Čaroděj a čarodějka – Patterson James a Charbonnetová Gabrielle

18. září 2012 v 16:46
Když proroctví předpoví něco, čemu nechcete věřit

(Book review publikována na blogu martinus.cz by me http://blog.martinus.cz/2012/09/kdyz-proroctvi-predpovi-neco-cemu-nechcete-verit :))


Stejný rok, stejné místo, ale jiná budoucnost. Protože když se k moci dostane nová politická skupina Nový řád, tak lidé začnou pociťovat, že je něco špatně. Protože Nový řád začne ovládat vše a naprosto zavrhne demokracii. Všechny knihy, hudba, umění i jiné smýšlení je zakázáno, jestli se neshoduje s novým řádem. Vůdce "Jediný, který je jediný" může soudit, rozhodovat, řídit a starat se o všechno. Proto jedné noci, když ozbrojení vojáci vtrhnou k Wisty a Whitovy do domu a chtějí je odvést, tak začíná jejich dobrodružství. Jsou obviněni z nejhorší a nejodpudivější věci, čarodějnictví. Bez soudu jsou převezení do vězení, které je má zadržet. Přestože si na sobě dva sourozenci nikdy nevšimli ničeho zvláštního a ani jejich rodiče je na nic takového nepřipravili. Existuje totiž jedno proroctví, které se zmiňuje o čarodějce a čarodějovi, kteří vyvedou svět z tyranské vlády a pomůžou mu vzpamatovat se.
Patnáctiletá rusovláska Wisty a její sedmnáctiletý bratr Whit jsou po svém brutálním únosu odkázáni jenom sami na sebe.
Ale už při jejich únosu se začnou dít divné věci. Wisty omylem vzplane obrovskými plameny, které jí šlehají z celého těla, a její bratr se zase brání s nadlidskou silou. Postupně objevují své schopnosti a začínají uvažovat, jestli nařčení z čarodějnictví nebudou pravdivá. Ale
přeci není možné, aby se tajemné proroctví zmiňovalo právě o nich?

"Stát před desítkami, možná dokonce stovkami tisíc zvědavých, bezcitných anebo přinejmenším lhostejných tváří… může být něco děsivějšího?
A žádné oko nezvlhlo, kdepak slzy. Nikdo neprotestuje. Nikdo nedupe. Nikdo nezvedá pěst v projevu solidarity." - Wisty


Trilogie Čaroděj a čarodějka je anti-utopie, neboli dystopie, která připoměla knížku Farma zvířat, ale ještě více Arénu smrti (Hunger games). Jako kdyby se s tímto žánrem roztrhl pytel. Protože tyto knížky se zabývají tím, co se stane v budoucnosti. A není to moc dobré. Tyranské a despotické vlády se ujímají velení, světy jsou roztrhány na kousky a lidé žijí v chudobě a strachu. Něčím podobným se stává i tato trilogie o sourozencích, kteří umějí kouzlit. A budoucnost celého světa visí na vlásku, protože Nový řád nemá s nikým odlišným slitování. Do vězení přesouvají tisíce dětí, kteří nesplňují pravidla, anebo jsou čímkoliv zvláštní. Takže tato budoucnost nevypadá moc růžově.
Knížka je psaná z pohledu obou sourozenců, kteří pohlíží na jejich situaci odlišně. Wisty je divoká a nespoutaná rebelka s proříznutou pusou a Whit je urostlý a pěkný mladík, kteří se nebojí někoho praštit, ale má chladnější hlavu než sestra. Jejich životy otřese Jediný, který je jediný a oni se ocitají v novém světě, který je neznámý, tajemný a plný nebezpečí. Navíc na mladé sourozence čekají nástrahy i jiných světů, které budou muset překonat. Knížka se čte lehce a občas připomíná thriller, když tam popisují, jak Nový řád bude fungovat a jak se vyrovnává se svými odpůrci. Po dočtení prvního dílu vás bude zajímat, jak budou sourozenci pokračovat, ale hlavně jestli vůbec splní své poslání a přežijí při tom. Protože už jenom první kapitola nám ukáže, že jejich budoucnost visí na oprátce.
Při čtení téhle knížky vás občas i zamrazí, jestli někde neexistuje stejná politická skupina, která se pomalu dostává do všech částí politiky i společnosti a jenom vyčkává na správný okamžik, kdy ovládne svět, aby mohla vládnout podle svého vlastního uvážení. Protože ani v téhle knížce si nevšimli co se děje, až dokud nebylo příliš pozdě.
A osud celého světa je v rukou dvou teenagerů…

Swallow
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama