jí pomáhá nalézt vnitřní klid, aby se mohla rozhodnout, co se svým životem provede dál. A pak se najednou všechno změní.

Lidé v jejím okolí začnou umírat na záhadný virus, pojmenovaný Bílý kůň. Smrtící nákaza se lavinovitě šíří po celém světě a během několika měsíců se lidstvo ocitá na pokraji vyhynutí. Přežije jen hrstka imunních jedinců, a někteří z nich jako by pozbyli veškeré lidství. Vypuká válka a apokalypsu dovrší ničivé zvraty počasí.

Možná Zoe dříve považovala holý život za jedinou jistotu, kterou ještě má. To už teď ale neplatí. Odkázána pouze sama na sebe putuje postapokalyptickým světem a snaží se přežít. Nebezpečí číhá na každém kroku, neboť z lidské podstaty už zbylo jen velmi málo. Zoe dál míří k jedinému místu, které by jí mohlo poskytnout potřebnou ochranu - nejen kvůli sobě, ale i kvůli tajemství, které nese s sebou…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nomidee Nomidee | E-mail | Web | 19. ledna 2013 v 17:03 | Reagovat

Ty jo :) to vypadá moc zajímavě.. To bych si taky mohla přečíst. ))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama