7 dní hříchu - Josef Urban

25. listopadu 2012 v 21:08 | Swallow |  Historické
Za výtisk bych chtěla poděkovat nakladatelství FRAGMENT.
Největší obrázek výrobku 7 dní hříchů


Vždycky mě fascinovala tohle téma. Přišlo mi možná až přespříliš kruté. Možná jsem si nikdy nepřiznala, že by se to tak mohlo stát. Člověka navíc vždy upoutá, když vidí, že se to sepsalo na motivy skutečné události.
Tato knížka je z pera stejného autora, která napsal Habermannův mlýn. Musím uznat, že jsem nečekala tak silné dojmy, které ze mě z toho filmu zůstaly. Když se dívám, jaká zvěrstva se děla, tak se mi tomu nechce věřit. A něčím podobným se zabývá i tento příběh.
Za války tu byli němci výtáni a židé utíkali, schovávali se a byli odváženi do koncentračních táborů. A situace po válce byla děsivé opačná. Němci byli vyhnáni, vražděni a Čeští občané je nemohli ani vidět.
Toto je příběh čecha, který si vezme Němku. A žijí spolu na hranicích. Za války ho nechají žít. Ale ona na konci války utíká. Další příběh, který nás možná zasáhne tolik, právě proto, že je tak lidský a skutečný. Dotkne se každého z nás a řekne "Tohle se doopravdy mohlo stát a třeba i stalo..."
Poválečné pohraničí po konci války.
Příběh začíná svatbou lesníka Jana Olšana a němky Agnes. Přestože s tímto sňatkem rodiny nesouhlasili, tak se uskutečnil. Příběh nás přestavuje manželskou dvojici, která právě zažívá krizi.
Knížka je navíc psána zvláštním sekaným stylem, kdy se neustále přesouvá hledisko vypravěče a my situaci pozorujeme z různých úhlů. Nejsem si jistá, jestli tento styl byl pro mě tím pravým. Ale příběh sám o sobě mě vtáhl do sebe a na tónu vyprávění mi proto tolik nesešlo.
Když se Agnes dá na útěk, po tajemné události, kdy se stane nešťastným svědkem jisté události, se dává na útěk. Její manžel jí sleduje a nastává 7 denní pronásledování, které přináší pouze jedinou otázku.
Co se stane osmý den?
Manžel Jan na cestě potkává i bratra Agnes, Jurgena, ten ve válce dezertoval. Občas nás autor i zavádí do minulosti a odhaluje nám tak jisté vztahy, které panují mezi hlavními hrdinami.
Nejsem si jistá, jestli lepší prožitek bude z filmu nebo z knihy.

Ale jsem si jistá, že toto je téma, které si s chutí přečtete, jestli vás to zajímá. Mě to pokaždé donutí se zamyslet, jak bych se v podobné situaci chovala já. Sudetské drama, které si můžete vychutnat s jinými postavami a v jiné podobě. Můžete zde vydět, jak se promění náladu a jak se z obyvatelů jednoho kraje můžou stát psanci a nepřátelé.
Jak je psáno všude na plakátech, tak tento příběh obsahuju hodně nepřátelství, nenávisti a zrady, ale na druhou stranu nám odhaluje i přátelstvi a lásku.
Mimochodem, jak byste se zachovali vy? Jan Olšan na začátku války přijme německé občanství, ale nestává se tak zrádcem svého národa? Tohle téma je tak kontroverzní, že je neustále zajímavé.

Swallow

Ukázka:
"Okamžik vzájemného porozumění může porazit všechny armády světa, i ty nejlépe vyzbrojené. Jít za světlem znamená nebát se temnoty, být schopen, byť třeba ve složité situaci, dojít až na konec příběhu. O jeho rozuzlení se ale musí postarat každý sám, stejně jako Agnes s Janem. Jsem totiž přesvědčen, že každý jde tam, kam věří, že by měl dojít. Pokud věří, že tam dojde, určitě se to stane."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama