If you can not convince them, confuse them.

26. července 2012 v 17:04 | Swallow |  Myšlenkář
Článek je přiřazen k tématu týdne "Český jazyk".
If you can not convince them, confuse them. Harry S. Truman
Jestli mě něco doopravdy baví, tak je to psaní. Protože můžu vyjádřit svůj názor. Nejraději mám tedy hloupé nicneříkající slátaniny, ale přeci jenom je v tom nějaká myšlenka. Mým oblíbeným předmětem ve škole je nejspíš čeština, dějepis a zsv. Velice podivné, co?
Vzpomínám si, že když jsem byla malá, tak jsem milovala, když mi někdo četl pohádky na dobrou noc. Vzpomínám si na Alibabu a sedm loupežníků, Sindibada, Herculese, Sněhurku, Rákosníčka. Všechno to nejspíš ještě někdo mám zahrabané. Když už jsem byla dost velká, abych si četla sama, tak jsem to taky dělala. Český jazyk jsem ovládala rychle. Ale to co mě okouzlilo skutečně byl jazyk. To, čím se dokážeme navzájem dorozumět. Všichni známe tu frázi, že k něčeme není třeba ani slov. Možná. Ale slova a jazyk nám tolik usnadňují život. Dělají ho krásnější.
Gramatika možná není moje oblíbená strana, ale patří k tomu. Když ale můžu psát, tak jsem ráda, že to dokážu,


Možná za to můžou už moji rodiče. Kupovali mi moc knih a nechali mě koukat na moc pohádek. Mluvení pro mě bylo druhým dýcháním. Možná si o mě někdo nemyslí, že jsem hodně ukecaná, ale slovní zásoba stojí za to.
Jazyk je jedna z našich přirozeností. Mluvíme, abych žili nebo žijeme, abych mluvili? Slyšeli jste to někdy i v téhle formě? Hm?
Každé pondělí mi domů přijde Respekt, ten se snažím číst jenom ve škole, ale profesoři mi na to nechtějí nechávat moc prostoru a o přestávce to nejde stihnout! Nejraději mám ty hodiny, kdy mě učitel nechá v klidu si číst. Čeština je můj oblíbený jazyk (i předmět). A čtení mi problémy nedělá.
Podle mě, kdyby lidé víc četli, méně se hádali a více spali, tak svět by byl lepším místem. Místo toho, aby se pořád dohadovali, dělali hlouposti a přemýšleli nad svou neschopností. Protože místo čtení o úžasných věcech, lidech, činem a pocitech, se většina lidí zabýva pouze sebou. Potom nevědí o co přichází.
Podle mě, když člověk nezná dobře svůj jazyk a málo čte, tak přichází o hodně. Přichází o vědění a taky o možnost zjistit to, kým by mohl být. Bude prostě navždy ten stejný nudný člověk. Přijde o možnost zjistit, že i přestože je to nejspíš marné, tak snaha o změnu je užitečná. Že četba posiluje morálku a posiluje ducha.
Nečtete? Čtěte!
V poslední době, čím více jsem dospělá a musím se starat o sebe, tím více vzpomínám na ty krásné časy, kdy jsem koukala na pohádky. Kdy jsem usínala a někdo mi četl příběhy plné dobrodružství. Pořád dokola si říkám, sakra, kde je to moje dobrodružství?!
Protože až přijde, budu proklínat svět, že mi něco takového seslalo. CO nemáme, chceme. Co máme, to zanikne ve stínu toho, co bysme mohli mít. To jsme my. Dokonalí lidé.
Homi homini lupus.
(Picture from mzv)
Navždy sarkasticky roztomilá Swallow na křídlech poznání
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama