Meg Cabotová - Mezi láskou a smrtí (Podsvětí)

18. září 2012 v 16:50 | Swallow
Když ani smrt vás neochrání

(Book review publikována na blogu martinus.cz by me http://blog.martinus.cz/ :))

Pierce Olivierové bylo patnáct let, když umřela. V první chvíli ani nevěděla, co se s ní děje. Ale potom zjistila, kam se dostala. Podsvětí. Tam, kde se objeví mrtvé duše a nasednou na loď, která je přenese dál. Ale Pierce se podařilo uniknout a vrátit se zpět mezi živé. Doktoři si mysleli, že to byla šťastná náhoda a prožila pouze klinickou smrt bez větších následků. Ale nikdo jí nevěřil tu pravdu.
Že potkala tajemného cizince, který si jí chtěl v podsvětí nechat. A možná jí ani nyní nechce pustit. Protože Pierce má neustále pocit, že jí sleduje a čeká na okamžik, kdy se k ní bude moci znovu vrátit. Otázkou ale je, jestli po tom sama Pierce také trochu netouží?
Pierce se po své nehodě odstěhuje na Ostrov kostí, kde vyrůstala její matka a má tam začít nový život. Ale i tam jí pronásleduje tajemný cizinec, který je jí neustále nablízku. Kdy přijde moment, kdy už ani láska nestačí, abyste kvůli ní obětovali vlastní život?
Celý příběh je provázen citáty z Pekla od Dante Alighiera. Protože Dante sám ve své knize popisuje, jak procházel peklem. Ale až tam se snad hlavní hrdinka Pierce nedostane. Autor totiž vytvořila novodou podobu bájného řeckého podsvětí a mýtu o Persefoně. Když se vládce podsvětí Hádes zamiloval do Persefóny, tak se vynořil z podsvětí a unesl jí s sebou. A chtěl jí donutit, aby tam s ním žila po zbytek jejího života. Ale poté se objeví její matka a zachrání jí. Tady si můžete představit základní dějovou linii, na které stojí příběh Pierce Olivierové. Až na to, že ta má o trochu větší problém než měla Persefóna.

"Všichni chtějí věřit, že na ně na druhé straně něco čeká. Něco velkého. Ráj.
Valhala.
Nebe.
Jejich přístí - snad méně hrozný - život.
Akorát že na druhé straně jsem byla jen já. Takže já vím, co se tam nachází. Není to žádný ráj. Každopádně ne hned od začátku."
Meg Cabotová nám znovu přináší příběh, který je nadpřirozený a tajemný. O mladé dívce, která má problém zapadnout do společnosti svých vrstevníků a potýká se s tajemným nápadníkem. Pierce je v tomto příběhu nevinnou a občas možná i naivní dívkou, která má po tom, co se vrátila z podsvětí, problém, aby se znovu soustředila na skutečný svět. Je pronásledovaná a nedokáže uniknout tomu, co se jí stalo. Protože smrti se nemůžete jen tak schovat. Na rozdíl od jiné série od Meg Cabotové Mediátor, kde je hlavní hrdinka neohrožená rebelka, která dokáže komunikovat s duchy. Ale mediátorka Susannah Simon nikdy nenavštívila podsvětí. Ale zamilovala se do ducha. Možná jsou tam jisté podobnosti, jako například zvláštní spojení mezi dvojicí, která nikdy nemůže být spolu. Protože oba patří do jiných světů.
Mezi láskou a smrtí je příběch, který se opírá o mýty z bájného Řecka. A možná to mu dodává takovou tajemnou přitažlivost, která každého upoutá. Navíc se tam objeví jisté spekulace o tom, co se stane potom, co umřeme. Může být něco pravdivého na mýtu o vládci podsvětí a o duších, které hlídá? Protože spojení řeckého mýtu, smrti a milostného příběhu je podle mě skvělou kombinací, která zaujme každého. Vždycky mě zajímaly báje a mýty. Proto jsem možná nemohla od knížky odejít. Přišlo mi jako kdyby se přede mnou objevil skutečný příběh, který je plný něčeho tajemného a nevysvětlitelného.
Možná to může znít jako klasický milostný příběh plný nadpřirozena. Ale tento příběh má něco navíc, protože Pierce je pronásledována něčím, co jí zároveň přitahuje, ale zároveň neskutečně děsí. A jestli si nedá velký pozor, tak ztratí všechno a vrátí se tam, kde jí to děsí nejvíce. Do podsvětí.

Swallow
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama