Anna Karenina - L. N. Tolstoj

25. listopadu 2012 v 20:31 | Swallow |  Klasika
Za knížku bych chtěla poděkovat nakladatelství FRAGMENT.
Největší obrázek výrobku L. N. Tolstoj – Anna Karenina

"Kolik srdcí, tolik druhů lásky." - Tolstoj

Vybrala jsem si knížku, kterou převyprávěl Václav Dušek. Nejenom že právě teď nemám tolik času číst originál, ale ve skutečnosti mě to od toho vždy odrazovala. Jsem si jistá, že originál je lepší, ale tímto způsobem jsem mohla za přiměřený čas nasát atmosféru i pochytit ceý příběh.
To, co se mi doopravdli líbilo, že hned poté, co jsem začela číst tento román, tak mi to připomělo mou oblíbenou autorku Jane Austen. Doba, způsoby i názory jsou stejné.
Navíc se do kin blíží nové zfilmování Anny Kareniny, takže jsem to musela přečíst, jestli jsem chtěla vidět ten film. Protože vidět film a poté číst knížku podle mě nemá cenu a přijdete o jistý zážitek.
Všichni snad vědí jak tento román končí. Na vlakovém nástupišti. Věděla jsem, že je to konec. Ale přesto se překvapilo, že jsem celou knížku hltala s takovým nadšením, že jsem prostě musela zjisti, proč se to stane.
Jediná věc, která mě mátla, tak byla skutečná jména a přezdívky hlavních hrdinu. Možná proto mě ruští autoři tolik nepřitahují. Ale dokázala jsem se po chvíli zorientovat.

Překrásná a vzdělaná Anna přijede, aby pomohla svému bratrovi z nesnází. Je to mladá a krásná žena, která má manžela a syna. Přesto se setkává s mužem, s kterým poprvé poznává lásku. Vronskij. Zamilují se do sebe a snaží se jejich vztah držet pod pokličkou. Ale všem je jasné, že to prostě nejde.
Při čtení téhle knížky mě napadlo, že Annin život by byl jednoduší, kdyby prostě Vronského poslala pryč a žila dál svůj život. Ale potom mi došlo, že by byl nesnesitelný. Protože s láskou a přitažlivostí to prostě není jednoduché. Anna se rozhodne obětovat celý svůj dosavadní život kvůli tomuto muži. Ale to, co dostane jí neuspokojuje tak jak čekala.
Přestože konec byl celou dobu zřejmý, tak mě lehce šokoval. Prostě jsem čekala, že se konec změní. Ani nevím proč.
Ale je to realisticky psaný román, který řeší i druhý a tentokrát optimistický milostný příběh. Levona a Kitty.

Takže jestli nemáte tolik času abyste se pustili do originálu, tak vám doporučuji trošku toho šizení a pustte se do tohoto románu, který vám nabídne také příběh, který vás okouzlí.
A teď si konečně mohu dojít do kina.
Přestože se mi příběh zdál občas malinko zapeklitý, tak jsem ráda, že jsem si ho přečetla, protože konečně znám jeden z těch známých a epických milostných příběhů. Protože tento příběh se prostě musí řadit mezi milostné nešťastné dvojice jako je třeba Romeo a Julie.
Při čtení knížky jsem si nikdy nebyla jistá, jak by se Anna měla zachovat. Rozpor mezi tím, jestli by měla následovat svou lásku nebo být nešťastnou vzornou manželkou. Nejsem si jistá, jestli existuje správná odpověd na to, jak by to měla skončit a jaký by měl být správný příběh. Vím jenom, že tohle byl úžasný příběh.

V lásce se nemůžeme ptát proč...

Swallow


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kvetinkanarciska kvetinkanarciska | 25. listopadu 2012 v 22:16 | Reagovat

tk to bude pěkný,ale já jsem to ještě nečetla

2 Sima Sima | E-mail | Web | 16. října 2014 v 22:22 | Reagovat

Chýstam sa na tuto knihu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama