Stieg Larsoon

26. července 2012 v 17:29 | Swallow |  Thriller

Stieg Larsson - Millénium


Na tu knížku jsem čekala až do Vánoc. Dostala jsem rovnou všechny tři díly. Těšila jsem se, až je všechny přečtu a taky až se podívám na ty filmy. Stieg Larsson nezklamal.
Přečetla jsem to tak rychle. Nejdřív jsem říkala, že to možná trochu moc protahuje. Ale bez toho by zápletka ani děj nebyly tak propracované. Hlavní postavy jsou tam popsané tak, jak jsou. Všechny jejich dobré i špatné vlastnosti. Dvě hlavní postavy se sice potkají až v půlce, ale děj je skvělý. Detektivka, thriller, charakteristika postav. Dlouho jsem nečetla něco tak zajímavého. Lisbeth je možná na první pohled podivný sociopat s násilným chováním a psychickými problémy, ale něco na ní je. A Mikael je taky někdo. Seriózní investigativní novinář.


Od začátku do konce vás to drží v napěti, co se vlastně stane. Protože jenom rodinný strom mě zmátl, celá ta záhada první knížky, která nakonec byla tak prostá. Mikael je investigativní novinář, který odhaluje zločiny. Jenomže ho bohatý obchodník vtáhne do pasti a připraví o dobrou pověst Millénia. To je časopis, který spolu se svou přítelkyní Erikou, Mikael vlastní. Potom se rozhodne pomoci starému muži, který hledá vraha své vnučky. Problém je, že vražda se stala před lety. Tak se Kalle pouští do hledání vraha, který už může být dávno po smrti. Lisbeth je mladá dívka, která má svého opatrovníka a pracuje jako soukromý detektiv. Poté, co sleduje Mikaela na zakázku, jí začne zajímat. Pomáhá mu s případem a odhalují něco horšího než je jenom smrt jedné dívky.
Tímhle příběhem začíná série o dvojici, která je pronásledovaná a se vším si poradí. Lisbeth je hackerka a Mikael neunavný novinář. V druhém díle se dozvídáme více o Lisbeht a o její temné minulosti.

Celá tahle série má něco do sebe. Je to poutavá detektivka. A po shlédnutí filmů jsem zjistila, že i ty mají něco do sebe. Pořád ale platí pravidlo, nejdřív kniha a až poté film. Tak se mi to líbí nejvíc. A tuhle sérii vřele doporučuji. Hlavně ke krbu na zimní noci.
Protože tohle byl příběh, který mě znovu přesvědčil, že detektivní příběhy patří mezi mé oblíbené. A navíc jsem stále v šoku, že někdo mohl napsat takto skvěle propracovaný příběh. Všechna čest pane Larssone, jen škoda, že jste nemohl zažít všechnu tu slávu, kterou tahla trilogii právě teď má.

Swallow

10/10Anotace : Muži, kteří nenávidí ženy

Novinář Mikael Blomkvist má za úkol odhalit vraha Harriet Vangerové,protože to byla vnučka průmyslníka Vangera. Zmizela beze stopy před čtyřiceti lety a vrah starého muže neustále pronásleduje a připomíná se mu kyticí, kterou mu každoročnně posílá. Mikael se setkává s Lisbeth Salanderovou, lehcou sociopatkou, hackerkou a ženou, která mu překvapivě s případem záhadné smrti chce pomoci. Blomkvist a Salanderová tvoří zvlaštní pár, ale výborný tým. Společně odhalují minulost Vangerů a snaží se vypátrat tajemného vraha.

Anotace : Dívka, která si hrála s ohněm
Druhý díl trilogie Milénium odkrývá minulý a současný život Lisbeth Salanderové, tajemné punkerky a hackerky, kterou čtenáři znají již z prvního dílu.
Dva novináři časopisu Milénium jsou zavražděni krátce před publikováním článku o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem. Na zbrani nalezené na místě činu se najdou otisky Salanderové a její poručník je brzy nalezen mrtvý. Policie zahájí celostátní pátrání po Salanderové, podporované mediální kampaní, ve které vycházejí najevo skandální informace o její potenciální nebezpečnosti a problematické minulosti. Mikael Blomkvist je přesvědčen o její nevině, avšak Lisbeth odmítá jakoukoliv pomoc při pátrání po skutečném viníkovi. Do hry vstupuje nelítostný gang násilníků, který jde po Salanderové, a tak se kniha mění v závod o její záchranu…

Anotace : Dívka, která kopla do vosího hnízda

Lisbeth Salanderová se chce pomstít lidem, kteří jí chtějí mrtvou a navíc chce zničit tajnou vládní instituci, která jí pronásleduje celý její život. Někdo se jí pokusil už několikrát zabít. A proto leží v nemocnici s kulkou v hlavě. Ale ta nestačí k tomu, aby to pokořilo Lisbeth. Ta se pomalu uzdravuje a připravuje protiútok. Navíc ale musí řešit i obvinění za tři vraždy. Musí dokázat, že je v tom nevinně. Spolu s ní leží ve stejném patře i jeden zvláštní pacient-Alexander Zalaščenko…
Salanderová je připravena.


(Pictures from uniofilms and blogspot) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama